“Amatördük, ama hep profesyonel düşündük”

Kastamonu Birinci Amatör Küme’de şampiyonluk ipini ligin bitimine iki hafta kala göğüsleyen Yolspor’un genç teknik direktörü Onur Beşel, idealler için çalıştıklarını, asla hedefi olmayan bir hoca olmayacağını söyledi.

Bu sezon kulübün imkanları dahilinde bir teknik ekip oluşturarak yola çıktıklarını söyleyen Onur Beşel, “Bu ekip yıllarca profesyonel futbol oynamış kişilerden oluşuyor. Evet idealimiz var. BAL’da takım çalıştırmak, profesyonel liglerde çalışmak gibi. Kastamonu’dan bir ekiple il dışında farklı takımlar çalıştırmak gibi. Kastamonu futbolu artık gerçeklerle yüzleşmeli ve neden sorularına cevap verip doğru planlamalar ile bir yerlere varmalı. Bizler bu idealler ile çalıştık. Olur veya olmaz ama en azından kimseye bir hedefimiz yoktu demeyeceğiz” dedi.

Yolspor kadrosunda üst liglerde oynayabilecek potansiyelde çok sayıda futbolcu olduğunu da söyleyen Onur Beşel, “Ligde son maçımızı oynayıp play aut için hazırlıklara başlayacağız. Neticede BAL’da mücadele eden daha tempolu müsabakalara çıkan Özel İdare KHS ile karşılaşacağız. Tablolara baktığımızda avantajlı olan takım karşımızda olacak. Ama skor ne olursa olsun rakibimizin elini sıkacağız ve Kastamonu’da yaşamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz sezon görev yaptığı Ormanspor ile de aynı başarıyı kıl payı kaçırdıklarını dikkat çeken Onur Beşel, “Ormanspor’da iki sezon görev yaptık. Ormanspor bizle anlaşmadan önce ligde özellikle yarışmacı takımlara farklı skorlarla yenilen bir takımdı. Bizden istedikleri daha zor yenilen bir takım olmak şeklindeydi. Çok genç bir ekiple ilk senemizde BAL’ı kıl payı kaçırdık. Fakat üst liglere oyuncu gönderilmesini kolaylaştırdık. İkinci yılımızda da yarışın içerisinde olduk. Ben ve hep benimle olan ve olmaya da devam edecek olan Mustafa hocam idealist düşüncelere sahibiz. Bu düşünce meraklı olmamızı, öğrenmemizi sağlarken, çalışmamızı tetikliyor ve konsantremizi oluşturuyor. Futbola bir bakışımız ve olmazsa olmaz prensiplerimiz var. Ormanspor ile bizim idealimizin uzağında olduğunu düşündüğümüz an da ayrılmayı planlamıştık. Yani biz bir takım çalıştıralım da ne olursa olsun mantığına hiç sahip olmadık” dedi.

onurOnur Beşel, Yolspor’a sezon başında imza atmasını ve lige nasıl bir başlangıç yaptıklarını ise şöyle özetledi: “Sezon başında Yolspor’da yeni bir yönetim oluşmuş ve futbol şubenin başına da uzun yıllar profesyonel olarak futbol oynamış Ahmet Mıcık’ın getirilmişti. Ahmet Mıcık’la Kastamonuspor’da da beraber futbol oynamıştık. Sonra başkanımız Mahmut Ziya Sarı ile görüştük. Hakkımızdaki güzel düşünceleri bizi mutlu etti. Sonuçta daha idealist bir yönetim bizimle çalışmak istedi. Bizde onlar ile çalışmak istedik. Orman Spor Başkanı İlhan Genç ve benim antrenörlüğe başlamama vesile olan Erol Tekin ile konuştuk. Aramızda duygusal bir bağ oluşmuştu. Onlarda biz de üzülüyorduk, ama bunun daha doğru olduğuna inanmıştık ve güzel bir şekilde ayrıldık. Çalıştığımız sürece kurumumuzu ve kulübümüzü de en güzel şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz. Yolspor’da yıl planlamasını yaparken özellikle Ahmet Mıcık, Mustafa hocam ve ben çok uğraş verdik. Ayrıntıları ve olması gerekenlere yoğunlaştık. Almamız gereken oyunculardan, ödeme planlarına kadar, değişiklikler yaptık. Neticede amatör takımdık. Ama hep profesyonel düşündük. Ligdeki rakiplerimizden Cidespor’un Bölgesel Amatör Lig’den takviyeler yaptığını, amatöre göre en yüksek maddiyata sahip olduklarını öğrendik. Yine Taşköprüspor’un önceki yıllara göre antrenman olanaklarını geliştirdiklerini, geçen yılın şampiyon olan Tosyaspor’un antrenörü ile anlaştıklarını, Ormanspor’un da giden oyuncuların yerine alınan oyuncular ile bizim dönemden kalan mental yapı ile rakibimiz olacağını görmüştük. Öyle de oldu.”

Lig içerisinde en çok üzüldükleri konu olan Çatalzeytin deplasmanıyla ilgili ise Onur Beşel, “Yıl içerisinde en çok üzüldüğümüz Çatalzeytin deplasmanında unuttuğumuz lisanslarımız ve sonrası yaşadıklarımızdı. Terbiyesizlerin mutluluklarını, haysiyetsizlerin iftiralarını hiç umursamadık. Emeğimize ağladık. Uykularımız kaçtı o dönem. Nasıl sıkıntılar çektiğimizi bizler iyi biliyoruz. Böyle bir durumu Mevlam düşmanımıza yaşatmasın. Bu durum bizi daha çok birleştirdi. Bölge Müdürümüz, başkanımız ve yönetimimiz son derece destek oldu. Morallerimizi yükselttiler. Daha çok inandık ve ligin “en”lerine sahip takımı olarak en iyi futbolu oynayarak hep birlikte şampiyon olduk. Ormanspor ve Yolspor’da çalışırken, rakiplerimizi yendiğimiz maçlardan sonra gerek saha içerisinde gerekse de sosyal medyada sevinme şekillerimizi, rakiplerimizi rencide etmeden yapmaya hep dikkat ettik. Bundan sonrada böyle olacaktır. Bizim alışkanlığımız ve futbol kültürümüz budur” dedi.