Amerikalı yatırımcı kenevir için gelecek

  • KASİAD’ın İstanbul’daki yönetim kurulu toplantısına katılan Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, kenevir ekimi için Kastamonu’ya Amerika’dan yatırımcı getireceklerini söyledi. Kenevir üretiminden meydana gelen 25 farklı alt ürünün sektör temsilcileriyle temas halinde olduklarını belirten Akat, “Önümüzdeki günlerde Kastamonu’da bir inceleme gezisi organize edeceğiz” dedi.

 

 

Kastamonulu Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) Mayıs olağan yönetim kurulu toplantısını İstanbul boğazında Den Den Denizcilik’e ait yattaki iftar sonrasında gerçekleştirdi.

KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra misafir olarak da Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, işadamı Cengiz Aygün, Esan Akü Ceo’su Dr. Fatih Anıl, Nova Holding CEO’su Müjdat Güler ile Kastamonu’dan iş adamı Bilgehan Çapraz da katıldı.

KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, “İftar sofrasında teknesinde bizleri ağırlayan Tamer Köseoğlu ve Den Den Denizcilik ailesine teşekkürler ediyoruz. Güzel bir organizasyon oldu. Aramıza katılan değerli iş adamlarımıza, hemşerilerimize ve arkadaşlarımıza da toplantımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir dönem Cide kaymakamlığı da yapan Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan ise, “Türkiye ekonomisine yön veren Kastamonulular olarak buralarda ve yurt dışında ne kadar büyürseniz Kastamonu’da o kadar kazanacaktır. Çünkü sizler vatanına, milletine bağlı olan kahraman Şerife Bacı’nın torunlarısınız. Vefalı birer evlatlar olarak, baba topraklarını unutmadan yatırım yapıyorsunuz. Bu konudan dolayı hepinizi tebrik ediyor başarılar diliyorum” dedi.

“KASTAMONU’YA AMERİKA’DAN YATIRIMCI GETİRECEĞİZ”

Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat ise “Kastamonu batının doğusu ve yatırım yoksulu olarak uzun yıllar göz ardı edilmiş,hak ettiği yatırımı alamamış bir kent. Bir yatırım sözünü buradan vermek ve ilk kez açıklamak istiyorum. Kenevir ekimi için Kastamonu’ya Amerika’dan yatırımcı getireceğiz. Bir metrekare alana iki kişilik istihdam düşüyor ve yapacağımız yatırımla Kastamonu bölgesinde önemli sayıda iş konusunda  istihdam sağlayacağız. Kendir üretiminden meydana gelen yaklaşık 25 farklı alt sekmen sektör temsilcileriyle de temas içindeyiz. O yatırımcıları Kastamonu’ya yatırım noktasında yönlendirme temasları ve görüşmelerini yapıyoruz. Özelikle iplik, halat, kuş yemi, gübre gibi belli başlı üretimleri yapacağız. Bunun üretimini yapabilecek sektör yetkililerini önümüzdeki süreçte Kastamonu’ya inceleme gezisi niteliğinde getireceğiz” dedi.