“Anayasal suç işleniyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısına tepki gösterdi. İl Başkanı Ülkü Yavuzoğlı tasarı ile laikliği koruma ilkesinin ihlal edildiğini söyleyerek denetim dışı olan imam nikahlarının özellikle çocuk evliliklerini arttıracağının altını çizdi.

Belediye başkanlarının yanı sıra müftülüklere de nikah kıyma yetkisi veren tasarıya tepkiler devam ediyor.  CHP İl Kadın Kolları üyeleri tasarının laik ve çağdaş değerler ile çeliştiğini ifade ederek uygulamanın kadına yönelik istismarları arttıracağını, toplumsal bozulmaların önünü açacağını dile getirdi.

“LAİKLİĞİ KORUMA İLKESİ İHLAL EDİLİYOR”

Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisiyle hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir diyerek açıklamaya başlayan Kadın Kolları İl Başkanı Ülkü Duran Yavuzoğlu: “Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir. Cumhuriyet, bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları Cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir” dedi.

BU YETKİ KUTUPLAŞMAYI ARTTIRACAKTIR

Yavuzoğlu, şöyle devam etti:

“Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez. Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Müftülerin görevi sadece Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir.”

“ATATÜRK DEVRİMLERİNE VURULMAK İSTENEN DARBEDİR”

Bu tasarının aslında Atatürk devrimlerine vurulmak istenen bir darbe olduğunun altını çizen İl Başkanı Ülkü Yavuzoğlu,  “Geriye gidiş amaçlanmakta. Geldiğimiz noktada Türkiye’de geri götürme çabası, Batı’dan kopartma durumu var. Ülkenin haysiyeti ve onuru ayaklar altında. Ülkemiz hiçbir zaman bu duruma düşmemişti. Ama biz bunu hak ettik. Amerika’da askerin başına çuval geçirildiğinde sesimizi çıkartmadık. Bu Amerika’nın Ortadoğu’da İsrail’i koruma projesidir. Bu proje adım adım hayata geçiriliyor. Ülkemiz haysiyetsiz bir ülke konumuna getirilmeye çalışılıyor. Bizi adım adım Doğu’ya yaklaştırmaya çalışıyorlar. Bu bir devrimcilik meselesi, her zaman siz kadınların yanında olacağız. Bu yasanın meclisten geçmemesi için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

CHP’li kadınların bu yasa tasarısına karşı imza kampanyası başlatacakları, toplanacak imzalar CHP Genel Başkanlığı’na ardından ise Başbakanlığa gönderileceği de Yavuzoğlutarafındanbelirtildi.

“ÇOCUK EVLİLİKLER ARTACAKTIR”

İktidarın ‘sıcak aile’ söylemi altında sosyal hayatı dini referanslara göre dizayn etmeyi kendisine görev edindiğini söyleyenYavuzoğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“CHP’li kadınlar olarak sormak istiyoruz; Türkiye’nin tek sorunu müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi midir? Kadınların en önemli sorunu evlenme akdinin müftüler aracılığıyla çözüme kavuşturulmaması mıdır? Kaldı ki müftülerin görev tanımı ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bu söylem Türkiye’nin tek din esaslı yönetilmesi amacının önemli bir ifadesi, gericiliğe bu topraklarda yer açılması gayretinin bir göstergesidir. Cumhuriyetle kazandığınız haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu yasanın geçmesi halinde toplum kutuplaştırılacak ve ayrıştırılacaktır. Toplumsal barış bozulacaktır. Denetimsiz imam nikahı ile çocuk evlilikler artacaktır.”