Ankara Demir ligden çekildi

Futbol şubesini kapatma kararı aldılar…

  • GMG Kastamonuspor’un play off maçlarındaki muhtemel rakiplerinden olan Ankara Demirspor, TFF’nin aldığı kararı kabul etmeyerek, ligden çekilme kararı aldı. Kulüp yönetimi futbol şubesini de kapattığını açıkladı.

 

TFF 2.Lig Kırmızı Grup’ta, ligin ikinci sırasında yer alan Ankara Demirspor ligden çekildiğini açıkladı. Fikstüre bakıldığında şampiyonluk şanslarının çok yüksek olduğunu aktaran Ankara Demirspor, Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı ‘birincinin direk çıkması ve Play-Off oynatılması’ kararını protesto ederek ligden çekilme kararı aldığını açıkladı.

Ankara Demir’den yapılan açıklama şu şekilde:

“TFF Yönetim Kurulu 08.07.2020 tarihinde yapmış olduğu toplantı sonunda duyurduğu kararla 2’nci Lig Beyaz ve Kırmızı grupta an itibariyle lider olan takımları şampiyon ilan etmiş, ikinci sıra ile beşinci sıra arasında yer alan takımların da 20-28 Temmuz tarihlerinde Antalya’da play-off müsabakaları yapacağını duyurmuştur. Aynı kararda 2’nci Lig Kırmızı Grup’ta Kardemir Karabükspor takımını matematiksel olarak küme düşürmüştür. TFF sondan ikinci Niğde Anadolu FK’yı ise ligden düşürmemiştir. Oysa Niğde Anadolu FK’nın puanı 17’dir. Bu puanın içinde ligden çekilen Elazığspor’u hükmen yendiği için hanesine eklenen 3 puan da vardır. Maç yaparak Niğde Anadolu FK’nın elde etmiş olduğu reel puan 14’dür. Ligde kalması için geçmesi gereken bir üst sıradaki Etimesgut Belediyespor’un puanı ise 28 ve Elazığspor ile de müsabakası bulunduğundan ligler oynarım ve 5 maçını kaybetse dahi 31 puanla ligi tamamlayacaktır. TFF; 28 maçta 14 puan toplayan Niğde Anadolu FK’nın son 6 maçta 15 puan alacağını öngörmüş ligden düşürmemiştir. Bizler de burada bir haksızlık görmüyoruz. Ancak, aynı grupta 57 puan toplayan ve 2’nci sırada yer alan Ankara Demirspor’un lig devam etse matematiksel olarak şampiyonluk şansının çok yüksek olduğu açıkken söz konusu kararla Play-Off oynatılmasını hakkaniyetli bulmuyoruz. Fikstüre göre ilk maçında ligden çekilen Elazığspor’dan 3 puan alacak kulübümüz, şampiyonluk mücadelesi verdiği en önemli iki rakibi ile evinde oynayacak, Kırşehir deplasmanına gidecek, sondan ikinci Niğde Anadolu FK ve ligden düşen Kardemir Karabük ile oynayarak ligi bitirecekti. Söz konusu durum göz önüne alındığında Türkiye liglerinde en fazla şampiyon olma şansına sahip takımın Ankara Demirspor Kulübü olduğu görülecektir. Pandemiden dolayı maçların oynatılmaması kararı alınıp düşecek takımlara uygulanan matematiksellik ilkesinin kulübümüze de uygulanması gerekirdi. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun doğru bulmadığımız 8.7.2020 tarihinde aldığı karara itiraz ediyor ligden çekilme, Play-Off maçlarını oynamama ve profesyonel futbol şubemizi kapatma, profesyonel futboldan çekilme kararı aldığımızı Türk Spor kamuoyuna ilan ediyoruz”