“Araç Belediyesi’ni geri alacağız”

CHP’nin ilçe başkanları toplantısına ev sahipliği yapan Araç CHP İlçe Başkanı Ümit Kurtoğlu, “Belediyeyi almakla ilgili en küçük bir şüphemiz yok. Kesinlikle alacağız, bundan emin olabilirsiniz. Kararlılığımızı görün” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanlığı’nın Nisan ayı İlçe Başkanları Toplantısı’na bu kez Araç ev sahipliği yaptı.
Araç Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve partililerin büyük ilgi gösterdiği toplantıya CHP Parti Meclisi üyesi İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de katıldı.
Yaklaşık 3 saat süren toplantının açılış konuşmasını CHP Araç İlçe Başkanı Ümit Kurtoğlu yaptı. Daha sonra CHP İl Yönetim Kurulu üyesi Reyhan Alemdar ve CHP İl Başkanı Hasan Baltacı kürsüye çıktı. Toplantının sonunda ise CHP Parti Meclisi Üyesi Selin Sayek Böke, güncel konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu.
ÜMİT KURTOĞLU
2019 seçimlerinde Araç Belediyesi’ni geri alacaklarını söyleyen Araç CHP İlçe Başkanı Ümit Kurtoğlu, konuşmasında şunları söyledi:
“Biz iktidar partisine Araç Belediyesi’ni 2009 yılında sıfır borçla, kasada parayla, artı üretir bir şekilde iş makinalarının tamamını eksiksiz, hatasız, borcu ödenmiş olarak teslim ettik. Belediye başkanı mazbatayı aldıktan sonraki ilk işi işçileri işten çıkarmak oldu. Bugün Araç’ın senenin büyük bir bölümünü ilçe dışında geçiren bir belediye başkanı var. Göreve gelirken insanların gözlerini boyamak için memleketimize hizmet gelecek dediler. Bugün insanların yüzlerini dahi bakamayacak durumdalar. Bir soru sorsak havaya bakıyorlar. Ama biz gerçekten insanların gözlerinin içine bakacağız. Aşkla yöneteceğiz bu ülkeyi ve ilçemizi. Bugün Araç’ta çöp toplanmaz hale geldi. Bugün sabah misafirlerimizi karşılamak için terminale gittiğimde sigara izmaritlerini ben temizledim. Belediyeyi almakla ilgili en küçük bir şüphemiz yok. Kesinlikle alacağız, bundan emin olabilirsiniz. Kararlılığımızı görün ve lütfen lütfen yanımızda olun. Bunu beraber başaracağız” dedi.
REYHAN ALEMDAR
Kastamonu’nun bir çok ilçesinde kadın doğum uzmanı olmadığı için annelerin ve bebeklerinin ölümle pençeleşmek zorunda kaldığını söyleyen CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Reyhan Alemdar ise konuymasında şunları ifade etti:
“Bugün cinsiyet ayrımını destekleyen bizleri ikinci sınıf insan gören bir anlayış nedeniyle kadınlar eve kapatılmaya hayattan soyutlanmaya çalışılıyor. Çok zaman nasıl oturup kalkacağımızın, nasıl giyineceğimizin, nasıl dövüleceğimizin fetvasını veren hurafeci hocalar ekranlardan eksik olmuyor. Şu an Kastamonu’da okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranı yaklaşık yüzde 11 bu oran daha da büyüsün istiyorlar. Burada olduğu gibi birçok ilçemizde kadın doğum uzmanı yok. Kadın değersizleştiren çokça uygulamaları her gün birlikte yaşıyoruz. Okullarımız nitelikli, niteliksiz diye ayırdılar. Anne babalara özel okulların kapısını gösteriyorlar. Gelecekleri daha güzel olsun diye çırpındığımız çocuklarımızı kendi zenginlikleri için ucuz çalışan olsun asgari ücrete mahkum olsun istiyorlar. İstiyorlar ki ekmeğimizi kazanmak için kapılarında iki büklüm olalım, onlardan iş dilenelim. İşsizliği, eşimizin ve çocuklarımızın işsizliğini bir korku ve baskı aracı olarak kullanıyorlar. Kardeşlerim bu şehrin yarıdan fazlasını kadınlar oluşturuyor. Şimdi daha cesur ve kararlı olma vaktidir. Yoksulluğa, işsizliğe hayır deme vaktidir. Kadın kararlı mücadelesi karşısında ayakta durabilecek, sonu gelmeyecek hiçbir iktidar yoktur. Omuz omuza ve dik durursak daha güzel bir ülkeyi birlikte kurabiliriz. Ekmeğimizi büyütebilir eşitlik ve adalet için yol alabiliriz. Bu şehrin, çocuklarımızın bizlerin el ele vermesine ihtiyacı var. Her gün toplumu bölen bizi iyi ve kötü günümüzde yan yana olduğumuz komşumuz, arkadaşımızla karşı karşıya getiren bir iktidar diline karşı yeni bir dili yeni bir söylemi birlikte kurabiliriz. Barışın dilini birlikte kurabiliriz. Kardeşlerim cesur olamaya ihtiyacımız var. Bizde yönetebiliriz demeye ihtiyacımız var. Kadınlar olarak ev ev, komşu komşu eşitlik, adalet, barış isteğimizi örmeye ihtiyacımız var. Bu şehrin yarıdan fazlasını kadınlar oluşturuyor demiştir. Vekilimiz Selin Hanım kadın kimliği ile de karşımızda. Öyleyse bu şehri, bu ülkeyi beraber meclislerde, belediye başkanlıklarında birlikte yönetmeyi talep ediyorum. Çocuklarımızın, ülkemizin geleceğine birlikte karar verelim. Ekmeğin kaç para olacağına birlikte karar verelim. Kaç öğretmen, kaç doktor ihtiyacımız olduğuna birlikte karar verelim. Şu an mecliste görüşülen çocuk istismarına yönelik yasalara birlikte karar verelim. Son olarak diyorum ki Kastamonulu, Araçlı kadınlar olarak ayağa kalkma vaktidir. Geleceğimizi elimize alma vaktidir. Geleceği biz kadınlar kuracağız. Ekmek ve eşitliği birlikte büyüteceğiz.”