Araç gazozu yeniden doğuyor

  • Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Araç soğanı ve göce çorbasından sonra yok olmuş bir değeri daha ortaya çıkardı. 49 yıl önceki büyük Araç yangınında imalathanesi yanan Araç gazozu, Başkan Sarıkaya’nın girişimleri ile yeniden hayat buldu.

 

Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, göreve geldikten sonra ilçenin yok olmuş kültürel ve yöresel değerlerini yeniden ön plana çıkarmaya devam ediyor.

İlk olarak Araç Kuzusu olarak adlandırılan Araç soğanının yeniden üretilmesi için pilot çalışmalar başlatan Satılmış Sarıkaya, ardından da ilçenin yöresel çorbalarından Göce çorbasının patenti için girişimlere başlamıştı. Başkan Sarıkaya’nın son hamlesi ise Araç gazozu oldu.

Kendisinin çocukluk yıllarında vazgeçilmez içeceklerinin başında Araç gazozu geldiğini söyleyen Satılmış Sarıkaya, “Araç gazozunu yeniden ilçemize kazandırıyoruz. Araç gazozu imalathanesi 49 yıl önce meydana gelen büyük Araç yangınında makinelerinin yanması sonucu kapanmıştı ve o günden bu güne kadar ilçemizde gazoz üretilmemişti. Gerekli araştırmaları yaparak Araç gazozunun şişe görseline ve yapım formülüne ulaştık. Tarihi Araç gazozuna ait şekille ürettirdiğimiz gazozları ilçemize getirdik. İnşallah önümüzdeki süreçte gazoz atölyesini de Araç’a kurarak pazarlamasını ülke geneline yapacağız. İlçemize hayırlı olsun. Araç gazozunun oluşumunda emekleri geçen hemşerimiz Osman Erkan Kara’ya ve gazeteci Mesut Solak’a teşekkürlerimi sunarım. Bu konuda bizimle birlikte çalışacak girişimcilere de kapımız daima açıktır” dedi.

Sarıkaya, önceki gün yapılan Kent Konseyi toplantısında örnek olarak ürettikleri Araç gazozunu katılımcılara ikram etti. Araç gazozu tadanlardan ise tam not aldı.

Araç Belediye Başkanı Sarıkaya, çalışmalarının bunlarla da sınırlı olmayacağını ve yakın zamanda “kül çöreği” konusunda da güzel adımlar atacaklarını ifade etti.