Arı kovanları ayı tehdidinde

KASTAMONU'DA BOZAYI, ARI KOVANINI PARÇALAYIP BALLARI YEDİ ARI KOVANLARINI PARÇALAYAN AYI, FOTOKAPANLA GÖRÜNTÜLENDİ

Cide’de Gebeş Mahallesi ile Kalafat Mahallesi ve Hamitli köyünde ayılar arı kovanlarına saldırdı. Arı kovanlarını dağıtan ayı, kovan içindeki peteklerdeki balları da yedi.

Gebeş Mahallesi’nde arı kovanlarını kontrol etmek için bahçeye giden Muharrem Aslan, kovanların parçalandığını ve peteklerdeki ballarında yenildiğini gördü. Ayrıca kovandaki arıların da telef olduğunu söyleyen Muharrem Aslan, “Öncesinde iki kovan, şimdi de üç kovan parçalandı. Ne yapacağımı şaşırdım. Kovanların yerini değiştirsem yine bulur. Hayat şartlarımız zaten zor, biz bu kovanları bu hale getireceğiz diye uğraşırken şimdi bir gecede üç kovan parçalanmış halde buluyoruz” dedi.

Cide ilçesine bağlı Hamitli köyünde de son günlerde arı kovanlarını ayı parçaladı. Zafer Kecin’e ait 10 adet kovanın zarar gördüğü ayı saldırıları sonrasında Doğa Koruma ve Milli Parklar Kastamonu İl Müdürlüğü ekiplerince bölgeye fotokapan kuruldu. Bu sayede arı kovanlarına zarar veren ayı, kurulan fotokapanla görüntülendi.

Son bir ay içerisinde 5 kez ayının kovanlarına geldiğini söyleyen Zafer Kecin, toplam 10 arı kovanının parçalandığını söyledi. Sokağa çıkmaktan korkar hale geldiğini ifade eden Zafer Kecin, “3- 4 gün önce yine sabah saatlerinde kovanlara ayı gelmişti. Baktığınızda burası köyün ortası, mahallenin içi, evlerin dibinde. Artık öyle bir şey ki bizi de tehdit ediyor. İlk arı kovanlarını parçaladığında Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü ekiplerini aradık. ‘Alın bu ayıyı buradan köy içinde geziyor, insanlar için de tehdit’ dedik. Bir ekip gönderdiler, fotokapan kuruldu, görüntü alındı. Sonuç, ayının ırkına bakacaklarmış, nesli bol olan ayı ise ‘vur’ emri çıkarıp avcı göndereceklermiş. Köylü istese zaten vurur ayıyı. Ayının buradan alınmasını istiyoruz biz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Cide ilçesine bağlı Kalafat Mahallesinde de bir üreticiye ait 20 arı kovanının yine ayı tarafından parçalandığı öğrenildi.(İHA)