Arsa konusu Meclis’te

CHP Parti Meclisi Üyesi, Karadeniz Masası Koordinatörü ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kuzeykent’teki Belediye arsasının satışı konusunu Meclis gündemine taşıdı. Meclis’in önceki akşamki oturumunda kürsüye çıkan Baltacı, söz konusu arsanın imar geçmişiyle ilgili hatırlatmada bulunduktan sonra, satış sürecinde yaşananları sıraladı.

Baltacı, parti olarak ortaya koydukları kararlı tutum sonrasında ilk ihalesi iptal edilen arsanın yeni açılan ihalede Kastamonu Belediyesi’ne 53 milyon daha fazla gelir sağlandığını belirtti ve “42 gün arayla yapılan iki satış arasında 53 milyon lira gibi büyük bir fark olması arsanın değerinde satılıp satılmadığı konusunda Kastamonu’yu ikna etmedi.” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise “İfade edilen hususlarla ilgili olarak tabii ki bilgi sahibi değiliz. Bununla ilgili gereken bilgiyi alırız. MHP anlayış itibarıyla ‘yanlış olmaz, yanlış meydana gelmez’ iddiasında değildir ama yanlışın himaye edilmesi noktasında olmaz” dedi; “şehre ihanet” sözünü ise kabul etmediklerini belirtti.

 

 

 

 

CHP Parti Meclisi Üyesi, Karadeniz Masası Koordinatörü ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kuzeykent’teki Belediye arsasının satışı konusunu Meclis gündemine taşıdı.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Meclis genel kurulunda başlayan görüşmelerinde kürsüye çıkan Baltacı’nın, söz konusu arsanın imar geçmişiyle ilgili hatırlatmada bulunduktan sonra, satış sürecinde yaşananları sıraladığı konuşması şöyle:

BALTACI’NIN KONUŞMASI

“Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Yine bir çevre ve imar kanunuyla karşı karşıyayız. Bu kanunlarda bugüne kadar yapılan hiçbir değişikliğin Türkiye’de çevre ve imarla ilgili herhangi bir sorunu çözdüğünü görmedik. Şimdi size bu konuyla ilgili bir örnek vereceğim. Şimdi, Kastamonu’da bulunan bir yeşil alanın başından geçen hikâyeyi anlatacağım.

Kastamonu’nun en büyük mahallelerinden biri olan, içinde üniversite kampüsünün, devlet hastanesinin, adliyenin, otogarın, küçük sanayinin ve birçok kamu kurumunun da bulunduğu Kuzeykent’teki bu arazi, 1996 yılında Alparslan Türkeş Botanik Parkı ilan edilir. On yıl sonra, 2006 yılında önce sosyal-kültürel tesis alanı, ardından 2009 yılında 1,80 emsalle konut alanı, sonra 2015 yılında 2,40 emsalle kültürel tesis alanı ve en sonunda 2017 yılında, MHP’li Meclis üyelerinin de ‘evet’ oyuyla 3 emsalle ticaret ve konut alanına dönüştürülür.

Bu arsa, zaman içerisinde bölünerek bir kısmına düğün salonu, bir kısmına da konut yapılır. Geriye kalan yaklaşık 17 bin metrekarelik arsa, sonunu beklemeye başlar ve en sonunda 2021 yılında Kastamonu Belediyesi tarafından bu arsanın satış yetkisi alınır.

O andan itibaren CHP Kastamonu İl Başkanı tarafından üzerinde çam ağaçlarının da bulunduğu bu arsanın satılmasının doğru olmadığı, bu alanın kamu eliyle yine Kastamonu’nun ihtiyacı olan kültür merkezi, öğrenci yurdu, kreş gibi tesisler için kullanılabileceği hem kamuoyuyla hem de Kastamonu Belediyle Başkanıyla paylaşıldı. Üstüne, böyle bir projenin hayata geçirilmesi için elimizi taşın altına koyacağımızı da İl Başkanımız ifade etti. Ayrıca böylesine önemli bir arazi üzerinde yapılacak bir tasarrufun geri dönüşünün olmayacağı için oldubittiye getirilmeden, Kastamonuluların da onayına sunularak değerlendirilmesi gerektiğini de kamuoyuyla paylaştık, çünkü biz millî iradenin sadece seçim döneminde değil memleketin geleceğini ilgilendiren her konuda başvurulacak bir güç olduğuna inanıyoruz,

Ama maalesef eleştiri ve önerilerimiz dikkate alınmadı ve bu arsa Sayın Belediye Başkanı’nın ‘Satacağımızı da nereden çıkarıyorsunuz?’ demesine rağmen 26 Nisan’da 67 milyon 500 bin lira gibi piyasa değerinin çok çok altında bir bedelle satışa çıkarıldı.

Dahası, İl Başkanımız ve arkadaşlarımız ihaleyi izlemek için gittiklerinde ihale salonunun kapısının kilitli olduğunu ve içeriye kimsenin alınmadığına şahit oldular.

Kapalı ve kilitli bir kapının ardında bu arsa o gün 100 milyon 350 bin TL’ye satıldı ancak kararlı mücadelemiz ve kamuoyu baskısı nedeniyle ihale iptal edildi.

Tam ‘bir yanlıştan dönüldü’ derken 42 gün sonra 7 Haziran’da aynı arsa bu sefer 103 milyon 500 bin lira bedelle yeniden satışa çıkarıldı.

Arkadaşlarımız ihaleyi izlemeye gittiklerinde bu sefer de kapının sadece kapalı ve kilitli olmadığını, aynı zamanda önüne barikat kurulduğunu da gördüler.

Öncelikle önüne barikat kurulan kapalı ve kilitli bir kapının ardında yapılanın bir ihale olup olmadığı şüphelidir. Ayrıca bu ikinci ihaleyle arsa bu sefer tam 153 milyon 500 bin liraya satıldı.

42 gün arayla yapılan iki satış arasında 53 milyon gibi büyük bir farkın olması da arsanın değerinde satılıp satılmadığı konusunda Kastamonu’yu ikna etmemiştir ama partimizin kararlı tutumu sayesinde Kastamonu Belediyesine 53 milyondan fazla gelir sağlanmıştır.

Sonuç olarak, değerli arkadaşlar, yirmi altı yıl önce Alparslan Türkeş Botanik Parkı ilan edilen bir yeşil alanın rant uğruna parça parça yağmalanmasının öyküsü aslında bildiğiniz bir öyküdür. İstanbul’a yapılan ihanetin Kastamonu’daki tezahürüdür.

Değerli arkadaşlar, mevcut belediye yönetimi açısından da gelinen nokta şudur: ‘Burası MHP belediyesidir, istediğimiz arsayı, istediğimiz gibi, istediğimiz fiyata, kimseye sormadan satarız.’ İşte geldiğiniz nokta budur. Oysa orası MHP belediyesi değildir; orası Kastamonu Belediyesidir. Dün başkası yönetiyordu, bugün siz yönetiyorsunuz, yarın biz yöneteceğiz. Hem öyle satarak değil yaparak yöneteceğiz, hem öyle ‘En iyisini ben bilirim’ mantığıyla değil ‘Akıl akıldan üstündür’ mantığıyla yöneteceğiz. Hem de kapıları kilitleyerek değil tüm kilitleri açarak yöneteceğiz.”

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL’ÜN CEVABİ KONUŞMASI

Hasan Baltacı’nın ardından söz alan MHP Grup başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levend Bülbül ise şöyle konuştu:

“Sayın Başkan, Cumhuriyet Halk Partili Hatibin konuşmasında dile getirdiği Kastamonu Belediyesi, evet, Milliyetçi Hareket Partili bir belediyedir ama Kastamonuluların, hemşerilerimizin helal oylarıyla seçilmiş olan bir belediyedir, belediye başkanlığıdır, belediye Meclisidir.

İfade edilen hususlarla ilgili olarak tabii ki bilgi sahibi değiliz. Bu, Kastamonu ili içerisinde gerçekleşen bir hadise gibi gözüküyor. Bununla ilgili gereken bilgiyi alırız, fakat şunu belirtmem gerekir ki Milliyetçi Hareket Partisi anlayış itibarıyla ‘yanlış olmaz, yanlış meydana gelmez’ iddiasında değildir, ama yanlışın himaye edilmesi noktasında olmaz. Mutlaka bununla alakalı gereken makamlar açıklamayı yapacaktır.

Bugün burada bununla yetinmekte fayda olduğu kanaatindeyim fakat ‘ihanet’ gibi, ‘şehre ihanet’ gibi sözleri, efendime söyleyeyim, herhangi ortaya çıkmış bir soruşturma, bir rapor, bir karar olmadan bu şekildeki ağır ithamları kabul etmediğimizi ifade ediyor, saygılar sunuyorum.”