Asayişe mugayir hareket iddiası

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’la ilgili bir asayiş olayını gündeme getirdi ve “Aydın’ın Daday’da bir at çiftliğini basarak işletme çalışanları ve yetkililerine darp ve tehditte bulunduğunu, olay yerine gelen Jandarma güçlerine de aynı şekilde tutum sergilediğini” iddia etti.

Söz konusu olayla ilgili görüntülerin adli mercilerde olduğunu ve şikayetçi olanlara baskı yapıldığını söyleyen Hikmet Erbilgin, “Burada asıl üzücü olan, sayın başkanın kendisini hem yasa hem kolluk kuvveti yerine koyması. Bu nedenle bu tutumu kınıyorum” dedi.

Erbilgin, dün düzenlediği basın toplantısında ayrıca Özel İdare tarafından satışa çıkarılan Kuzeykent’teki iki arsa, Pınarbaşı’ndaki mermer ocaklarına halkın muhalefeti ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı’nın belediyeye gitmeden maaş aldığı şeklindeki iddialarla ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün düzenlediği basın toplantısında MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’ı hedef aldı ve kendisiyle ilgili bir asayiş olayı iddiasını gündeme getirdi.

Siyasi parti il başkanlarının kamu adına da görev yaptığını ve şehre karşı sorumlulukları olduğunu söyleyen Hikmet Erbilgin, şöyle konuştu:

“Sayın MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, son yaptığı basın toplantısında, sanki açıklama yapacağımı biliyor gibi, ön almak ister gibi içerik olarak hiç CHP geçmemesine rağmen ilginç bir biçimde artık bana cevap vermeyeceğini beyan etmiştir. Şimdi, 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü MHP İl Başkanı Sayın Yüksel Aydın, Daday’da Emirbey Atlı Turizm ve Doğal Yaşam Köyü’ne çakarlı araçlarla ve arkadaşları ile gidiyor. Buralar Kastamonu turizminin tanınmasında önemi olan, şehrin ekonomisine katkı sunan yerler. Çakarlı araçları duyunca seçim öncesi açıklamalarımı hatırladım. Gerçekleşmiş olmasından da hoşnut değilim. Buraya gittiğinde işletme çalışanları ve yetkililerine tehditte bulunuyor, hakaret ve darp ediyor. İşletmedeki misafirler dağılıyor. Jandarma ile karşı karşıya geliyor. Konu yargıya da intikal etmiş durumda. Olay yerinde vatandaşların cep telefonu ile kaydettiği görüntüler var. Burada asıl üzücü olan sayın başkanın kendisini hem yasa hem kolluk kuvveti yerine koyması. Bu nedenle bu tutumu kınıyorum.”

Olayla ilgili şikayetçi olanlara baskı yapıldığı şeklinde iddiaların da olduğunu söyleyen Hikmet Erbilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüksel Aydın ile ilgili bizde de vatandaşlar tarafından ulaştırılmış olayla ilgili kamera görüntüleri var. Konu yargıya intikal etti. Siyasi müdahale olmamış ise olayla ilgili Jandarma görevlisinin de bir şikayeti söz konusu. Jandarma görevlisi tartaklama ve hakaret edildiği gerekçesiyle şikayette bulunmuş. Bu şikayetin geri çektirilmesi için siyasi bir baskı yapıldığını duyuyoruz. İşletme sahibinin de suç duyurusu var. O gün orada bulunan yurttaşların da şikayetçi olduğunu biliyoruz.”

ÖZEL İDARE TAŞINMAZLARININ SATIŞI

Hikmet Erbilgin, Kuzeykent’teki bazı taşınmazların Özel İdare tarafından satışıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“İl Genel Meclisi’nin son oturumunda, mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait ilimiz Kuzeykent Mahallesi 1284 ada 6 parselde kayıtlı 6 bin metrekare, 1284 ada 7 parselde kayıtlı yine 6 bin metrekare yüzölçümlü vasıfları arsa olan, şehir imar planında imar durumları sosyal ve kültürel tesis (yurt alanı) olarak belirtilen taşınmazların imar planında belirtildiği şekilde gelir elde etmek üzere satılmalarını doğru bulmadığımızı kamuoyunun bilgilerine sunuyorum. Önerimiz bu parsellerin amacına uygun kamu kurumları eliyle inşa edilmesidir.”

PINARBAŞI MERMER OCAKLARI

CHP İl başkanı Erbilgin, Pınarbaşı’ndaki mermer ocakları hakkında ise, “Yine Pınarbaşılı yurttaşlarımızın mermer ocakları ile ilgili talep ve önerileri vardır. Mermer ocaklarının içme suyu kaynaklarının kirlenmesine yol açacağı, turizme zarar vereceğini düşünmektedirler. İl Genel Meclisi’nden acilen konu ile ilgili bir komisyon oluşturmasını talep ediyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı buradan ifade ediyorum” dedi.

MUSA KALAFAT’A İSTİFA ÇAĞRISI

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat’ın belediyeye gitmeden ücret aldığı yönünde MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’ın ifadelerine de değinen CHP İl Başkanı Erbilgin, bu konuyla ilgili de şunları söyledi:

“Siyasette söylediklerinin, öngörülerinin doğrulanması için bazen zamana ihtiyaç vardır. Hele baskı ortamında mutlak zamana ihtiyaç vardır. 7 Ekim 2018 tarihinde İnebolu’da yaptığım açıklamada, AKP İl Başkanı Sayın Ünlü’ye işe alımlar hususunda ‘AKP Kadın Kolları il yöneticisi, ilçe başkanı eş ve akrabaları, eski ilçe başkanı eşleri, Kadın Kolları ilçe başkanı, ilçe başkanları 1.derece yakınları, enişteler, kayınlar, gençlik kolları yöneticileri akrabaları var mıdır?’ diye sormuştum. Çok hazindir ki, açıklamalarıma AKP İl Başkanı yerine tetikçi olarak Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat cevap vermiş ‘Sayın Erbilgin’in iddia ettiği partimiz yöneticilerinin eş, dost ve akrabalarının işe alındığı iddiası tamamen uydurma, çarpıtma ve yalanın ta kendisidir.’ demişti. Sayın Ünlü bu tutumun bedelini siyaseten ödedi, ödüyor. Esas üzüldüğüm genç bir siyasetçinin düştüğü durumdur. MHP İl Başkanı Sayın Yüksel’in açıklamalarından öğreniyoruz ki, ‘kırıta kırıta’ oturuyor dediği Sayın Musa Kalafat belediyeden maaş alıp işe gitmiyormuş. Bu insan onuruna ağır gelecek olaylardandır. Sayın Kalafat’ın kendisine ve partisine saygısı varsa, haysiyetli bir vatandaş olarak hem belediyeden, hem gençlik kollarından istifa etmelidir. Bugüne kadar aldığı maaşları da iade etmelidir. Ya da şahsımdan ve kamuoyundan özür dilemelidir. Ayrıca ‘kırıta kırıta’ ifadesini de doğru bulmadığımı, siyaset diline uygun olmadığını beyan ediyorum.”

AĞAÇ İŞLERİ ODASI BAŞKANI

Ağaç İşleri Odası Başkanı Ergün Can’a da yüklenen Erbilgin, “AKP İl Başkanı Sayın Ünlü, 31 Mart öncesi  sadece şahsımla polemiklere giriyordu. Şimdi anlaşılıyor ki, eski vekil, eski yöneticileri kendisi için kampanya başlatmış. Odalara siyaset bulaştırmayın diye ahkam kesen Ağaç İşleri Odası Başkanı, il başkanının ayağını kaydırmaya çalışıyor. Nezaketsiz bir biçimde partimizden CA-HA-PE diye bahsediyor. Ona tavsiyem yüzde 70’i orman olan ilimizde neden Kastamonu daha iyi noktalarda değil diye düşünmesidir” diye konuştu.

KASTAMONUSPOR

Kastamonuspor ile ilgili de play off maçları sonrasında değerlendirmede bulunacağını belirten Erbilgin, “Kastamonuspor’un yaşadığı sıkıntılar ortadadır. Bu sıkıntının temelinde  kulüplerin siyasete bulaşması ya da bulaştırılması vardır. Konuya bakışımızı play off maçlarından sonra daha detaylı olarak paylaşacağız” dedi.