Atatürk büstüne çirkin saldırı

Cide’de Cumhuriyet İlkokulu bahçesindeki Atatürk büstüne çirkin bir saldırıda bulunuldu. Kısa sürede büyük tepki çeken olayla ilgili olarak Kastamonu Valiliği’nin talimatıyla bölgeye giden TEM ekipleri söz konusu çirkinliğin 8 ve 13 yaşlarındaki iki çocuk tarafından yapıldığını tespit etti ve gerekli tahkikata başladı.

 

Cide’de Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde bulunan Atatürk büstüne yapılan çirkin saldırı kısa süre içerisinde büyük tepki gördü.

Cide Polis Merkezi Amirliği 155 İhbar Hattı’na gelen ihbar sonrasında Kastamonu’dan Cide’ye giden Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları incelemeler neticesinde olayı, 8 ve 13 yaşlarındaki iki çocuğun yaptığını tespit etti.

Atatürk büstüne yapılan saldırı sonrasında başta Kastamonu Valiliği olmak üzere, Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, ilçedeki tüm siyasi partilerin temsilcileri ve CHP Kastamonu İl Başkanlığı, paylaştıkları mesajlarla olaya tepkilerini dile getirdi.

Valilik’ten yapılan ilk açıklamada “01.09.2019 günü saat: 18:00 sıralarında Cide Polis Merkezi Amirliği 155 ihbar hattına yapılan ihbar neticesinde Kasaba Mahallesi Okul Sokak üzerinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde bulunan Atatürk Büstüne çirkin bir saldırı yapıldığı tespit edilmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevî hatırasına yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olayı aydınlatmak için adli ve idari tahkikata derhal başlanmıştır. Devletimizin bütün imkanlarını sonuna kadar kullanarak, olay aydınlatılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da “Cide ilçesi Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde bulunan Atatürk Büstüne yapılan çirkin saldırıyı 8 ve 13 yaşlarındaki iki çocuğun gerçekleştirdiği tespit edilmiş olup, gerekli işlemler yapılmaktadır” açıklaması yapıldı.

Cide Belediye İtfaiye ekipleri de olay sonrasında Atatürk büstünü temizledi ve eski görünümüne kavuşturdu.