Atıksu Arıtma’da ilk toplantı

Yapım ihalesi tamamlanan ve inşaatının başlaması için geri sayıma geçen Atıksu Arıtma Tesisi Projesi için dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya, Kastamonu Belediyesi KASKİ Müdürü Ümit Güler ile proje ekibi, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, Eptisa Mühendislik ve Müşavirlik Hiz. Bil. İnş. Tic. Ltd. yetkilileri ve inşaat ihalesini kazanan Gezer Endüstri İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Mass Arıtma Sistemleri İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. konsorsiyumu yetkilileri katıldı.
Toplantıda projenin 9 Mart 2022 tarihinde tamamlanacağı ifade edilirken 155 bin 790 kişiye 30 yılı aşkın süre hizmet edeceği de belirtildi.
Projenin toplam bütçesinin ise 14 milyon 215 bin 324,63 Euro olan proje iki kademeden oluşacak.
Atıksu Arıtma Tesisi, Dereköy mevkiinde belirlenen 47 bin metrekarelik alan üzerine yapılacak.
Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında 1. kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp atık suyu, 2. kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacak.
Atıksu Arıtma Tesisi Avrupa Birliği projesinin finansmanının yüzde 85 Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u da Kastamonu Belediyesi tarafından karşılanacak.
ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETECEK
Son sistem olarak yapılacak Atıksu Arıtma Tesisi kendi elektriğini üretecek. Tesisin çamur havuzunda oluşacak metangazı kurulacak enerji üretim tesisiyle elektrik enerjisine çevrilecek. Bu sayede Atıksu Arıtma Tesisi içerisine kurulacak elektrik üretim tesisiyle, kendi elektriğinin yüzde 75’ini karşılayacak.