Atısu Arıtma’da ihale hazırlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili olarak ihale hazırlıklarını başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen ve Entegre Su Projeleri kapsamında yer alan Kastamonu Atık Su Arıtma Tesisi Projesi için ihale dokümanı alan firmalar Kastamonu’ya gelerek tesisin yapılacağı Dereköy mevkiinde saha incelemesinde bulundu.

Atıksu Arıtma Tesisi’yle ilgili yapılan toplantıda Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İPA-2 programının ilk ihaleye çıkacak projesinin Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi olacağını söyleyerek, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum başta olmak üzere, bu projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımızın ilimizde verdiği diğer müjdeler için de aynı hızla çalışmalar sürmektedir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın daima teminatıdır” dedi.

TESİS 41 BİN METREKARELİK ALANA İNŞA EDİLECEK

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün de yer aldığı toplantıda Belediye Başkanı Tahsin Babaş, projenin yapım ihalesinin 2019 yılı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştireceğini ve tesisin de hızla tamamlanacağını ifade etti.

Tüm şehre hitap edecek bir Atıksu Arıtma Tesisi’nin Kastamonu’ya kazandırılacağını ifade eden Başkan Babaş, “Çalışmanın yapılacağı 41 bin metrekarelik alanda bizler gerekli kamulaştırmaları yaptık. Gerekli olan fizibilite çalışmalarını da hazırladık. Söz konusu proje bütçesinin yüzde 85’i AB hibe katkısıyla gerçekleştirilecektir. Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi’nin yaklaşık 30 yılı aşkın şehre hizmet vermesi planlanmakta olup iki kademeli olarak tasarlanmıştır. Tesis 1. Kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp atık suyu, 2. Kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacaktır. Ayrıca 16 Ocak’ta Atıksu Arıtma Tesisi’nin müşavirlik ihalesi yapılacaktır” dedi.  CM