Avrupa yakasına sevkiyatta artış yaşanacak

Devrekanili besiciler, İstanbul seferi öncesinde Şap Enstitüsü’nden gelecek İstanbul’un Avrupa yakasında satışa sunulacak kurbanlıklara ait kan tahlil raporlarının gelmesini bekliyor.

Devrekâni Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, bu sayının geçen yıla göre yüzde 10 daha fazla olduğunu ayrıca, İstanbul’da 4’ü Avrupa, 2’si Anadolu yakasında olmak üzere 6 kurbanlık satış noktası oluşturulacağını söyledi.

 

Devrekânili besiciler, İstanbul seferi öncesinde Şap Enstitüsü’nden gelecek İstanbul’un Avrupa yakasında satışa sunulacak kurbanlıklara ait kan tahlil raporlarının gelmesini bekliyor.

Devrekâni Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, Trakya Avrupa Yakasına gönderilecek olan kurbanlıkların kan örneklerinin Ankara Şap Enstitüsüne teslim edildiğini söyledi.

Engin Altıkulaç, dün konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Şaptan âri bölge olan Trakya Avrupa Yakasına kurban sevki yapılabilmesi için Devrekani’deki besici ve kurbanlık satıcılarının elinde bulunan ve müracaat eden 2 bin 442 adet hayvandan kan örneği alındı. Diğer bazı ilçelerimizden de az sayıda kan örneği Ankara Şap Enstitüsüne gönderildi.

Ankara T.C. Tarım ve Orman bakanlığı Şap Enstitüsü Müdürlüğüne bugün itibariyle teslim edildi.  Analiz neticeleri cuma günü öğleden sonra olacak. Muhtemelen pazartesi günü de liste yayınlanır. Devrekâni ilçemizden 16 Temmuz tarihi itibariyle de Trakya bölgesine örneklerin laboratuar test sonuç raporları uygun çıkanların sevkiyatı başlayacak.”dedi.

Altıkulaç, bu yıl İstanbul’un Avrupa yakasına satış için götürülmesi planlanan kurbanlık büyükbaş sayısının geçen yıla göre yüzde 10 artış gösterdiğini söyledi.

Altıkulaç ayrıca, İstanbul’da 4’ü Avrupa, 2’si Anadolu yakasında olmak üzere 6 kurbanlık satış noktası oluşturulacağını söyledi.

CENGİZ MUHZİROĞLU