Avrupalı gençler sağlıklı yaşam için bir arada

5 ülkeden 38 genç Kastamonu’da sağlıklı yaşamı desteklemek için bir araya geldi.

Türkiye, İspanya, Romanya, Letonya ve Polonya’dan toplam 38 genç “Don’t Continue Smoking– Sigaraya Devam Etme” isimli Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından onaylanan Erasmus Plus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında Kastamonu’da bir araya geldi.

Türkiye, İspanya, Romanya, Letonya ve Polonya’daki sağlıklı yaşam için ülkelerinde yapılan çalışmaları paylaşan katılımcılar, gruplar halinde çalışıp yeni fikirler üretiyor. Aynı zamanda sigara ve madde kullanımının yol açtığı durumlarla başa çıkmanın yollarını tartışan gençler bir spor dalı ile ilgilenmenin sağlık için çok önemli bir ayrıntı olduğu fikrine vardılar. Ayrıca katılımcı gençler sağlıklı bir yaşama sahip olmak için birçok egzersiz yapıp bunu pekiştirdiler.

Kastamonu Kalkınma Sağlık Çevre Eğitim ve Turizm Vakfı tarafından hazırlanan ve Zift Hayat Boyu Öğrenme ve Eğitim Derneği tarafından desteklenen gençlik değişimi projesi 3 Ocak’ta başladı ve 10 Ocak’ta sona erecek.

Zift Hayat Boyu Öğrenme ve Eğitim  Derneği Başkanı Av.Barış Baytok tarafından da desteklenen projede program süresi boyunca ülkemizdeki uygulamaları diğer ülkelere aktarıp ve onların ülkelerinde nasıl bir yol izlendiği öğreniliyor.

Erasmus+ programı ve Türkiye Ulusal Ajansının sağlamış oluğu destek ile projeye  katılan katılımcılar aynı zamanda birbirlerinin kültürlerini de yakından tanıma ve birbirlerinin dillerini öğrenme şansı yakalıyor. Bu sayede ön yargılarından arınan gençler, farklı ülke ve kültürlere bakış açılarını olumlu yönde geliştirerek birer dünya vatandaşı durumuna geliyor.