Avrupa’ya niyet Kastamonu’ya kısmet

Jandarma ekipleri tarafından Tosya’da yakalandıktan sonra ülkemizce sığınma talepleri kabul edilen 90’ı Afgan, 2’si İranlı 92 mülteciye Kastamonu kucak açtı.

İlk etapta konaklama ve yiyecek ihtiyaçları karşılan mültecilere devletin kol kanat gereceğini kaydeden Vali Günaydın, savaşların en ağır hasarı yaşattığı çocuklara pamuk şeker ve oyuncak hediye ederek yüzlerini bir nebze güldürmeye çalıştı.

İran sınırından ülkemize girdikten sonra Van’da bindikleri otobüsler ile Avrupa ülkelerine gitmek isteyen 90’ı Afgan, 2’si İranlı 92 mültecinin jandarma ekipleri tarafından Tosya’da yakalandıktan sonra ettikleri iltica talebi ülkemiz tarafından kabul edildi.

Sığınma talepleri kabul edilen 92 mültecinin ilgili uluslararası anlaşmalar uyarınca yeni vatanları yakalandıkları yer olan Kastamonu oldu.

Vali Günaydın: “Devlet olarak gerekeni titizlikle yapıyoruz”

Kastamonu Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü (AFAD) yetkililerinin Tosya’da ilk müdahaleyi yaptığı mülteciler, sığınma talepleri kabul edildikten sonra şehrimize getirilerek geceyi Yolkonak tesislerinde geçirdiler.

92 mültecinin ilk etapta konaklama, sağlık ve gıda gereksinimlerinin karşılandığını kaydeden Vali Şehmus Günaydın, “Devlet olarak ilk dakikadan itibaren sürecin titizlikle içindeyiz. Yapılması gereken ne varsa yapıldı. 92 mülteciye şehrimizde ikametleri sağlıklı bir şekilde sağlanana kadar devlet olarak kol kanat germeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Vali Günaydın’dan çocuklara pamuk şeker ve oyuncak

Mültecilerin evlere sevklerinin yapıldığı esnada Cumhuriyet Meydanı’na gelerek AFAD yetkililerinden bilgi alan Vali Günaydın, savaşların en ağır hasarı yaşattığı çocuklara pamuk şeker ve oyuncak hediye ederek yüzlerini bir nebze güldürmeye çalıştı.

Vali Günaydın’ın jestine mülteci aileler “Allah razı olsun” diyerek teşekkür ettiler.