AYGÜN’DEN REST

  • GMG Kastamonuspor’un genç Başkanı Enes Ege Aygün, TV canlı yayınında Play-Off oynatılmazsa Federasyon Yönetimi değişene kadar aile olarak futboldaki sponsorluklarından çekileceklerini açıkladı.
  • Aygün, belirlenecek bir şehirde 8 takımlı ve tek maç elemeli Play-Off taleplerini yinelerken, “Gerçekten bir nabız yoklama var. ‘Acaba nasıl tepki gelecek’ diye bakıyorlar. Türk futbolu böyle mi yönetilmeli? 2 ve 3. Lig, Türk futbolunun altyapısıdır. Bu ligler bu kadar mı değersiz?” dedi.

 

 

 

GMG Kastamonuspor Başkanı Enes Ege Aygün, Ulusal Kanal’da Sinem Fıstıkoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Aygün, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) 2. Lig’de Play-Off oynamaya hak kazanan 8 takımın tek şehirde toplanıp, tek maç eleme usulüne göre oynanacak olan maçların ardından bir üst lige çıkacak takımın belirlenmesi talep ettiklerini söyledi.

TFF’nin aksi bir karar alması durumunda Gün Medya Grup (GMG) olarak mevcut federasyon yönetimi değişene kadar futboldaki sponsorluklarını çekme kadarı aldıklarını da sözlerine ekleyen Aygün, “Gerçekten bir nabız yoklama var. ‘Acaba nasıl tepki gelecek’ diye bakıyorlar. Türk futbolu böyle mi yönetilmeli? 2 ve 3. Lig, Türk futbolunun altyapısıdır. Bu ligler bu kadar mı değersiz?” dedi.

Enes Aygün’ün açıklamaları şöyle:

“Enes Ege Aygün; 2 ve 3. Lig’de mücadele eden 90 kulübün büyük çoğunluğu ‘ligler oynanmasın’ dedi. Bizim de aralarında yer aldığımız Play-Off hattında bulunan 2 ile 5’inci sırada yer alan takımlar Play-Off, alt sıralarda yer alan takımlar ise Play-Out oynansın dedi. Ona göre de 3 maça göre lig bitsin dedik.

Daha sonra bu durum öyle bir hal aldı ki, ‘Maçlar hiç oynanmayacak. Ligler tescil edildi. İlerleyen günlerde kamuoyu ile nasıl tescil edileceği açıklanacak’ denildi. Bu kabul edilebilir bir şey değildi. Şehrimizin bütün dinamikleri bu konunun karşısında durdu. Salı günü TFF’ye gideceğiz. Alt liglerde çok büyük belirsizlik var. Çok fazla spekülasyon var. Bunun en büyük sorumlusu TFF’dir.

Süper Lig ile 1. Lig başlayınca, ‘2 ve 3. Lig neden oynanmasın?’ Diye düşündüler. Üst liglerdeki takımlarla 2 ve 3. Lig’de mücadele eden kulüplerin gücü bir değil. Bunu hesap edemediler. Sonra ‘Biz ligleri iptal edelim’ dediler. Bu seferde Play-Off oynanmazsa bizim hakkımız yenecek. Biz burada bir emek harcıyoruz, para harcıyoruz.

Futbolcular bu belirsizlikten dolayı antrenmanlara çıkmak istemiyor. 18 Temmuz’ 14-15 gün kaldı. Ortada net bir bilgi yok. Bazı takımlar antrenmanlara başlamadı. Burada gerçekten bir nabız yoklama var. ‘Acaba nasıl tepki gelecek’ diye bakıyorlar. Türk futbolu böyle mi yönetilmeli. 2 ve 3. Lig, Türk futbolunun altyapısıdır. Bu ligler kadar mı değersiz?  Burada kimseyi memnun edemeyeceğiz. Nasıl ben direkt çıkacak takımla aramda 4 puan fark olmasına rağmen susuyorsam, 6. sıradaki takımında çok fazla ses çıkartacağını düşünmüyorum.

Şehrimiz bizim ne kadar çalıştığımızı, uğraştığımızı görüyor. Görünen köy kılavuz istemez. Onun için bir şey anlatma gereği duymayacağımızı düşünüyorum. Eğer Play-Off oynatılmazsa biz aile olarak bir karar aldık. Mevcut federasyon yönetimi değişene kadar GMG olarak bütün spor dallarından sponsorluğumuzu çekeceğiz. Başka kulüplere de sponsorluğumuz var. En azından futbol piyasasından çekileceğiz.

Play-Off oynayacak 8 takımın tek şehirde toplanıp, tek maça eleme usulüne göre maçların oynayıp liglerin bitirilmesi taraftarıyız. Bizim tahminimize göre bu sistem 8 günde tamamlanıyor. Bu sistemde normal sezonlarda olduğu gibi Play-Off’tan tek takım bir üst lige çıkmış olacak.”