“Aynı bilinç ve güçteyiz”

* 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 99. yıldönümü törenlerle ve düzenlenen programlarla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma töreninin akabinde bir konuşma gerçekleştiren 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan, “Türk kadının, Türkiye’nin o günkü şartlarında gösterdiği özgürlük mücadelesini hatırlatmak, Türk kadınının bugün de aynı bilinç ve güçte olduğunu göstermek, ninelerimize layık olduğumuzu bir kez daha duyurmak için bugünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz” dedi.
* Mutlu yarınlar için kendi değerlerimizi önemsememiz gerektiğini ifade eden Kızıltan, “99’uncu yılını kutladığımız miting, açılan yolda yürüdüğümüzün, her türlü zorlukta, tasada, kıvançta var olduğumuzun kanıtıdır. Ulu Önder Atatürk’ün çizdiği yolda, koyduğu ilkelerden sapmadan, sağlam ve kararlı adımlarla yürümek zorundayız. Kendi değerlerimizi önemsemek, mutlu yarınlar yakalamak hedefimiz olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

10 Aralık 1919’da Kastamonu’da gerçekleşen İlk Türk Kadın Mitingi’nin 99.yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Programlar çerçevesinde ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenkler sunuldu. 10 Aralık Kadın Platformu öncülüğünde gerçekleşen çelenk sunma törenine, diğer kadın dernekleri ve siyasi partilerin kadın kolları üyeleri de katıldı.
10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan, törende yaptığı konuşmada, 10 Aralık’ın öneminden bahsederek şunları söyledi:
“99 yıl önce bugün, 10 Aralık 1919 Çarşamba günü binlerce Kastamonulu kadın, Kız Öğretmen Okulu bahçesinde toplanmış, Hanımlar Cemiyeti’nin tertiplediği bu miting, yurt genelinde hanımların düzenledikleri ilk miting olmuştur. Söz alan hanımlar, Türk milletine yapılan vahşeti kınamışlar, Amerika Birleşik Devletleri başkanının, Fransa Cumhurbaşkanı’nın eşlerine, İngiltere ve İtalya kraliçelerine telgraflar çekmişlerdir. Gerekirse cepheye koşup kanlarının son damlasına kadar, erkekleriyle birlikte savaşacaklarını haykırmışlardır. Gözleri kin ve çıkar bulutlarıyla kaplanmış işgalcilere seslerini duyurmuşlardır. Cemiyet Başkanı Zekiye Hanım heyecan dolu konuşmasında; ‘Hanımlar, dünyayı kana boğan, insanları tavuklar gibi boğazlayan işgalcilerin erkeklerine başvuracak değiliz. Bizim gibi iyi niyetli düşündüklerine inandığımız, düşmanlarımızın kadınlarına sesleniyorum. Eğer onlarda hakkımızı teslim etmezlerse artık yapacak tek bir şey kalacaktır. Erkeklerimizle aynı safta savaşmak, bu uğurda gerekirse ölmek…’ diye sözlerini tamamlamıştır.
“Türk kadının, Türkiye’nin o günkü şartlarında gösterdiği özgürlük mücadelesini hatırlatmak, Türk kadınının bugün de aynı bilinç ve güçte olduğunu göstermek, ninelerimize layık olduğumuzu bir kez daha duyurmak için bugünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.
Mutlu yarınlar için kendi değerlerimizi önemsememiz gerektiğini ifade eden Kızıltan, “99’uncu yılını kutladığımız miting, açılan yolda yürüdüğümüzün, her türlü zorlukta, tasada, kıvançta var olduğumuzun kanıtıdır. Ulu Önder Atatürk’ün çizdiği yolda, koyduğu ilkelerden sapmadan, sağlam ve kararlı adımlarla yürümek zorundayız. Kendi değerlerimizi önemsemek, mutlu yarınlar yakalamak hedefimiz olmalıdır”

Cumhuriyet Meydanı’ndaki programın ardından Valilik ve Belediye Başkanlığı ziyaret edildi. Günün devamında ise Halk Eğitim Merkezi Salonu’ndaki programda ve Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’ndeki panelde 10 Aralık’ın önemi aktarıldı.
Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’ndeki panel Kastamonu Üniversitesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Mehmet Serhat Yılmaz’ın oturum başkanlığında gerçekleşti.
Panelde oturum başkanı Yılmaz “Milli Mücadelede Kastamonu Mitingleri”, Prof. Dr. Sakine Esen Eruz “20.Yüzyılın başında Dünyada ve Türkiye’de Kadın Hakları ve Kastamonu Kadınlar”, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eski “İlk Kadın Milletvekilimiz Hacer Dicle” ve Av.Özlem Çiftçi ise “Toplumsal Hayatta Kadına Hukuki Bakış” konularında konuşma yaptılar.