Babaş: Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Gazeteciler Cemiyeti, Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu Lisesi, Hüma Hatun İmam Hatip Lisesi, Behçet Necatigil İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.
Belediye Meclis üyesi adayları, AK Parti İl ve ilçe teşkilat mensuplarıyla birlikte önce Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Başkan Babaş, Gazeteciler Cemiyet Başkanı Erkan Yılmaz’ın doğum gününü kutladı.
Kastamonu’da çıkan gazetelerin fedakarca görev yaptığının bilincinde olduğunu ifade eden Başkan Babaş, “150 yıllık köklü basın geleneğini alınlarının akıyla devam ettiren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. 30 yılı aşkın süredir şehrine sokak sokak cadde cadde hizmet etmiş biri olarak memleketin derdiyle dertlenmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Şehri için en iyi hizmeti sunmak adına çalışan gazetecilerimize Gazeteciler Cemiyetimizi ve Basın Müzemizi kazandırmış olmaktan da gurur duyuyorum” dedi.
Ziyaretlerinde projeleriyle ilgili kısa sunumlar yapan Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, “Kastamonumuzun her noktasını çok iyi biliyorum. Belediyecilik tecrübe ve vizyon istiyor. Bizler Kastamonumuzu daha da güçlendirmek için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bugün bunları sizlerle paylaşmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyorum. Bizlerin yaptıkları yapacaklarımızın teminatıdır. Hemşerilerimiz, Kastamonumuzu kimin daha ileriye taşıyabileceğinin bilincindeler” dedi.
“TANITIM ATAĞINA BEŞ YIL ÖNCE BAŞLATTIK”
Bugün Başkent’te 15. Kastamonu Günleri’nin açılışı olduğunu hazırlatan Başkan Babaş, tanıtım atağına yaklaşık beş yıl önce Kastamonu Günleri programlarıyla başladıklarını vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz burada esnaflarımızla omuz omuza verdik. Memleketimiz için milli ve yerli ürünlerimizi Ankara, İstanbul ve Bursa’da tanıttık, tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün ciddi bir mesafe kat ettiğimizi görüyorum. Bu bizi çok mutlu ediyor.
Düzenlenen Kastamonu Günleri’nde esnafımızın stant ve nakliye ücreti yükünü ortadan kaldırdık. Böylelikle yüzde yüz yerli esnafımız ile Kastamonumuzu ve yöresel ürünlerimizi tanıtmaya başladık. Bundan sonra da aynı sistemle tanıtmaya devam edeceğiz. Başkent’te 15’inci Kastamonu Günleri’nin ilimize, ülkemize ve esnaflarımıza hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.
“ÜRÜNLERİMİZE DEĞER KATACAĞIZ”
Önümüzdeki süreçte yeni bir adım daha atacağız. Üreticimizin ve esnafımızın ürünlerine katma değerlerini arttırmak adına belirli programlar hazırladık. Bunun için İnovasyon Merkezi ve Kampları düzenlemeye karar verdik. Yöresel ürünlerimize küçük dokunuşlarla değerlerini arttıracağız.
SARI KONAK GİRİŞİMCİ KADINLAR KOOPERATİFİ
Yine Sarı Konak Girişimci Kadınlar Kooperatifimizi ev hanımlarını üretime dahil etmek adına kurduk. Geçtiğimiz günlerde hizmet binasının açılışını yaptığımız kooperatifin kurucu ortaklarından biri Kastamonu Belediyesi dir. Biz bu kooperatifi ev hanımlarını üretime dahil etmek, yeni istihdam sahaları oluşturmak, il ve ev ekonomisine katkı sağlama düşüncesinin yanı sıra yöresel ürünlerimizi de gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılabilmesi adına kurduk.
İyi yoldayız. Önümüzdeki iki yıl içerisinde üye sayısının hızla artış göstererek bini bulmasını bekliyorum. Üreticilerimiz için ciddi bir Pazar oluşturacağız. Hem girişimci kadınlar kazanacak, hem il ekonomisi kazanacak hem yöresel ürünlerimiz gelecek kuşaklara daha güçlü şekilde aktarılacak hem de üretime katkı sağlanacak.
Sen Üret Pazarın Devlet Olsun, E-Kastamonu Ticaret Portalı ve Arastalar projelerimiz ile yöresel ürünleri ülke pazarıyla, Dünya pazarına sunacağız. Bu çok önemli bir hamle. Çin bize nasıl internet üzerinden ürün satıyorsa. Bizde Çin’e internet yoluyla ürün satabilecek konuma geleceğiz. Merkezi hükümet ile bu proje içinde önemli bir iş birliği içerisinde olacağız.
TURİZM KORİDORU İLE KASTAMONU KAZANACAK
Kastamonu Belediyesi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte önümüzdeki dönemde 2 bin 383 konutun cephe iyileştirmesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle hem şehrin tarihi ve kültürel dokusuna sahip çıkıyor hem de turizm alt yapısını geliştiriyoruz. Şehrimizi tarihi Kastamonu ve yeni Kastamonu olarak ele alıyoruz. Bu noktada hayata geçireceğimiz proje ile kültür turizmine önem veren herkesin ciddi derecede ilgisini çekeceğiz. Hedefimiz olan UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na şehrimizin ismini yazdırmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Mesleğimiz olan Belediyeciliği ve Sevdamız olan Memleketimizi ‘Büyük Türkiye’nin Güçlü İli Kastamonu’ hedefine hükümetimizin de güçlü desteğiyle ulaştıracağız.”