Babaş’tan esnafa güvence

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kongresinde konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şehirde hayata geçirecekleri projelerde esnafı mağdur etmeyeceklerini ve yaptıkları tüm çalışmalarda buna dikkat ettiklerini söyledi.
Nasrullah Meydanı, Bakırcılar Çarşısı, Teleferik Hattı, Site İş Hanı ve Kasaplar Çarşısı projelerinin temelinde esnafa bir nebzede olsa katkı sağlama düşüncelerinin yattığını belirten Tahsin Babaş, şöyle konuştu:
PROJELER
“Esnaflık kutsal bir meslek. Sürdürülebirliğini devam ettirmek de gerçekten zor bir meslek. Esnafımıza bir nebze olsun katkı sunmak ve daha da canlandırmak için çok değişik projeler gerçekleştirdik. Bunlardan biri olan Nasrullah Meydanı projesini ihaleye çıkartıyoruz. Hızla inşaatını bitireceğiz. Bu bölgedeki esnafımız daha da canlanacak. İhalesi hazır olan Bakırcılar Çarşısı var. Yine Aralık ayının 17’sinde Teleferik Hattı ihaleye çıkacak. Kefeli Sokak’ın sağlıklaştırılması projesi var. Hiçbir zaman yılmadan üzerinde duracağım Kasaplar Çarşısı projesi var. Bu projeyi vatandaşımız, esnafımız nasıl istediyse o şekilde düzenledik. Kurşunlu Han’ın projesi bitti ve herkesin hizmetine açıldı. Cem Sultan’ın da projesi bitti. Bu sene oraya da hızlı bir şekilde başlayacağız. Bunların bir bütün olarak bitmesi gerekir. Nasrullah Meydanı’nda dükkânı olan esnafımızdan dükkânının tahliyesini isteyeceğiz, ama esnafımızın mağdur olmaması için de elimizden geleni yapacağız. Site İş Hanı projesi Anıtlar Kurulu’ndan geçti. Çok kısa zamanda buranın yapımına başlanacak. Nasrullah Meydanı’nın Ticaret Odası’na bakan kısmında camiye bitişik dükkânlar var. Ticaret Odası ile gerekli anlaşmayı yaptık. Bir takas ile burayı Belediye’nin mülkiyetine geçiriyoruz. Burada ki esnaflarımızı da mağdur etmeyeceğiz. Orada ki esnaflarımıza yakın bir bölgede dükkânlarını açma imkanı sağlayacak, ondan sonra söz konusu bu dükkanları yıkacağız. Kasaplar Çarşısı için de düşüncemiz aynı olacak. Orada ki vatandaşı, kiracıyı ve insanlarımızı razı edeceğiz. Ortak bir paydaş da buluşacağız. Yine çok üzerinde durduğumuz Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi projemiz var. Gerçekten çok iyi bir proje olacak. Orası şehrin içerisinde kalmayacak. 2B’den askıdan indi. Kısa zamanda sanayi sitesi tarafından alınıp bu sene inşallah orada kazma vurulacak” dedi.
TİCARET AKSINDA DEĞİŞİM
Hastanenin taşınmasıyla ticaret aksının değiştiğini belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Biz de bu ticareti sürekli kılmak için çalışmalar yapıyoruz. Şimdi araçlar güneyden kuzeye gidiyor. Ticaretin de aksı değişmeye başladı. Bunu durdurmak lazım. Yaklaşık 20 ila 25 bin insan kuzeyden güneye hareket halindeydi ama bu şimdi değişti. Bunum önlemini almanın tek yolu da turizm faaliyetlerinin, çalışmalarının biran önce bitirilmesinden geçiyor. Konak ve sokakların iyileştirilmesini yapıyoruz. Bunlar da çok önemli. Kastamonu’nun geleceği bacasız sanayi dediğimiz turizmdedir.” ifadelerini kullandı.
ÖZEL UĞURLU
Özel Uğurlu Hospital’in yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini, bu noktada belediye olarak ciddi bir çalışma yürüttüklerini de belirten Babaş, “yine sağlık sektöründe atıl durumda olan bir özel hastanemiz var. Belediye Meclisi olarak çok ciddi kararlar alma aşamasındayız. Burada herkese görev düşüyor. Burayı biran önce ayağa kaldırmak lazım. Kısa zamanda Kastamonu’nun hizmetine girmesi için elimizden geleni yapacağız ve bölgesel bir hastane olacak” diye konuştu.