Babaş’tan üretim ve istihdam vurgusu

Kastamonu Belediye Başkanı ve AK parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Kuzeykent İş Merkezinde esnaf ziyaretlerinde bulundu.
Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Babaş, üretim ve istihdama vurgu yaparak, Bugüne kadar yaptığımız projelerle şehrimizi zirveye hazırladık. Şimdi yeni yapacağımız projelerle hız kesmeden yürüyüşümüzü sürdürmek istiyoruz. Kastamonumuzun şahlanması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Çünkü bizim mesleğimiz belediyecilik, sevdamız Kastamonu’dur” dedi.

Başkan Babaş, Kastamonu’nun bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmden maksimum derecede faydalanılacağına inandığını kaydetti.
“Sürdürülebilir turizm için önemli adımlar attık”
2014 yılında yapılan şehir çalıştayından yola çıkarak önemli projelere imza attıklarını söyleyen Belediye Başkanı Babaş, “Biz, bu beş yıllık süreçte bu alanda 60 milyon TL’lik yatırım yaparak turizm alt yapısını oluşturmaya gayret gösterdik. Kastamonu Günleri’yle başladığımız yeni düzenlemelere, konak restorasyonları, meydan ve sokak sağlıklaştırmalarıyla devam ettik. Neticede 2018 Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını elde ettik. 2018 de ilimizi 2 milyon kişi ziyaret etti. Bu demek oluyor ki doğru işler yaptık. Sürdürüle bilir turizm için önemli bir adım attık” diye konuştu.

“Yeni istihdam sahaları oluşturacak projelerle yola çıktık”

Üretimi arttıracak ve yeni istihdam sahaları oluşturacak projelerle yola çıktıklarına işaret eden Başkan Babaş, şunları söyledi:
“Önümüzdeki dönemde koruma alanı içerisinde 2 bin 383 konutun cephe iyileştirmelerini yapacağız. Burada konu sadece 2 bin 383 konutun cephe iyileştirmesi değil. Olayı iyi anlatmamız gerekli. Bu proje tamamlandığında bugün ilimize ziyaret eden 2 milyon misafir sayısı en az üç kat arttıracaktır. Bu da yeni istihdam sahalarının oluşmasına katkı sağlayacaktır. Biz bu proje sonunda yaklaşık 2 bin kişilik yeni istihdam sahasının oluşacağını öngörüyoruz. Kentsel Tasarım projemiz tamamlandığında, yöresel üretim bir hayli artacaktır. Gastronomi Han tamamlandığında Kastamonu, bu alanda söz sahibi olacaktır. e-Kastamonu Ticaret Portalı kurulduğunda Dünya’ya ürünlerimiz pazarlanacaktır. Biz bu duruma hazır olabilmek için Sarı Konak Girişimci Kadınlar Kooperatifimizi kurduk. Ev hanımlarını üretime katmak adına ve ihtiyaca hızlı cevap verebilmek adına adımlar attık ve atacağız. Mikro kredi desteği üretim için bir teşviktir. Ev hanımlarının hobilerinden para kazanır duruma gelebilmesi bizler için bir kazançtır. Bu alanda 1000 ev hanımını üretime ve istihdama dahil etmek istiyoruz. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi projemiz 2019 yılı yatırım programına Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla alındı. İşin büyük kısmı bitti. Gerekli yeri hazineden aldık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yüzde yüz kredi desteğini de aldık. Yaklaşık 400 milyon TL’lik bir yatırım olan projenin yapımı önümüzdeki dönemde bitecek. Bu yatırım tamamlandığında burada çalışan sayısı toplam 5 bin kişi olacak.”

“Tüm mahallelerimize mahalle parkları yapacağız”
Saraçlar Mahallesi’ne bir yaşam alanı daha kazandırdıklarını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Mahalle Evleri’nin mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacağını belirtti.
Sultankent Sağlıklı Yaşam Alanı ve Spor Kompleksi’nin Saraçlar Mahallesi’ne hitap edecek bir alan olduğunu vurgulayan Başkan Babaş, şöyle konuştu: “190 metrekare çocuk oyun alanı, 80 metrekare kondisyon parkuru, basketbol, voleybol ve futbol semt sahalarının bulunduğu yaşam alanımız ilimize hayırlı uğurlu olsun. Önümüzdeki süreçte tüm mahallelerimizi mahalle parklarıyla donatacağız. Çocuklarımıza güvenli ve sağlıklı vakit geçirecekleri alanlar oluştururken ailelerimizin de keyif alacağı yaşam alanlarını şehrimize kazandırmaya devam edeceğiz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Çünkü bizlerin mesleği belediyecilik sevdası memlekettir.”