Bahçeşehir Koleji’nden 29 Ekim etkinliği

Bahçeşehir Koleji, cumartesi günü Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde (BAVM) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı düzenledi.

Programa Bahçeşehir Kurucusu Hakkı Köylü, Kolei Müdürü Şükran Sayım, BAVM Genel Müdürü Caner Çaycı, Öğretmen ve öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlamada günün anlam ve önemimi belirten konuşmayı Bahçeşehir Koleji Müdürü Şükran sayım yaptı.

Sayım konuşmasında şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 96. yıl kutlama programına hepiniz hoş geldiniz. Bu gün burada Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yıl dönümünü kutlamak için toplanmış bulunmaktayız. Biliyorsunuz ki çok uzun ve çok meşakkatli bir sürecin arkasından 13 Ekim 1923’te Ankara Başkent yapıldı. Ardından 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyet ilan edildi. 29 Ekim 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün:”Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Ulusuna bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilemez bir değerdir. Bu güzel devleti bizlere armağan eden Atalarımızın bizlerden tek isteği Cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti’nin adını başarılarla devam ettirmek olacaktır.

– Sevgili öğrenciler! Sizler Atatürk’ün ilke ve inkılâplarının ve cumhuriyetin ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu görmelisiniz. Ne uğurda olursa olsun bizlere armağan edilen bu değerleri korumalı ve daima ileri seviyeye taşımalıyız. Bizler öğretmenler olarak sizlere güveniyoruz. Bu ülkenin geleceği sizin ellerinizde olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, bu büyük günün 96. yıldönümünde, bütün halkımızın, bütün öğretmen arkadaşlarımın ve geleceğimizin teminatı olan siz değerli öğrencilerimizin bayramını kutluyor, vatanı uğruna seve seve canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Sözlerimi Atatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum. “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.”

Program Bahçeşehir Koleji 4. Sınıf okulu öğrencileri öğretmenleri FerzanTamel yönetiminde şiir dinletisi, 2 ve 3. Sınıfların vals gösterisi, 8 A sınıfı öğrencisi Beren Öztürk’ün şiirini okuması, 6 ve 7. Sınıf öğrencilerinin müzik öğretmenleri Elif Işık Köseoğlu yönetiminde hazırladıkları oratoryo ve koro dinletisi ile devam etti ve tüm katılımcılarla birlikte söylenen 10. Yıl Marşı ile sona erdi.

Bahçeşehir Koleji’nin düzenlediği etkinlik katılımcılar tarafından ayakta uzun süre alkışlandı.

BAVM etkinlik alanına Bahçeşehir Koleji tarafından “Cumhuriyet Demek” yazısı bulunan pano konuldu. Vatandaşlar ve öğrenciler panoya, cumhuriyetle ilgili özet düşüncelerini yazdılar.

Cengiz MUHZİROĞLU