Bakan Varank’tan DOF Robotics’e övgü

  • Pınarbaşılı hemşehrimiz Mustafa Mertcan’ın sahibi olduğu ve DOF Robotics’e bir ziyaret gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, övgüyle bahsettiği firma hakkında, “Firmamız kendi geliştirdiği, tasarladığı, Bakanlığımızın desteklediği Ar-Ge merkezinde ürünlerini üretiyor ve dünyanın her tarafına ihraç ediyor” dedi. 
  • Mustafa Mertcan da ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ını ihraç ettiklerini ve 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, eğlence sektörüne yönelik yüksek teknolojili sanal ve artırılmış gerçeklik programları, mekanik hareket simülatörleri üreten DOF Robotics’i ziyaret etti. İstanbul’da şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan’dan faaliyetlerine ilişkin bilgi alan Varank, sanal gerçeklik gözlüğü takarak DOF Robotics’in geliştirdiği platformu test etti. ( Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Anadolu Ajansı )

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul’daki ziyaretleri çerçevesinde DOF Robotics’e bir ziyarette bulundu ve firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Pınarbaşılı hemşehrimiz Mustafa Mertcan’dan faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı, sanal gerçeklik gözlüğü takarak DOF Robotics’in geliştirdiği platformu test etti.

Bakan Varank, yaptığı açıklamada, şirketin eğlence sektöründe mekaniği ve sanal gerçekliği birleştirerek yüksek teknolojili üretim yaparak ihraç ettiğini belirtti.

DOF Robotics’in geliştirdiği ürünlerin tüm dünyada eğlence sektöründe tematik parklarda kullanılan bir teknoloji olduğuna işaret eden Varank, “Burada firmamız kendi geliştirdiği, tasarladığı, Bakanlığımızın desteklediği Ar-Ge merkezinde projelerini oluşturduğu ürünlerini üretiyor ve daha sonra dünyanın her tarafına ihraç ediyor.” ifadesini kullandı.

Varank, özellikle animasyonun yaygınlaşmasıyla tüm dünyada eğlence sektörünün farklı bir boyuta taşınmaya başladığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Artık gerçek hız treni diyebileceğimiz lunaparktaki eğlence aletlerinin sanalla birleştirilmiş, mekanik ama yüksek teknolojili ve güvenlik standartları yüksek versiyonlarına insanlar çok daha kolay erişip deneyimleme imkanına sahip olabiliyorlar. Buradaki hız trenine Mustafa Bey ile birlikte bindik. Sanal gerçeklik gözlüklerimizi taktık, ilginç bir deneyim yaşadık. Giderken Uzak Doğu’yu andıran özellikle çocukları ve gençleri daha çok heyecanlandıracak birtakım mücadeleleri de yapabileceğiniz bir versiyonu beraber denedik. Gökyüzünde uçarken etrafınızda döndüğünüzü, takla attığınızı hissediyorsunuz. Tabii bunu sadece gözlük vasıtasıyla mekanik sistemlerin desteğiyle denemiş oluyorsunuz.”

Türkiye’yi katma değerli üretimle büyütmek isteyen bir iktidar olduklarını belirten Varank, özellikle Ar-Ge merkezleri ve teknoparkların gelişmesiyle mühendislerin, teknik personelin daha çok katma değerli ürünleri geliştirip üretmekte büyük bir ivme yakalamaya başladıklarını vurguladı.

Varank, DOF Robotics’in kendi alanında dünyada ilk 3 sırayı zorlayan firmalardan olduğuna dikkati çekerek “Ama biz kendilerini birinci sırada görmek istiyoruz. Bu da yetmez, aynı işleri yapan çok daha fazla firmayı görmek istiyoruz. ‘Eğlence dünyasında sanal gerçeklikle mekaniği birleştiren hangi ülke var?’ dediklerinde biz Türkiye’nin ilk akla gelmesini istiyoruz. Bunu da firmalarımız vasıtasıyla inşallah başaracağız” değerlendirmesinde bulundu.

80’den fazla ülkeye ihracat

DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mertcan da ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ını ihraç ettiklerini ve 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ağırlıklı olarak ABD ile çalıştıklarını bildiren Mertcan, Kovid-19 salgını nedeniyle ulaşamadıkları bölgelere de ihracatın gelecek dönemde artmasını beklediklerini vurguladı.

Mertcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının verdiği tüm desteklerden faydalanmaya çalıştıklarını ifade ederek Bakan Varank’a ziyareti için teşekkür etti.

ABD’de düzenlenen dünyanın en büyük ve en önemli teknoloji fuarlarından, CES Las Vegas ve IAAPA Orlando’da ödüller alan firma, ABD ve Çin başta olmak üzere, Marvel Studios ve Universal Studios gibi dünyanın en çok ziyaret edilen tema parklarında yer alıyor.

Firmanın son dönemdeki en önemli başarılarından biri de FELD Entertainment’in dünyaca ünlü markası olan Monster Jam’in (Canavar Kamyonlar) isim haklarını teknolojisi ile birleştirmiş olması.(AA)