Bakan’dan şehircilik tavsiyesi

KASTAMONU'DA BİR DİZİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİREN ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, UYGUN TEKNİK VE EKONOMİK KOŞULLAR OLUŞMASI HALİNDE İLÇELERE DE DOĞALGAZ VERİLECEĞİNİ SÖYLEDİ. (DAVUT HAS - VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Geçen yıl Kastamonu’da 120 milyon liralık enerji ve tabii kaynaklar alanında yatırım yapmışız. 2002’lerde bu rakam 5 milyon seviyesindeydi. Yeter mi? Elbette yetmez. İmkanları, kaynakları sonuna kadar zorlayarak enerji altyapısını iyileştirmeye gayret edeceğiz.” dedi.
Dönmez, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı ziyaret etti.
İlk ziyaretini Valiliğe yapan Bakan Fatih Sönmez’i Valilik önünde Vali Yaşar Karadeniz başta olmak üzere AK Parti Adalet Komisyonu Başkanı Kastamonu AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve diğer protokol üyeleri karşıladı. Bakan’a çiçek takdiminde bulunuldu. Anı defterini de yazan Bakan Sönmez’e Valilikte çeşitli hediyeler verildi.
Bakan Fatih Sönmez’i Belediye Başkanlığı önünde de Belediye Başkanı Tahsin Babaş, birim müdürleri ve Belediye Meclisi Üyeleri karşıladı.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, makamında ağırladığı Bakan’a yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalar hakkında uzun bir sunum yaptı.

Bakan Dönmez, Babaş’ı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın önümüzdeki döneme ait 125 vizyon projeyle Kastamonu’ya hizmet edeceğine inancım tam. Kastamonu bizim için önemli bir şehir. Yaklaşık bin yıllık tarihi ve Osmanlı’dan yadigar Türk şehrimiz. Hem Osmanlı’da, hem de Selçuklu döneminde önemli vazifeler üstlenmiş yerleşim yerimiz Kastamonu’dur. Bu şehirler gelişirken, tarihle barışık gelişmemiz gerekiyor. Bazen tarihi korumak, müzeleşmek anlamında algılanıyor. Elbette ki müzeler olmalı ama bence tarihi korumak içinde yaşayarak olur. Mekânlar, konaklar ve konakları içindekilerle yaşatmayı hedeflemeliyiz. Özellikle Anadolu’da yaşam kalitesinin arttırmasının birçok faydası var. Bunlardan birisi göçü de önlemiş oluyor. Şehri tutmamız lazım. Öyle ümit ediyorum ki bu projelerle nüfusu tutacağız ve göçü geri döndüreceğiz. Göçün geri dönmesi çok önemli. Bunun için altyapı da tamamlamak gerekiyor. Belediyelerimiz su, kanal ve atık su ile altyapıyla ilgili kısmı yaparken, diğer iletişimle ilgili olanlar ise bakanlığımızın sorumluluğundadır. Enerji alt apısı da bizim bakanlığımızla ilgilidir. Elektrik ve doğalgazdan sorumluyuz. Birçok şehrimize doğalgazı getirdik. Bunlardan birisi de Kastamonu’dur. Kastamonu yaklaşık 12 yıldır doğalgaz kullanıyor. 2007’den itibaren doğalgaz kullanan Kastamonu’da merkez ilçemiz, Tosya, Devrekâni, Seydiler ve Taşköprü’de doğalgazı kullanıyor. Kastamonulu hemşerilerimizin, doğalgazın diğer ilçelere ne zaman geleceğine dair bir sorusu olabilir. Etütlerimiz sürüyor. Uygun teknik ve ekonomik koşul oluştuğunda nasıl diğer ilçelere doğalgaz götürüldüyse, oralara da doğalgaz götürme çabasındayız. Enerji ve tabii kaynaklarda geçen yıl Kastamonu’da 120 milyon TL’lik yatırım yaptık. Elektrik dağıtım ve gaz dağıtım olarak. Geçmiş yıllara baktığımızda kıyaslamayacak kadar yüksek seviyelerdedir. 2002’lerde yıllık 5 milyon TL seviyesindeydi. Yaklaşık 20-25 kat arttırmışız. Yeterli mi? elbette yetmez. İmkânları, kaynakları sonuna kadar zorlayarak enerji alt yapısını iyileştirmeye gayret edeceğiz.
Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle toplantı yapacağız ve ilin enerji, tabii kaynaklarındaki sorunları masaya yatıracağız. Sayın vekillerimiz ve sayın belediye başkanlarımızla birlikte yerinde sorunlara çözüm üretmek arzusundayız. Belediye başkanımıza bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah 1 Nisan sabahında tekrar bu makamda hizmetlerine coşkuyla arttırarak, devam eder.”
Bakan Dönmez, daha sonra kentte faaliyet gösteren elektrik ve gaz dağıtım şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.
Dönmez’e ziyaretlerinde AK Parti Kastamonumilletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ile kurum müdürleri eşlik etti.