Bakan’dan torba dolusu müjde

Atıksu Arıtma ve depolama projeleri bu yıl ihale ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentimizin önemli altyapı sorunu olan atıksu arıtma tesisi projesinin bu yıl içerisinde ihale edileceğini açıkladı. Kurum, 100 milyon liralık bu projenin yanı sıra, çöpte vahşi depolama sorununu ortadan kaldıracak, düzenli depolama tesisi ihalesini de bu yıl yapacaklarını, şehir içi kanalizasyon, içme suyu, atıksu, yağmur suyu şebekeleri içinde belediyeye10 milyon TL kaynak aktaracaklarını açıkladı.

Kentsel yenileme projesi ve TOKİ’den 800 konut

Nasrullah Camii’nden, Kastamonu Kalesi’ne kadar olan alanda, Osmanlı Dönemi’nde, Selçuklu Dönemi’nde yapılmış, tarihi eserlerigün yüzüne çıkarmak, kentsel dönüşümü yapmak adına, yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanda bir kentsel yenileme projesi uygulanacağını belirten Bakan Kurum, “Yarın itibariyle bu projeye başlayacağız. Bölgede bulunan vatandaşlarımız içinde, yine Örencik’te TOKİ ile birlikte 800 konut inşa edeceğiz” dedi.

 

 

CENGİZ MUHZİROĞLU-İHA-AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere dün ilimize geldi. Bakan Kurum, ilgili kurumlardan brifing aldıktan sonra, gerçekleştirdikleri toplantıda alınan kararları açıkladı.

Kastamonu’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sözlerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi anlayış çevresinde illerimizi ziyaret ediyoruz ve şehirlerimizin ihtiyaçlarını tespit edip, bu ihtiyaçlar doğrultusunda kararlar alıyoruz. Bugün yaptığımız toplantı çerçevesinde Kastamonu ile ilgili belli kararlar aldık. Bu kadim şehrimizde, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı tüm Türkiye’ye seslendirdiği Nasrullah Camiimiz var. Biz kentsel dönüşümü 2’ye ayırdık. Birincisi tarihi mekânsal dönüşüm, diğeri eski köhneleşmiş yerlerdeki kentsel dönüşüm. Nasrullah Camii’nden, Kastamonu Kalesi’ne kadar olan alanda, Osmanlı Dönemi’nde, Selçuklu Dönemi’nde yapılmış, tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak, kentsel dönüşümü yapmak adına, yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanda bir kentsel yenileme projesi yapacağız. Yarın itibariyle bu projeye başlayacağız. Bölgede bulunan vatandaşlarımız içinde, yine Örencik’te TOKİ ile birlikte 800 konut inşa edeceğiz. Yapacağımız bu rezerv konutlarına da vatandaşlarımızın mağdur olmayacak şekilde taşınmaları ve daha modern, daha güvenilir binalara taşınması suretiyle, tarihsel dönüşümü yaparak, Kastamonu’nun tarihini, kültürünü, turizmini ve kalkınmasını sağlayacak bu çok önemli projeyi çok yakın zamanda gerçekleştireceğiz. Bu projeye de yarın itibariyle belediyemizle, TOKİ ile, Altyapı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzle, Bakanlığımızla bir bütün olarak projenin startını vermiş olacağız.”

Millet Kıraathanelerine değinen Kurum, “Kuzeykent Mahallesi’nde Millet Bahçesi projemiz var. Yaklaşık 240 dönüm alan üzerinde, imalatı TOKİ tarafından gerçekleştirecek bir Millet Bahçesi’ni Kastamonu’ya kazandırıyoruz. Bu Millet Bahçesi içerisinde yürüme yolları, bisiklet yolları, Millet Kıraathanesi ve Kastamonu vatandaşlarımızın ihtiyaç duyacağı tüm sosyal alanları barındıracak ve bu projeyi de 2019 yılında başlatacağız” dedi.

Bakan Kurum, Kastamonu’nun atıksu arıtma sorunun olduğunu belirtti ve kentin bu önemli altyapı sorununun çözümü yolunda adım atılacağını şu sözlerle müjdeledi:

“İlbank Genel Müdürlüğümüzün ve Belediyemizin yürüttüğü bu projeyi 2019 yılında ihale ediyoruz. Yaklaşık 16 milyon Euroluk bir proje ve Kastamonu’nun atıksu arıtma problemini çözecek bu proje, yaklaşık 100 milyon TL bedelle bu yıl ihalesi gerçekleştirilecek. Aynı şekilde Kastamonu’da vahşi depolama söz konusu. Bu vahşi depolamayı ortadan kaldıracak, düzenli depolama tesisi ihalesini, bu ihale yaklaşık 12 milyon Euro, 72 milyon TL bedelle İlbank Genel Müdürlüğü ve Kastamonu Belediyesi işbirliği çerçevesinde ihalesi gerçekleştirilecek. Şehir içi kanalizasyon, içme suyu, atıksu, yağmur suyu şebekeleri içinde belediyemize 10 milyon TL kaynak aktaracağız ve şehir içindeki atıksu, yağmur suyu problemini de inşallah çözeceğiz”

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavuz Selim ve Hepkebirler Mahallerinde Şamlıoğlu, Saylav Sokak’ta sokak sağlıklaştırma projeleri gerçekleştireceğiz. Bu proje içinde belediyemize maddi destek sağlayacağız. Bir kısmı hibe, bir kısmını belediyemizin karşılaması suretiyle yine hazır olan projemizi hemen başlatarak, Nasrullah Camii’nin etrafını yapmak suretiyle buradaki turizm potansiyelini artırmayı hedefliyoruz. Tosya’da 55 konut Cumhuriyet Mahallesi’nde, Hamas Mahallesi’nde kentsel dönüşümde kullanılmak üzere TOKİ tarafından yapılacak ve bu bölgeyi de yeşil alan yaparak, Tosya’nın dönüşümüne hız kazandıracağız. Çevreye ilçelerimizin çevreye ilişkin, altyapıya ilişkin, içme suyuna ilişkin ihtiyaçlarını konuştuk. Bazıların vidanjör talepleri oldu. Bazıların sokak sağlıklaştırma talepleri oldu. Biz bütün taleplerine karşın, hem maddi hem teknik destek vererek, ilçelerimizde merkezle birlikte kalkındırarak, Kastamonu’muzu bulunduğu konumdan daha iyi seviyelere çekmek için kararlarımızı aldık.

Ílçelerimizi de merkezle birlikte kalkındırarak inşallah Kastamonu’yu bulunduğu konumdan daha iyi seviyeye çekmek için kararlarımızı aldık. Kastamonu için hayırlı ve uğurlu olur. Daha iyi bir Kastamonu, şehitlerimizin anısını yaşatmak, ecdadımızın bize bıraktığı anıları yaşatmak için bu dönüşümleri yapıyoruz. Kastamonu’yu hak ettiği seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışırız. Bu projeleri de aynı azim ve kararlıkla yapacağımızı ifade ediyorum.

“Sosyal medyadaki eleştirileri dikkate alıyoruz”

Plastik poşetlerin ücretli olmasına ilişkin düzenlemenin 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlandığını hatırlatan Kurum, poşetlerin dünyanın birçok noktasında ücretli olduğunun altını çizdi.

“Poşet uygulaması bugün baktığınızda gelişmiş tüm ülkelerde ücretli.” diyen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa Birliği ülkelerine baktığınızda, gelişmiş ülkelere baktığınızda tüm ülkelerde ücretli kullanım söz konusu. Hatta üçüncü dünya ülkeleri diyebileceğimiz ülkelerde dahi, poşetlerin kullanımını azaltmak amacıyla, ücretli olduğunu görüyoruz. Bizim de yılda 30-35 milyar poşet tükettiğimizi düşünürseniz ve bu poşetlerin denizde 400, doğada 800 yılda doğaya karıştığı düşünüldüğünde bu uygulamanın geçmesi çok elzem.”

Sosyal medyadaki eleştirileri dikkate aldıklarına da değinen Kurum, “Yapılması gereken düzenlemeleri Bakanlığımız bünyesinde yapmaya çalışıyoruz. Aslolan bu poşetlerin doğaya verdiği zarar ve gelecek nesillere bırakacağımız ülkemiz ve şehirlerimiz. Poşet kullanımının ilk 4-5 gündeki uygulamayla yüzde 50 azaldığını gördük. Bu uygulamanın devam etmesi hem gelecek nesiller hem de şehirler adına önemli.” diye konuştu.

– “Sıfır Atık Projesi 100 bin kişiye istihdam sağlayacak”

Sıfır Atık Projesi’ne de değinen Bakan Kurum, projenin önemine vurgu yaptı.

Sıfır Atık Projesi’nde çöplerin kaynağında ayrıştırılarak bertaraf edilmesinin amaçlandığına işaret eden Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Konuştuğumuz projelere baktığımızda düzenli depolama sahaları, atık su arıtma hizmetlerinden bahsediyoruz. Bunlar doğaya atılan çöplerden kaynaklanıyor. Biz, Sayın Emine Erdoğan himayesinde Sıfır Atık Projesi’ni yürütüyoruz. Sıfır Atık Projesi kapsamında artık biz çöp toplamak istemiyoruz. Çöpleri kaynağında ayrıştırarak bertaraf etmek istiyoruz. Bu proje ülke geneline yayıldığında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız ve 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. O yüzden bu proje bizim için çok önemli. Aynı kararlılıkla yürüyeceğiz. Vatandaşımızın da gösterdiği duyarlılıktan ötürü çok teşekkür ediyorum. Her zaman bizim yanımızda oldular. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz bu uygulamayı meclisten geçirdiği için.”

Kurum, sokak hayvanları noktasında yapılması gereken projeleri belediyelere bildirdiklerini dile getirdi.

Bakan Kurum, “Sokak hayvanlarının sokaklarda barınması noktasında yaşanan sıkıntılardan dolayı barınma ihtiyaçlarını giderecek projeleri geliştirilmesini bildiriyoruz. Belediyelerimiz de buna ilişkin projeler geliştiriyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımız proje yürütüyorlar. İnşallah sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşaması adına bu mekanlar kısım kısım yapılıyor ve yapılmaya devam edecek.” diye konuştu.