“BAKAP acilen yasalaşıp uygulanmalı”

  • CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)rakamlarının açıklanması sonrasında yaptığı değerlendirmede, “Kastamonu, Sinop ve Çankırı’nın yer aldığı TR82 bölgesi % 0,64 pay ile 26 bölge arasında 25’nci sırada yer aldı. Bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi ve bölgeler arası rekabet gücünün arttırılması için kanun teklifimiz yasalaşmalı ve BAKAP acilen uygulanmalıdır” dedi.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, TÜİK Başkanlığı’nın açıkladığı 2018 yılı İl Bazında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH)rakamlarını değerlendirdi.

Baltacı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunduğu BAKAP yasa teklifine dikkat çekerek, “Kastamonu, Sinop ve Çankırı’nın yer aldığı TR82 bölgesi % 0,64 pay ile 26 bölge arasında 25’nci sırada yer aldı. Bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi ve bölgeler arası rekabet gücünün arttırılması için kanun teklifimiz yasalaşmalı, BAKAP acilen uygulanmalıdır” dedi.

Milletvekili Baltacı, Kastamonu ve bölge illerinin beklentisi olan Batı Karadeniz Projesi (BAKAP) Bölge Kalkınma İdaresi kurulmasıyla ilgili verdiği yasa teklifinde Batı Karadeniz’in pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Karabük ile Bartın’ı çatısı altında toplayacak olan BAKAP’la ilgili teklifinin yasalaşması halinde bölgenin önemli bir ihtiyacına cevap verilmiş olacağını savunup, bölgesel kalkınma idarelerinin; turizmden, tarıma, kırsal kalkınmadan, kentsel altyapıların gerçekleştirilmesine kadar birçok alana aktardığı kaynakla bölgelerin gelişimine olumlu katkılar sağlayıp bölgesel eşitsizliklerin giderilmesinde önemli rol oynadığına dikkat çekmişti.