“BAKAP için 6 il birlik olmalıyız”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi’nin (BAKAP) Kastamonu merkezli kurulabilmesi için bölge illeriyle birlikte hareket ederek güçlü bir lobi oluşturmaları gerektiğini söyledi.

Bölgesel kalkınma projelerine sağlanan destekleri Batı Karadeniz’in de hak ettiğini belirten Ünlü, “Ancak bu sadece Kastamonu’yu değil 6 ili ilgilendiren bir konu. Tek başımıza değil 6 il beraber olursak başarabiliriz. Önemli olan birlikteliği sağlamaktır. Daha güçlü bir taleple başarırız. Bölgede hem kırsal kalkınma destekleri, hem de hayvancılık yönünden buna ihtiyacımız var. Bu işin öncüsü olarak biraraya gelmek için çalışacağız” dedi.

 

 

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ne 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla bir ziyarette bulunan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Doğan Ünlü, tıp fakültesi, BAKAP ve 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkentliği programı ve Kastamonu gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ünlü, “Kimseyi ayırmadan şehrimizin tüm etkenleriyle çalışma azmimiz olacaktır. Görev başına geldiğimiz günden itibaren ilçelerin ana sorununa el attık. İlçelerde yapılması gereken yatırımları takip ediyoruz. Personel ihtiyacında biraz sıkıntımız var. Milletvekillerimiz, İl Genel Meclisi üyelerimiz ve teşkilatımızla bir toplantı gerçekleştirdik. Burada ilçelerimiz ve köylerimizle ilgili neler yapabiliriz onları tartıştık. İlçeleri yalnız bırakmayacağız. Sorunların üstüne gidiyoruz” dedi.

Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesinde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a katkılarından dolayı teşekkür eden Doğan Ünlü, “Bakanımız  birçok ilin kültür başkentliğine talip olduğunu ancak Kastamonu’nun kadim bir şehir olduğunu ifade ederek bu unvanın bize verilmesi için destek verdi. Bakanımız o toplantıda Kastamonu’yu onure etti ve destekledi. Bu işi layıkıyla yapmak için herkese büyük iş düşüyor” diye konuştu.

Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (BAKAP) hakkında da değerlendirmelerde bulunan Doğan Ünlü, “Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nda başkan yardımcısı olmam sebebiyle bu konuyla ilgili bazı toplantılarda bulunmuştum. BAKAP’la ilgili 3 yıldır değişik çalışmalarımız oldu. Konunun özünü biliyorum. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na da konuyu aktarmıştık. Bazı kazanımlarımız olmuştu. KUZKA üzerinden bir miktar para getirdik. Ama bu bizim için yeteli mi? Tabi ki değil.  BAKAP için farklı çalışmalar gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın GAP, DOKAP, DAP ve KOP kapsamındaki 41 ili destekleyeceğini ve bu illerin program dahilinde genel bütçeden de pay alacağını öğrendik. Kastamonu’nun da bu yatırımlardan pay alması için BAKAP’ın hayata geçirilmesi gerekiyor. Batı Karadeniz olarak biz de bu desteği hak ediyoruz. Ama bu 6 ili ilgilendiren bir konu. Çankırı, Sinop, Kastamonu, Bartın, Karabük ve Zonguldak olarak talep etmemiz gerekiyor. Tek başımıza il olarak değil güçlü bir şekilde 6 ille beraber gidersek başarabiliriz. Önemli olan birlikteliği sağlamaktır. Daha güçlü bir taleple başarırız. Bölgede ihtiyacımız var. Hem kırsal kalkınma destekleri hem de hayvancılık yönünden ihtiyacımız var. Yapılacak çok iş var. Bu işin öncüsü olarak biraraya gelmek için çalışacağız” diye konuştu.