BAKAP için ortak hamle

Batı Karadeniz Kalkınma Projesinin (BAKAP) hayata geçirilebilmesi için bölgemizden bazı oda ve borsa başkanı Kastamonu’da bir araya geldi.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının ev sahipliğinde bir araya gelen oda ve borsa başkanları, Batı Karadeniz Bölgesindeki 6 ili kalkındıracak olan BAKAP Projesinin hayata geçirilebilmesi için bölge milletvekilleri ve siyasetçileriyle birlikte hareket etme kararı aldı.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, Başkan Yardımcısı Serdar İzbeli, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Metin Demir, Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu ve Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, bölgemiz için hayati öneme sahip olan Batı Karadeniz Eylem Planı (BAKAP) için bir araya geldikleri toplantıda birer konuşma yaptılar.

Oğuz Fındıkoğlu

Açılış konuşmasını yapan BAKAP’ın önemine de değinen KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu şunları söyledi:

“BAKAP, siyasetle ve bölgeyle birlik ve beraberlik için hareket edeceğimiz, önümüze büyük hedefler koyabileceğimiz, bir proje olacak. Bunu da bölgemizdeki odalarla birlikte birlik ve beraberlik sağlayarak, bütün bölgeyi kapsayacak şekilde, büyük bir konsorsiyum oluşturarak başarmayı arzuluyoruz. Bunun içinde elimizden geleni çabayı sarf ederek, bu işin içinde olmalıyız”

Metin Demir
BAKAP ile ilgili olarak ayrıntılı ve uzun bir değerlendirmede bulunan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Metin Demir ise KUZKA ve BAKKA bölgelerinin Türkiye’nin gerisinde kaldığını dile getirdi.
6 ilde faaliyet gösteren 15 oda ve borsa başkanları olarak BAKAP konusunu yeniden gündeme getireceklerini açılayan Metin Demir şöyle konuştu:
“Kendi aramızdaki mutabakatı oluşturduktan sonra inşallah bölge siyasetçilerini de harekete geçirerek bu konudaki ısrarımızı ve takibimizi yapalım. Bunu da inşallah bundan sonra hep beraber yapmamız gerekiyor. Çünkü bizler biliyoruz Kastamonu’nun odası ve borsası ile siyasetçileri bu BAKAP’ın peşinden gidiyor ama bu şekilde tek oda gibi, 1 vekil veya 2 vekil olarak Bakanlığa gittiğinizde çünkü bizlerde aynı şeyleri yaptık ama şimdiye kadar netice alamadık. Bu yüzden bu birlik ve beraberliği öncelikle 15 oda ve borsa başkanları olarak oluşturursak milletvekillerimizi de bölge siyasetinde harekete geçirerek bir bakanlık makamına çıkmamız lazım. Çünkü tek oda olarak bir şey istemez ayrı ama toplu bir şekilde 6 vilayet, 15 oda ve borsa başkanlarıyla bir şey istemek çok daha etkili olacaktır.
BAKKA ve KUZKA bölgelerinin Türkiye’nin en az nüfusa sahip olan iki bölgesidir. Türkiye’nin Batısında olmamıza rağmen böyle son derece dezavantajlı ve geride kalmış bir halimiz var. Bu BAKAP yöntemi inşallah bizlere önemli kapılar açacaktır. Ortak sorunlarımız olduğu kadar ortak potansiyellerimizde var. Yani sadece Zonguldak’ın gayretleriyle sadece Zonguldak’ın Karabük’ün, Bartın’ın kendi gayretleriyle ne tarımda ne de hayvancılıkta ne de sanayide ne de turizmde büyük işler başarmamızın mümkünatı yok.
Bugüne kadar belki bu kalkınma ajansları bir yöntem olarak denendi ama BAKKA’nın veya KUZKA’nın gerek personel yapısı gerek bütçe büyüklükleri maalesef bu bölgede olduğuna inandığımız büyük potansiyeli hızlıca hayata geçirmek için yeterli kaynaklar değil. Ne insan kaynağı olarak ne de maddi kaynak olarak ajanslar yeterli değil. Bizler, birkaç ziyaretimizde şöyle bir tavırla karşılaştık. Bölge kalkınma idarelerinden çok memnun değiliz, çok başarılı olmadılar gibi ifadeler var. Bizde burada kuralım da olmazsa DOKAP kalkacaksa, GAP kalkacaksa, Konya Ovası Projesi kalkacaksa bizimkini de o zaman kaldırsınlar. Biz, şuanda kalkınma ajansındaki 20 milyon liralık bütçeyle üç tane vilayete bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Elimizde var 20 personel. Yani 20 personel ve 20 milyon liralık bütçeyle üç tane vilayeti kalkındırmamız mümkün değil. Söz konusu bile olamaz. Ama baktığımız zaman DOKAP diye Doğu Karadeniz Bölgesinde bir kalkınma ajansı var. Onlarda bizlerin hemşerisi aynı coğrafyada bulunuyoruz. Ama bakıldığı zaman DOKAP projesine 500 milyon liralık kaynak aktarımı yapılmış. Yani bizler 20 milyon lira ile hem Kastamonu’da, hem Sinop’ta hem de Çankırı’da hamle yapacağız diye uğraşırken, diğer taraftan sadece DOKAP tek başına 500 milyon lira par harcamış. Artık GAP projesi için harcanan paradan bahsetmiyorum bile. Bize de böyle büyük bir kaynak ve büyük bir kalkınma ajansı lazım. Türkiye’de bölgesel kalkınma planına, bölgesel kalkınma idaresi sistemine ihtiyacı olup ta bu idareye sahip olamayan tek bölge biziz. Marmara Bölgesi’nin herhangi bir teşvike veya ajansa ihtiyacı yok. Ege ve Akdeniz Bölgesi artık milli gelirin üzerinde kendi ihtiyaçlarını karşılar hale gelmiş. Şuanda ihtiyacı olan bölge olarak burası gösterilebilir. İnşallah buradan 6 vilayette bulunan 15 oda ve borsamızın katkılarıyla oluşturulacak olan BAKAP projesi, olumlu bir evreye doğru gider ve bölgedeki insanımız ve ülkemiz içinde hayırlı olur.”

Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu ve Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu’da konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.
Ticaret Borsası Bakanı Sedat İşeri ise “Bugünün konusu birliktelik, beraberlik. Birlikteliğin başlangıç günü olarak kabul edersek bugünü, çok hayırlı bir gün olmuş oluyor. Kastamonu’nun tarihi, sizlerin çalışkanlığı ve iş hacmi bir araya geldiğinde çok güzel sonuçlar doğacaktır. Böyle bir birliktelik bizleri çok mutlu etti” diye konuştu.

Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Serdar İzbeli’de çalışmaları hakkında bilgi verdi.