Ballıdağ’da sağlık turizmi için adım

*14 Aralık’ta ihaleye çıkabilir

Daday Ballıdağ hastane binasının âtıl durumdan kurtarılması için Orman Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu girişimler sonuç verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı,mülkiyeti kendisinde bulunan Ballıdağ’ınsağlık turizmi amaçlı bir proje uygulanmak üzere 29 yıllığınakiralama ihalesine çıkmakonusunda son aşamaya geldi.

Bakanlık,  Ballıdağ’ı sağlık turizmi alanında değerlendirmek isteyen  Asüer Holding, Medicana Sağlık Grubu ve Ankara merkezli bir danışmanlık firması ile görüşmeler yapılmıştı.

 

Bu gelişmeyle ilgili olarak Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Kastamonu’nun çok önemli bir değeri olmakla birlikte gelecekte dünyanın çok önemli sağlık merkezi olacağına inandığımız Ballıdağ Hastanesi kampusu 29 yıllığına yıllık 170 bin TL muhammen bedelle kiralama ihalesine çıkıyor. İhale kesin olmamakla birlikte 14 Aralık 2020 tarihinde olacaktır. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü olarak yaptığımız girişimlerle bu sefer Kastamonulular’ın çok mutlu olacağı güzel sonuca ulaşacağımıza inanıyoruz” denildi.

Orman Bakanlığı’na devredilen binanın âtıl durumdan kurtarılması için Asüer Holding, Medicana Sağlık Grubu ve Ankara merkezli bir danışmanlık firması ile görüşmeler yapılmıştı. Yatırımcılar Ballıdağ’ı sağlık turizmi alanında değerlendirmek istiyordu.

1954 yılında inşa edilen Ballıdağ, sarıçam, karaçam ve kayın ormanlarının bulunduğu özel bir yerde yer alıyor. Özellikle verem ve astım hastalarının şifa yeri olan Ballıdağ, 1970 ve 80’lerde etkin bir hizmet verdi, 2000’li yıllarda hasta sayısının azalmasının ardından 2005’te kapatılmıştı.