Ballıdağ’da “yeni hayat” heyecanı

  • Bir dönemin amansız hastalığı veremle savaşta önemli rol üstlenen, ancak aradan geçen yıllar içerisinde bu işlevini büyük ölçüde yitiren, 18 yıldır da âtıl durumda kalan ve akıbeti sürekli sorgulanan Daday Ballıdağ Hastanesi, uluslararası hizmet verecek örnek bir projeyle Geriatri Merkezi olarak yeniden doğuyor. AE Mimarlığın sahibi Ahmet Erkutoğlu, “Yaşlıların her türlü imkandan yararlanabileceği 128 odalık konsept bir proje” hazırladıklarını söyledi. 
  • GMG bünyesindeki Tez Madencilik tarafından hayata geçirilecek olan ve iki yılda tamamlanması planlanan projenin tanıtım toplantısında konuşan Cengiz Aygün, resmi işlemler biter bitmez temelimizi de atacağız. Sizlere sadece Aygün ailesi olarak değil, ortaklarımız, yatırımcılarımız adına sesleniyorum: Kastamonu halkının tamamına ait bir tesis olacak. İnşallah Ballıdağ’ı eski günlerine döndüreceğiz” dedi. 
  • Vali Avni Çakır, projeyi, “Karadeniz bölgesinin son yıllarda yapılmış en büyük ve en önemli yatırımı” olarak nitelendirdi. Milletvekili Hakkı Köylü, “Türkiye’nin başka bir yerinde örneğinin olmadığını” belirtti. Milletvekili Metin Çelik, hayırlı olmasını, en kısa sürede açılmasını diledi. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise Sürekli ayakta kalacak bir yatırım olacak. Çok sayıda istihdam ve ilimize katma değer sağlayacak” diye konuştu.

Bir dönemin amansız hastalığı veremle savaşta sanatoryum olarak önemli rol üstlenen, ancak aradan geçen yıllar içerisinde bu işlevini büyük ölçüde yitiren ve 18 yıldır da âtıl durumda kalan ve akıbeti sürekli sorgulanan Daday Ballıdağ Hastanesi, uluslararası hizmet verecek örnek bir projeyle Geriatri Merkezi olarak yeniden doğuyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün kiralama ihalesi ardından yapımına başlanmak üzere tüm çalışmaların tamamlandığı Yaşlılar Oteli ve Sağlık Merkezi’nin (Geriatri Merkezi) tanıtım toplantısı dün yapıldı.

Tanıtım toplantısına Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Jandarma Komutanı Mücahid Avkıran, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İGM Başkanı Güray Parçal, ilçe belediye başkanları ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

2 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

1954 yılında Türkiye’nin en büyük ikinci göğüs hastalıkları hastanesi olarak inşa edilen ve yaklaşık yarım asır hizmet veren Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, bir süre SSK bünyesinde hizmet verdikten sonra 2005 yılında kapatılıp önce Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti. Bakanlık ise hastaneyi 49 yıllığına Hacettepe Üniversitesi’ne kiralamış ancak Hacettepe Üniversitesi gerekli yatırımı yapamayacağını belirtip Orman Genel Müdürlüğü’ne devretmişti.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2020 sonunda açılan ihaleyi kazanan Gün Medya Grubu (GMG) iştiraklerinden Tez Madencilik, 500 milyon liralık bir yatırımla Daday için yıllarca hayat kaynağı olmuş sağlık kurumuna örnek bir merkeze dönüştürerek yeniden hayat verecek. İçerisinde açık yüzme havuzu, sinema, sauna, fitness salonu da yer alacak olan 128 odalı Geriatri Merkezi’nin 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Projesini Kastamonulu iş insanı sahibi olduğu AE Mimarlık’ın yaptığı Daday Ballıdağ Yaşlılar Oteli ve Sağlık Merkezi inşaatının yaklaşık 2 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

“128 ODADAN OLUŞAN BİR KONSEPT PROJE”

AE Mimarlık’ın sahibi Kastamonulu iş insanı Ahmet Erkutoğlu, hazırladıkları proje ile ilgili şu bilgilendirmede bulundu:

“Kastamonu’da yaptığım birçok projenin yanında bu projeyi de yapmak bana nasip oldu. Burada Almanların yaptığı hastane Türk mimarisinin çok güzel bir örneğiydi. Aslında yıkmak istemedik. Güçlendirebilirdik, ama güçlendirme hem dış cephede hem içerisinde problem yaratıyordu. Güçlendirme, yatırımcımız Cengiz Bey için daha hesaplı olabilirdi, ama kendisi ‘Kastamonu için en iyisini yapalım’ dedi ve yıkmaya karar verdik.

Projemiz tamamen yaşlıların keyif alabileceği, her türlü imkandan faydalanabileceği bölümler içeren özellikte. Kapalı ve açık yüzme havuzu, sineması, saunası, fitness gibi. Zihinsel engelli hastalar için ayrı bir bölüm yaptık, engelli hastalar için yaptık, sağlıklı hastalar için yaptık. Burada hayatlarının son demlerini huzur içinde geçirebilecekleri bir proje yaptık. 128 odadan oluşan bir konsept. Ruhsat sürecini aştığımızda temel atma törenimizi inşallah en kısa zamanda yapacağız.”

“KASTAMONU’YA AİT

BİR TESİS OLACAK”

GMG Onursal Başkanı Cengiz Aygün de tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ballıdağ’ın tanıtım programına hepiniz hoş geldiniz. Aslında bugün programımız biraz daha farklıydı. Temel atma töreni gerçekleştirecektik. Buna hazırdık. Ama bizim hatalarımızdan dolayı resmi müracaatlarda eksiklik yapmışız. Tabii ki ilimizde her şeyin nizami bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Bunun bilgisini de size vermem gerekiyordu. ‘Temel atma diye yola çıktık, neden tanıtıma döndü’ denmesin diye bilgi vermem gerekiyordu. Ama inşallah resmi işlemler biter bitmez temelimizi de atacağız. Sizlere sadece Aygün ailesi olarak değil, ortaklarımız, yatırımcılarımız adına sesleniyorum: Kastamonu halkının tamamına ait bir tesis olacak. İnşallah Ballıdağ’ı eski günlerine döndüreceğiz. Bir yıllık sürede insanlar ‘Ballıdağ ne olacak?’ dediler. Ama bazı kanuni işlemler nedeniyle gecikmeler olabiliyor. Allah nasip etti bugünlere gelindi. Hepiniz hoşgeldiniz. Allah bizleri sizlere ve Kastamonu halkına karşı utandırmasın.”

KONUŞMALAR

Vali Avni Çakır, milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, proje ile ilgili konuşmalarında  şöyle dediler:

VALİ AVNİ ÇAKIR:

“SON YILLARDAKİ EN ÖNEMLİ YATIRIM”

“Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Daday’la özdeşleşmiş. Çok güzel hizmetler vermiş, ama ömrünü tamamlamış. 18 yıldır ÓAtıl kalmış bir tesis. Kastamonu’ya geldiğim iki yıldır sorulan sorulardan biri, ‘Daday Ballıdağ Hastanesi ne olacak?’ idi. Çok ciddi bir yatırım gerektiren bir tesisti. Her yatırımcının da üzerinden kalkabileceği bir şey değildi. Aygün Ailesi, ortakları ile beraber bu işe talip oldular. Bu durum herkesi çok memnun etti.  Sadece Batı Karadeniz Bölgesi’nin değil, Karadeniz bölgesinin son yıllarda yapılmış en büyük ve en önemli yatırımı. Uluslararası boyutta burayı işletmek çok zor olacaktır, bunun için de ciddi bir organizasyon gerekir. Cengiz Aygün Ailesi ve ortakları bunu başaracak güçteler. Kısa zamanda temelini atacağız ve inşallah açılışında da hep birlikte olacağız. Burada gelen insanlar hem tedavi olacaklar, hem de tatil yapacaklar. Böylece bu sarmal sürüp gidecek.  İmkansız denilen bir proje idi. Yatırımcı firma çok büyük çabalarla bu yatırımı gerçekleştirdi.  Kendilerine tekrar çok teşekkür ediyorum. Aygün ailesini tebrik ediyorum. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

MİLLETVEKİLİ HAKKI KÖYLÜ:

“TÜRKİYE’NİN BAŞKA

YERİNDE YOK”

“Burada bir geriatri merkezi kurulacak. Yıllardır çözümü bulunamayan Daday Ballıdağ Hastanemiz Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan ihale sonucunda ihaleyi Cengiz Bey ve ortakları aldılar. Burası Türkiye’nin başka yerinde olmayan bir tesis.

İçimizden birileri Bakan Bey’e gittiler ve ‘Bu ihaleyi bunlara vermeyin’ dediler. O kişilerin kim olduğunu öğrenmek istesem öğrenirim ama öğrenmekte istemiyorum. Daha fazla üzülmek istemiyorum. Cengiz Bey, bunu söyleyenleri boşa çıkarmak senin görevin. Bu tesisi en kısa zamanda yapıp, faaliyete geçirebilirsen o zaman onlara başka söyleyeceklerimiz olur. Fakat bunu başaramazsan onlar haklı çıkar. Onların haklı çıkması demek bizim için çok büyük zarar demektir. Sonuçta bunu başaracağız. Daday için bu çok önemliydi. Sona yaklaştık. Yakın zamanda temeli atacağız. Bu tesisi buraya kazandıracağız. Ballıdağ’ın havasından, suyundan burada yatanlar istifade edecek. Ekonomik getirisinde de Daday ve Kastamonu istifade edecek.”

MİLLETVEKİLİ METİN ÇELİK:

 “HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

“Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanemiz hem Kastamonu hem de ülkemiz açısında çok önemli bir misyonu yerine getiriyordu. Tedavilerdeki gelişmeler bu ve buna benzer hastaneleri geride bıraktı. Sonrasında herkes bu hastanenin değerlendirilmesi ve âtıl kalmaması için görüşlerini ifade etti. Son yapılan ihalede buraya talip olundu. Bugünden sonra süreç olumlu yönde ilerlemeye başladı. Ben Cengiz Bey’e ve diğer yatırımcılara teşekkür ediyorum. Umarım prosedür işlemleri de kısa sürede tamamlanır ve açılışı gerçekleştirilir. Ben bu yatırımın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU:

“İLİMİZE KATMA

DEĞER SAĞLAYACAK”

“1997 sonu itibariyle Kastamonu Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladığım günden itibaren sürekli geri giden bir hastaneydi Ballıdağ. Merkezden göğüs hastalıkları uzmanlarının geçici görevlendirmeleriyle ayakta kalmaya çalıştı. Hastanenin de yatan hastalara ihtiyacı vardı. Öncesinde çok fonksiyonel bir hastane olan Ballıdağ, zamanla o fonksiyonunu yitirdi. Sürekli Ballıdağ Hastanesi gündeme geliyordu. Bugünün şartlarına uygun yeniden bir yapılanma her zaman mümkündü. Böyle bir yatırıma önayak olduğu için, böyle bir yatırımı kabullendiği için öncelikle Cengiz Aygün Bey’e ve ortaklarına çok teşekkür ederim. Bir sağlıkçı olarak böyle bir yatırımın ayağa kalkmasından en çok ben memnun olacağım. Sağ olsun Cengiz Bey buranın yatırımı noktasında benim de fikrimi aldı. Sürekli ayakta kalacak bir yatırım olacak. Çok sayıda istihdam olacak ve ilimize katma değer sağlayacak. İnşallah açılında da birlikte oluruz.”

DADAY BELEDİYE BAŞKANI HASAN FEHMİ TAŞ:

“TÜRKİYE’NİN YATIRIMI”

“Burada çok değerli işler yapıldı. Tedaviler yapıldı. Daday’da 100 kişiden 70’i Daday Ballıdağ Hastanesi’nden emekli olduğunu söylerdi. Cengiz Bey sağolsun, gerçekten emeğine sağlık. Burası sadece Daday’ın değil Kastamonu’nun Karadeniz’in ve Türkiye’nin yatırımı diyebiliriz.”