Baltacı, dolunun vurduğu Devrekâni’deydi

  • Yüzde 100 zarar var

Dolunun felaketinin yaşandığıDevrekani’deki köylere giden CHP Milletvekili Hasan Baltacı,“Özellikle şeker pancarı, patates ve silajlık mısırda yüzde 100 zarar var. Hububatta da durum aynı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri hasar tespitine başladılar. Bu hafta içinde dolu afetinin yol açtığı zarar belli olacak” dedi.

  • Çiftçimizin mağduriyeti mutlaka giderilmeli

Konunun takipçisi olacağını söyleyen Baltacı, “Mazota, gübreye, ilaca para yetiştiremeyen üreticimiz zaten zor durumdaydı, ürününü kaybetti, hepten perişan oldu. Tarımsal üretimde Kastamonu’nun üs bölgelerinden biri olan Devrekani’nin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin mağduriyeti mutlaka giderilmeli” diye konuştu.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 11 Haziran’da Devrekani’de meydana gelen dolu felaketinde ürünleri zarar gören çiftçileri ziyaret etti.

Partisinin Tarımdan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ahmet Çiftçioğlu, Devrekani İlçe Başkanı Turan Aygün ve ilçe yöneticileri ile birlikte önce Devrekani Ziraat Odası Başkanı Orhan İshakbeyoğlu’nu ziyaret eden Milletvekili Baltacı, ardından dolunun hasara yol açtığı köylere giderek yerinde incelemelerdebulundu, çiftçilerle görüştü.

Mazota, gübreye, ilaca para yetiştiremediği için zor durumda olduğunu belirttiği üreticinin bu dolu felaketiyle daha da perişan olduğunu dile getiren Milletvekili Hasan Baltacı, şunları söyledi:

“Kastamonu çiftçimiz son yıllarda sayısı ve şiddeti artan meteorolojik afetlerle boğuşuyor. 11 Haziran’da Devrekani ilçemizde meydana gelen dolu ve yağış nedeniyle 20’e yakın köyümüzde çiftçimiz zarar görmüş. Merkez’e bağlı Eymür köyümüzde de doludan çiftçilerimizin zarar gördüğünü biliyorum. Devrekani ilçemize gittik ve afetin neden olduğu zararı yerinde gözlerimizle de gördük. Özellikle şeker pancarı, patates ve silajlık mısırda yüzde 100 zarar var. Hububatta da durum aynı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri hasar tespitine başladılar. Bu hafta içinde dolu afetinin yol açtığı zarar belli olacak. Mazota, gübreye, ilaca para yetiştiremeyen üreticimiz zaten zor durumdaydı, ürününü kaybetti, hepten perişan oldu. Tarımsal üretimde Kastamonu’nun üs bölgelerinden biri olan Devrekani’nin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin mağduriyeti mutlaka giderilmeli. Konuyu yakından takip edeceğimizin bilinmesini istiyorum.”