Baltacı “Soğanı patatesi sayıyla alır olduk”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı 31 Mart Yerel Seçim çalışmaları kapsamında Azdavay ve Bozkurt’ta vatandaşlarla bir araya geldi.
Azdavay’da CHP Belediye Başkan Adayı Mehmet Emin Tuncay için Azdavaylılardan destek isteyen Milletvekili Baltacı, Bozkurt’ta ise partisinin genç belediye başkan adayı Güvenç Demirezen’le esnafları ziyaret edip Sınarcık Caddesi’ndeki seçim bürosu önünde Bozkurtlulara seslendi.
AZDAVAY ÇPL ÖĞRETMEN BEKLİYOR
Mehmet Emin Tuncay’ın CHP Azdavay Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmasından bu yana Azdavay’ı çok kez ziyaret eden Milletvekili Hasan Baltacı, en son ziyaretinde kamu kurum ve kuruluşlarını gezdi.
Baltacı daha sonra Azdavay Merkez Kıraathanesi’nde Azdavaylılarla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu Millet ittifakını hedef alan sözlerine sert cümlelerle cevap veren Milletvekili Baltacı, Azdavay’ın eğitim alanındaki sıkıntılarına değindi.
Azdavay Çok Programlı Lisesi’nde matematik, fizik, kimya ve biyoloji öğretmeni olmadığını, buna rağmen iktidarın eğitim alanına çok büyük yatırım yapmakla övündüğünü dile getiren Baltacı, “Beni Meclis’e gönderdiğinizden bu yana Kastamonu’nun bir türlü çözemediği, mesafe alamadığı özellikle iki konuya önem veriyorum. Biri sağlık, diğeri ise eğitim. Azdavay’da yaklaşık 60’a yakın öğrencimizin eğitim öğretim gördüğü Azdavay Çok Programlı Lisesi var. Okulumuzda 11 öğretmen olması gerekiyor. 5 öğretmenimiz var. 6 kadro boş. Bu okulumuzda sayısal bölüm öğretmeni hiç yok. Azdavay Çok Programlı Lisesi’nde okuyan çocuklarımızın matematik, fizik, kimya, biyoloji öğretmenleri yok. Sonra birileri çıkıyor ‘eğitim alanında bilmem kaç milyonluk liralık yatırım yaptık’ diyor. Azdavay Çok Programlı Lisesi’nde eğitim gören çocuklarımız bu şartlarda nasıl üniversite kazanacak? Kazananlar acaba hayalini kurdukları alanlarda eğitim alabilecekler mi? Ben böyle diyorum ama işin başka bir boyutu daha var. Azdavay Çok Programlı Lisesi’nde okuyan çocuklarımız burada matematik öğretmeni, fizik öğretmeni beklerken KPSS’de fizik öğretmenliği alanında Türkiye birincisi olan evladımız, mülakatta 54 puan alarak eleniyor ve öğretmen yapılmıyor. Atanmayan öğretmenler sözleşmeli ve ücretli öğretmenliğe mecbur bırakılıyor. Yeni eğitim öğretim döneminin ilk gününden bu yana dile getiriyorum. Kastamonu’da 800’ün üzerinde öğretmen açığı var. Bu öğretmen açığı kapatılmadan ne yaparsak yapalım hiçbir anlamı yok, olmayacak.” ifadelerini kullandı.
‘UÇURACAĞIZ’ DEDİLER,
ELİMİZDE OLANLAR UÇUP GİTTİ
Bozkurt’ta ise AKP iktidarının Bozkurt’tan aldığı kamu kurumlarına değinen Milletvekili Hasan Baltacı şunları söyledi;
“Bunu Tosya’da da söyledim. Almadan vermek Allah’a mahsustur. Bozkurt iktidara yüzde 70 oy verdi. Bu şehir iktidara 17 yılda 3 milletvekili verdi, 14 belediyeyi teslim etti. Her gittikleri ilçede ‘sizi uçuracağız’ dediler. Uçurdular evet. Bir baktık elimizde olanlar uçup gitti. Bozkurt’tan cezaevi uçtu. Bozkurt’tan meteoroloji uçtu. Bozkurt’tan adliye ve icra müdürlüğü uçtu. Bozkurt’tan halkbankası, askerlik şubesi, tarım kredi kooperatifi, TEDAŞ abone merkezi uçtu gitti. Artık bu iktidara ‘dur kardeşim yeter artık’ deme zamanı geldi. Bunu yapmazsak her birimiz bugünkünden çok daha zor günler yaşayacağız. Bugün pazarda soğanı, patatesi sayıyla almak zorunda kalıyoruz. Ucuz patlıcan almak için kuyruklarda bekliyoruz. Neden? Bunların olacağını bile bile bu iktidar tarafından kurulan yeni rejimden dolayı. Cumhuriyet rejimini tasfiye edip yerine tüm yetkilerin tek bir kişide toplandığı, adına da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen saray rejimi getirildiği için. O tek adam sadece eşini dostunu, kızını, oğlunu damadını, yandaşını düşündüğü için bugün bu sıkıntıları yaşıyoruz. 31 Mart’ta gereken cevabı vermek zorundayız. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Bu fırsatı değerlendireceğimize, hep birlikte arzu ettiğimiz o güzel günleri inşa edeceğimize yürekten inanıyorum.”