BALTACI: “Sözü edilen müjdeler nerede?”

CHP birinci sıra adayı Hasan Baltacı, Başbakan’ın Kastamonu ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken.“ Sözü edilen müjdeler hani nerededir?” sorusunu yöneltti ve Başbakan Sayın Yıldırım başta partisinin milletvekili adayları olmak üzere tüm Kastamonuluları hayal kırıklığına uğratmıştır. Başbakan Sayın Yıldırım, yaklaşık 45 dakika süren konuşmasında Millet İttifakı’nı karalamaktan müjde açıklamaya fırsat bulamamıştır. Sözü edilen müjdeler hani nerededir?” dedi.

 

CHP milletvekili adayları Hasan Baltacı, Ayşegül Soylu Muslu ve Sn. Devrim Ezgi Özalp, seçim çalışmalarını dün il merkezinde sürdürdü.

Birinci sıra adayıHasan Baltacı ziyaretler sonunda yaptığı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım’ın Kastamonu ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken.“Sözü edilen müjdeler hani nerededir?” sorusunu yöneltti.

Baltacı, değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Kastamonu 31 Mayıs Perşembe günü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü’yü, 3 Haziran Pazar günü ise Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ı ağırlamıştır. Sayın Bakan Özlü, partisinin aday tanıtım toplantısında Kastamonu’ya müjdeleri olduğunu söylemiş ama bu müjdeleri Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın açıklayacağını dile getirmiştir. Bakan SayınÖzlü’nün bu ifadeleri şehrimizde heyecan uyandırmış, Kastamonulular haklı olarak Sayın Başbakan Yıldırım’ın Kastamonu ziyaretinde açıklayacağı müjdeleri, bilhassa yerli otomobil fabrikası’yla ilgili tek bir cümle sarf etmesini bekler olmuştur. Ancak 3 Haziran Pazar günü Kastamonuluların karşısına çıkan Başbakan Sayın Yıldırım başta partisinin milletvekili adayları olmak üzere tüm Kastamonuluları hayal kırıklığına uğratmıştır. Başbakan SayınYıldırım, yaklaşık 45 dakika süren konuşmasında Millet İttifakı’nı karalamaktan müjde açıklamaya fırsat bulamamıştır. Sözü edilen müjdeler hani nerededir? Kastamonu’daki ambulans sayısını arttırmakla övünen Başbakan Sayın Binali Yıldırım bilmelidir ki, ambulans sayısının artması Kastamonumuzun sağlıkta hakkettiği ilgiyi görmemesinin ifadesidir. Çünkü doktoru olmayan ilçe hastanelerinin hasta sevkinden başka yapabileceği bir şey yoktur. Ambulanslar ilçelerimizden Kastamonu Devlet Hastanesine, Kastamonu Devlet Hastanesi’nden de  Karabük ve Ankara’ya hasta sevkine hizmet etmektedir. Ayrıca Kastamonu’nun sağlık alanında yaşadığı sıkıntılar saymakla bitmemektedir. Bu çerçevede de geçmiş olsun dileklerimizi ilettiğimiz ve acil şifalar dilediğimiz Milletvekili Sayın Murat Demir’in, iktidarları döneminde yapılmasıyla övündüğü Kastamonu Devlet Hastanesi yerine bir özel hastanede tedavi görmeyi tercih etmesi Kastamonuluların aklına ‘Kastamonu Devlet Hastanesi’nde ilgili doktor mu yok?’ sorusunu getirmiştir. Yurttaşlarımız şunu iyi bilmelidir ki; CHP iktidarında hak temelli ve ücretsiz sağlık hizmeti sunulacaktır. Yurttaşlarımız özel hastanelere mahkum edilmeyecektir. Sağlık hizmetlerinin ücretsiz sağlanması ilkesini benimseyeceğiz. Sağlık hizmetlerinde katılım payı ve ilave ücret gibi ödemeler kaldırılacaktır. Prim ödemiş olmak sağlık hizmeti almanın ön koşulu olmaktan çıkarılacaktır. Aile Sigortası kapsamında tüm yurttaşlarımızın GSS primleri Hazine’den karşılanacaktır. Bu yurttaşlarımızın GSS borçlarının tamamımı silinecektir. Kişi başına düşen sağlık personeli sayısını kademeli olarak AB ülkeleri düzeyine çıkarılacaktır. Hekim ve sağlık personeli dağılımındaki bölgelerarası eşitsizlikler giderilecektir. Hastane ve doktor randevu telefonlarını ve sağlık kurumlarına erişim için kullanılan toplu taşıma hizmetleri ücretsiz olacaktır.”