BALTACI: “Ucuz olan akaryakıt değil AKP’nin algı siyaseti”

CHP Parti Meclis Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte benzin fiyatının yüzde 216,4, mazot fiyatının yüzde 273, LPG fiyatının ise yüzde 223 arttığını söyledi.

Son 3 ayda ise benzinin fiyatının yüzde 45, mazotun fiyatının yüzde 54, LPG’nin fiyatının ise yüzde 23 arttığını ifade eden Baltacı, “Bakan Nurettin Nebati’nin, AKP Milletvekili Metin Çelik’in ucuz dediği akaryakıt fiyatı değildir. Asıl ucuz olan AKP temsilcilerinin yaptığı algı siyasetidir” dedi.

 

CHP Parti Meclis Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı,Türkiye’nin bugün her alanda yaşadığını, krizin temelinde deCumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesi olduğunu söyledi.

Baltacı,dün yaptığı açıklamada iktidarın ekonomi politikasıyla eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bu ülke yönetilmeye başladığı günden bu yana, yani 9 Temmuz 2018’den bu yana benzin yüzde 216,4 artmış ve 6,28 liradan 19,87 liraya çıkmış. Mazot yüzde 273 artmış ve 5.72liradan 21,35 liraya çıkmış. LPG yüzde 223 artmış ve 3,47 liradan 11,21 liraya çıkmış. Sadece son 3 ayda benzinin litre fiyatında yüzde 45, mazotun litre fiyatında yüzde 54, LPG’nin litre fiyatında ise yüzde 23 artış olmuş. Araç muayene ücretleri; otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 503,86 liradan 685,58 liraya, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 372,88 liradan 507,40 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 189,98 liradan 258,42 liraya yükseltildi. Köprülere ve otoyollara yüzde 36,2 zam, tünellere yüzde 15 zam yapıldı. Dolarda 18 lirayı bulan artışla birlikte peş peşe gelen zamlar, tüm araç bakım ve yedek parça fiyatlarına da doğrudan etki etti, fiyatlar iki-üç katı yükseldi. Akaryakıtın yanı sıra kış lastiği fiyatları, bu lastiğin değişim ücretleri, zincir, motor yağı, araç bakım onarım ücretleri gibi her hizmet ve ürünün fiyatı arttı.”

“SERVİS ESNAFINA ACİL DESTEK LAZIM”

Taşımalı eğitimde hizmet veren servisçilerin acil desteklenmesi gerektiğini ifade eden Milletvekili Hasan Baltacı, “Taşımalı eğitim kapsamında taşımacılık yapan, servisçi esnafının sözleşmeleri, her yıl haziran ayında yapılıyor. Dolayısıyla, maliyet tespitinde de o tarihlerdeki akaryakıt fiyatları dikkate alınıyor. Sözleşmelerin imzalandığı tarihte mazotun litre fiyatı 7.37 liraydı. Şimdi 22,23 lira oldu. O günden bu yana taşımalı eğitimde servis hizmeti veren esnafın gideri sadece akaryakıtta yüzde 201 arttı. Bu zararın Milli Eğitim Bakanlığı’nca acilen karşılanması gerekiyor. Çünkü şoför esnafımız kontak kapatma noktasına geldi. AKP, taşımalı eğitimde hizmet veren servisçi esnafımızın çığlığını duymamakta ısrar ederse öğrencilerimiz ne yazık ki mağdur olacak. Millî Eğitim Bakanlığının hemen adım atması, okul servislerinin artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle doğan aradaki farkı servis esnafına ödemesi lazım. Aksi takdirde bu durum sürdürülebilir değildir. İktidar ulaşım hizmeti veren bu esnaf gruplarına destek vermezse öğrencilerimiz okullarına gidemeyecek, eğitimin aksaması söz konusu olacak. İlk yapılması gereken benzinde ve mazotta ÖTV ve KDV’den feragat ederek, esnafın yükünün bir nebzede olsa hafifletilmesi olmalıdır.” diye konuştu.

NEBATİ VE ÇELİK’E CEVAP

Baltacı, Maliye ve Hazine Bakanı Nurettin Nebati’nin ve Kastamonu Milletvekili Metin Çelik’in “Avrupa’nın en ucuz akaryakıtını kullanıyoruz” açıklamalarına da Avrupa ülkelerindeki akaryakıt alım gücü üzerinden cevap verirken şunları söyledi:

“Vatandaşın kontak çevirmeye korkar hale geldiği, zamlı akaryakıt almamak için otomobillerin istasyonlarda kuyruk oluşturduğu bir dönemde Maliye ve Hazine Bakanı Nurettin Nebati çıkıyor, vatandaşla dalga geçer gibi ‘ülkemizde petrol çok çok ucuz’ diyor. Milletvekili Metin Çelik çıkıyor Avrupa ülkelerinde akaryakıtı en ucuz kullanan ülke olduğumuzu söylüyor. Bir aylık asgari ücretle Romanya’da 313, Yunanistan’da 406, akaryakıtın en pahalı olduğu Hollanda’da bile 775 litre mazot alınabilirken; Türkiye’de ise yalnızca 179 litre mazot alınabiliyor. Türkiye’yi kıskandığı iddia edilen Almanya’da bir aylık asgari ücret 1621 avro olarak hesaplanıyor. Almanya’da bir aylık asgari ücret ile litresi 2,091 avro olan benzinden 775 litre alınıyor. Litresi 2,176 avro olan motorinden ise 745 litre alınabiliyor. Litresi 1,104 avro olan LPG oto gazdan bin 468 litre alınabiliyor. Buna göre Almanya’da asgari ücretin satın alma gücü akaryakıt ürünlerinde Türkiye’ye göre 4 kattan fazla durumda. Bakan Nebati’nin, milletvekili Çelik’in ucuz dediği akaryakıt değildir. Asıl ucuz olan AKP’nin yaptığı algı siyasetidir.”

CHP PM Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, ayrıca benzin, mazot ve LPG’deki fiyat değişikliklerini gösteren bir de şu tabloyu paylaştı: