Baltacı’dan kriz yorumu

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin sebeplerinden birinin de işçi sınıfının yeterince örgütlenmemesinden kaynaklandığını söyledi.

 

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Yol-İş kongresinde yaptığı konuşmada ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin sebeplerinden birinin de işçi sınıfının yeterince örgütlenmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Yol-İş 1 No’lu Şube’nin kongresinde konuşan Baltacı şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün bize dış güçlerinin baskısı altında bir ekonomik kriz yaşadığımızı ve milli birliğimize değer vermemiz çağrısı yapıyorlar. Bende milli birliğin her şeyden daha önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Yalnız bir taraftan Sayın Cumhurbaşkanımız ekonomik savaşın var olduğunu ve bu ekonomik savaşı sürdürmemiz gerektiğini ilan ederken, bir taraftan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ‘Biz birliğinden yana değiliz, biz ekonomik savaş peşinde de değiliz” diyor. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizin son noktasını Rahip Brunson olayında gördük. 16 yıldır hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarını eleştirenlere, bilim insanlarına, siyasi partilere, sendikalara kulak vermeyenler, şimdi bu krizin bir papaz olduğunu iddia edemezler. Özelleştirmeler 16 yıldır hiç hız kesmeden devam etti. 16 yıl boyunca bu ülkenin eğitiminde, sağlığında büyük bir aşınma oldu. 16 yıl boyunca asgari ücret milim milim arttı. Diğer taraftan 16 yıl boyunca sermaye kesimi kendi servetini yüzde 500 civarında arttırdı. Rantçıların, faizcilerin, dolar baronlarının Türkiye’de cirit attığı bir 16 sene yaşadık. Şimdi birliktelik çağrısı yapıyorlar. Doğru söylüyorlar, birlikte olalım. Fakat birlikte olacaksak, dün servetine servet katan Bayburt Grup 700 işçi çıkarttı. Dün her şey iyi iken, bugün neden 700 işçi çıkarttı? Madem birlik olacağız, o işçiye değer verelim, bu krizi işçinin de atlatması için onlarla birlikte olalım. Ekonomi Bakanımız TÜSİAD’ın üyelerini topladı ve onlara güvence verdi. Peki işçiler, sendikalar? Sendikalara kim güvence veriyor, üreten köylülere kim güvence veriyor? Daha dün önemli şirketlerin vergi borçlarını bir kalemde sildiler. Büyük holdinglerin kredilerini yeninden yapılandırıyor. Fakat maaşı ile geçinip, bir tane ev alan işçinin kredi borcu ne olacak diye hiç kimse sormuyor. Toprağını ekebilmek için kredi çeken köylünün kredi borcunu kim ödeyecek? Önceki krizlerde olduğu gibi bu krizde de, ‘Birlikte olalım sermayenin dolarla yapmış olduğu dış borcu ödeyelim’ diyorlar. Yani yüzde 1’in yaşadığı krizi, yüzde 99’un sırtına sarmakla meşguller. Yüzde 1’in faturasını, alın teriyle çalışan işçiye, köylüye, emeklilere ödetmekle meşguller. Madem birlikte olacağız, gelin ilk önce işçilerin borçlarını ödeyelim, yapılandıralım. Gelin köylünün kredi borçlarını silelim. Gelin gübre fiyatlarını, mazot fiyatlarını düşürelim. Öğrencilerimiz geri ödeyecekleri bursları silelim. İşten çıkartmalara son verelim. Çok kazananlara ‘Fedakârlık sırası sende, 6 ayda bu işçileri sen idare et’ diyelim. Madem birlikte olacağız, bu çağrıyı yapalım.”

Sendikaların güçlenmesi gerektiğini ve daha örgütlü davranmasının da çok önemli olduğunu ifade edenMilletvekili Baltacı, “İşçiler siyaset içindeki yerini almazsa, bu işin faturasını daha önceden olduğu gibi biz ödeyeceğiz. Buraya adım adım geldik. Eğitim politikamız iflas etti. 10 binlerce üniversite mezunu işsiz. Üretken nüfusun işsiz olduğu bir yerde, doları düşüremezsin. Sağlık sistemini çökerttik. Sağlığımızı özel sektöre teslim ettik. Bilimden ve fenden uzaklaştırdık. Yeni nesil yaratmak adına 494 tane olan İmam Hatip sayısını 4 bin 600’e çıkarttık. Bugün velilerin yüzde 10’unun tercih ettiği İmam Hatiplere, öğrencileri zorla kayıt ettirebilmek için tercih sistemini değiştirdik. Bilimden uzaklaşmış, fenden uzaklaşmış bir toplum bu krizi atlatabilir mi? Dışarıdan gelen sıcak parayı betona aktararak, inşaata aktararak bu ülkeyi kalkındıramazsınız. Bu ülkeyi kalkındırmanın yolu işçiye destek vermek. Bugün yaşadığımız dönem, aslında tek adam rejimi falan değil. Bakan Albayrak kimin karşısında terledi? Sermayenin karşısında terledi. Bu rejim sermaye rejimidir. Uyanık olacağız ve bu sermaye rejiminin borçlarını sırtlanmayacağız. Onun için esas iş siz işçilere düşüyor” şeklinde konuştu. CM