Baltacı’dan liman ve yol çıkışı

  • Seçim çalışmalarını sürdüren CHP birinci sıra adayı Hasan Baltacı, İnebolu ziyaretinde liman konusuna değindi, “Limanın peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
  • Baltacı, İnebolu yolu projesinin AK Parti istediği için mi yoksa Cengiz Holding istediği için mi yapıldığı sorusunu yöneltti.

CHP birinci sıra Milletvekili Adayı Hasan Baltacı, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında İnebolu’yu ziyaret etti..

Seçmenlerin sorunlarını dinleyen ve partisinin program ve projeleri hakkında bilgiler veren Baltacı, İnebolu’nun; liman, yol, balıkçı barınağı ve cezaevi sorunlarına değinirken şunları söyledi:

“Liman, Kastamonu ve İnebolu ekonomisi için büyük önem taşımaktadır. İnebolu Limanı, Etibakır’ın özelleştirilmesinde olduğu gibi AKP iktidarı döneminde önlenemez yükselişiyle dikkat çeken bir Cengiz Holding’e peşkeş çekilmek istenmiştir. Limanının kapasitesinin arttırılması adına ihale sözleşmesine tek bir madde konulmadan, tüm inisiyatif limanı alacak firmaya bırakılarak satılması için AKP tarafından inanılmaz bir çaba harcanmıştır. Bu memleketin hakkını savunması için Meclis’e gönderdiği milletvekillerinden Murat Demir, Şeker Fabrikası’nın satışı sürecinde sergilediği tavrı çok önce İnebolu Limanı konusunda da göstermiş, limanın satılması için gayret üstü mücadele etmiştir. Limanın kapasitesinin arttırılması ve İnebolu’ya balıkçı barınağı kazandırılması maddelerinin şartnamede yer almasını isteyen İneboluları “biz sözünü aldık” diyerek susturmak isteyen AKP milletvekilleri yalanları su yüzüne çıktığında karşılarında duranları İnebolu’ya ihanetle suçlamıştır. Neyse ki, limanın satış ihalesi son anda Danıştay tarafından iptal edilmiştir. İnebolu Limanı, İnebolu ve Kastamonu’nun geleceğidir. Peşkeş çekilmesine asla göz yumulmamalıdır. Bizde İnebolu Limanı’nın peşkeş çekilmesine asla göz yummayacak, izin vermeyeceğiz.”

“KİM İSTEDİ?”

“AKP milletvekillerinin “biz istedik yapılıyor” diyerek övündüğü İnebolu Yolu projesi, limanı alma hesapları yapan ve buna çok yaklaşan Cengiz Holding’in sadece kendi menfaatlerini düşünüp maliyetini de devlete yükleyerek yaptırmak istediği bir projedir. Limanın 2014 yılında özelleştirme kapsamına alınmasının ardından İnebolu Yolu projesinde gelişme kaydedilebilmesi bir tesadüf değildir. 2002 yılından bu yana iktidarda olan AKP’nin İnebolu’ya ulaşımı limanın özelleştirilmesine paralel önemsemesi manidardır. Limanın satışıyla ilgili yaşanan son gelişmeler ışığında İnebolu Yolu projesinde durma noktasına gelen çalışmalar da bunun en açık ispatıdır.”

“BALIKÇI BARINAĞI SÖZÜ”

“İnebolu balıkçısı mağdurdur. Balıkçısı olmayan köye balıkçı barınağı yapanlar İnebolu balıkçısının derdiyle dertlenmediklerini göstermiştir. İnebolu balıkçısına barınak sözü verenler sözlerini tutmamıştır. Biz İnebolulu balıkçının derdine ortak olacak, sorunların çözümüne omuz vereceğiz.”

“İNEBOLU CEZAEVİ”

“İnebolu’ya şaşı bakan AKP, uzun bir süredir ilçe esnafının umut bağladığı İnebolu Cezaevi’yle ilgili tasarruf peşindedir.  1 yıl önce 560 mahkumu, 120 personeli olan cezaevinde mahkum sayısı 130’a kadar düşürülmüş, personel sayısı da bu doğrultuda her geçen gün eksilmiştir. İnebolu Cezaevi adeta kapatılmak üzere tasfiye edilmektedir. Cezaevi için gösterilen arazi için önce “Adalet Bakanlığı kabul etti” diyen AKP milletvekilleri, bugün “bakanlık uygun bulmadı” bahanesiyle İneboluların karşısına çıkmaktadır.  Mevcut bina için “güçlendirme yapılamaz” diyen o vekiller, bugün “yer bulamazsak güçlendirme yaparız” cümlesini dillerine pelesenk etmiştir. İnebolulular hangisine inanmalıdır? Bizler isteriz ki hiç kimse suç işlemesin, cezaevlerinin varlığından söz edilmesin. Ancak İnebolu esnafının umudunu bir cezaevine mahkum edenler ikili oynamakta, seçime kadar durumu idare etmeye çalışmaktadır. Bu memleketin yer altı kaynaklarında, denizinde, ormanlarında, suyunda, şeker pancarında, kendirinde gözü olanlara vatandaşlarımızın 24 Haziran’da en güzel cevabı sandıkta vereceğine yürekten inanıyorum. Sözümüz özümüzdür. Bizler sarayın değil, halkın vekili olacağız.”