Baltacı’dan sert eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hasan Baltacı, partisinin ilçe başkanları toplantısındaki konuşmasında iktidara ve Milletvekili Murat Demir’e yüklendi.

Görevdeki 99 günü geride bıraktığını söyleyen Hasan Baltacı, konuşmasında iktidarın Cumhuriyet’in kazanımlarını tek tek sattığını, Şeker Fabrikası’ndan sonra Kastamonu ormanlarına da göz diktiğini söyledi.

Hasan Baltacı, “Bizler İhsangazili bir çiftçi, Araç’taki çiftçiyi anlasın istiyoruz. Cideli bir kadın Tosyalı bir kadını anlasın yalnız olmadıklarını bilsin istiyoruz. Yurttaş gönlünü açsın da biz de bu kürsüye çıkalım bağıra bağıra onun gönlündekini söyleyelim istiyoruz. İşte bunun için ilçe başkanları toplantımızı Araç’ta gerçekleştirdik. Siz kadınlar ve gençler bu iktidara en güzel cevabı verecek olanlarsınız. Gençlerin ve kadınların iktidarını kurmadıktan sonra hiçbir hayalimize erişemeyeceğiz. Bugün il başkanlığını aldığımdan bugüne toplam 99 gün geçmiş. 99 gün boyunca ilçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy, esnaf esnaf, işçi işçi herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Kime dokunsak dertli. Bugün Araç’a geldik ve Araç’ın sorunlarını masaya yatırdık. Öncesinde raporlarımızı aldık. Anladık ki Araç’ta İnebolu’dan farklı değil” dedi.

İktidarın Kastamonu’nun sorunlarını konuşmaktan aciz olduğunu da söyleyen Hasan Baltacı, konuşmasında şunları söyledi:

“Araç’ta bir Esnaf Kefalet Odası var ve diyorlar ki Türkiye’deki en başarılı esnaf odalarından birisi. Ancak esnaf artık nefes alamıyor, esnafın nefes alamadığını bildikleri için nefes kredisi diye bir şey uydurdular. Esnafı suni teneffüsle hayatta tutalım istiyorlar. Esnafın artık suni teneffüsle çarkı döndürecek hali kalmadı. Eskiden Araç’ın bir fabrikası vardı ama kapanmış. Şimdi iki fabrikası var toplam 230 işçisi var. Araç köylerini biliyorum. Vurgun yemişler gibi kimse yok. Ne eken var ne de biçen. İktidar partisine bakıyorum danışma meclisi toplantısı yapıyorlar. Ya kardeşim Kastamonu’yu konuş, Araç’ı konuş, Taşköprü’yü konuş. Matematik öğretmeni olmayan İhsangazi’yi konuş. Cide’de kadın doğum uzmanı yok, onu konuş. Araç Devlet Hastanesi’nde çocuk uzmanı yok, onu konuş. Yok hayır diyorlar. Onlar istediklerini konuşsunlar ama biz bu kentin, bu memleketin dertlerini konuşacağız. Onlar ne yapıyorlar? Kastamonu’ya ait ne varsa hepsini bir bir satıyorlar. En son şeker fabrikası var gündemde. Şeker Fabrikası’nı da satıyorlar. Şeker fabrikalarının satılmaması için verdiğimiz mücadele ortadadır. Daha ne kadar mücadele edilmesi gerekiyorsa Cumhuriyet Halk Partisi edecek. Eğer Kastamonu Şeker Fabrikası satılırsa alanada duyuruyorum, satanada diyorum; 2019’da Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bu fabrika kamulaştırılacak, yeniden halka hizmet verecek. Alanda bilsin, satanda! Şimdi Meclis’te bir yasa var. Yaklaşık 20 maddesi görüşüldü. Türkiye’nin ormanlarını özel şirketlere kiralamaya çalışıyorlar. Türkiye’nin en büyük orman potansiyeline sahip olan Kastamonu’dur. Türkiye’nin en büyük ormanları Kastamonu’da. Orman emvali üretiminin yüzde 10’unu onun u Kastamonu karşılıyor. Kastamonu’da yapılan orman üretiminden sadece orman köylüsüne ve çalışanına yaklaşık 270 milyon lira kaynak sağlanıyor. Yaklaşık 6 bine yakın aile ormandan geçimini sağlıyor. Şimdi elimizde kalan son varlıklarımız olan ormanlarımızı satışa çıkartıyorlar.”

Konuşmasının bir bölümünü ise Milletvekili Murat Demir’e yönelik eleştirilerine ayıran Hasan Baltacı, “Sayın Milletvekili Murat Demir bana laf söyleyeceğine, yetiştireceğine çıksın da kürsüye bunları anlatsın. Çekmecesinde bir tane dosya var ve otomobil fabrikasını Kastamonu’ya getireceğim diyor. Yatırımını Gebze’ye yapan bir iş adamı olarak otomobil fabrikasının Kastamonu’ya geleceğine kendisi inanıyor mu? Halbuki 270 milyon gibi bir kaynak sağlayan Kastamonu ormanları kaç otomobil fabrikası yapar? Otomobil fabrikası dosyası sallamak seçim yatırımından başka birşey değildir. Devlet Su İşleri de Meclis’te görüşülüyor. Bu ülkenin suyunu da satmak istiyorlar. Sulama Birlikleri’nin başına seçilmiş başkan  yerine bir bürokrat atayacaklar. Ondan sonra önce devletleştirecekler, sonra da özelleştirip bizim vergilerimizle yapılan barajlarımızdan gelen suyu bize satacaklar. Kastamonu’ya ait ne varsa satmanın peşindeler. Ver mehteri, sat her şeyi. AK Parti’nin 16 senelik siyasetinin aslı ver mehteri, sat her şeyidir” dedi.

Okulların sınıflandırılması konusuna da değinen Hasan Baltacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ 133 yıllık Abdurrahmanpaşa Lisesi’ni bugün niteliksiz okullar sınıfına aldılar. Gurur duyduğumuz Göl Anadolu Öğretmen Lisesi’ni de  niteliksiz okullar sınıfına aldılar. Biz diyoruz ki; eşit, bilimsel, laik, demokratik eğitim cumhuriyetin bu halka armağanıdır. Onun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Araç ilçe yönetimimiz uzun zamandır Araç’a doğalgaz gelmesi için çabalıyor. 20 bin nüfusun altındaki yerleşim yerlerine doğalgaz getiremiyoruz diyorlar. Kendisinin vekil olduğunu unutmuş, kendisinin yasa yapıcı olduğunu unutmuş. Ver bir yasa tasarısı biz de arkasında duralım, çıksın Meclis’ten. Araç, Cide doğalgaza kavuşsun. Madem 20 bin nüfusun altındaki yerlere doğalgaz veremiyorsun neden 3 bin nüfuslu Küre’ye zincir market açılmasına izin veriyorsun. Marketler için niye nüfus sınırlaması yok. Buna cevap veremiyorlar. Esas soru bu durumu nasıl değiştireceğiz? 2019 seçimleri Türkiye’nin kaderini değiştirecek. İlk önce iktidarın bu ayrıştırıcı dilini reddetmemiz gerekiyor. İktidar partisi istiyor ki bu toplum sağcı solcu, Türk Kürt, kadın erkek bölünsün istiyor. 16 yılda eğitimde ve sağlıkta iflas etmiş bir AKP iktidarı var. Bunun karşısında biz de ayrışamayız. Seçim yasasında değişiklik yapıyorlar. İttifaklara müsait bir seçim yasası getiriyorlar. Çünkü birisi yüzde 50 barajını, birisi de yüzde 10 barajını aşabilmek için bu iktifaka mecburlar. Biz de asgari ücretle çalışanlarla ittifak yapacağız. Bu ülkeyi tekrar demokratik bir ülke yapmak istiyorsak tek adam rejimini tasfiye etmek istiyorsak, parlamenter sistemi yeniden daha güçlü bir şekilde kurmak istiyorsak bizler de ittifak yapacağız. En önemli görevlerimizden birisi budur”