Baltacı’dan soru önergesi

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Kürşat Ayvatoğlu olayıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.

Ayvatoğlu’nun7 yıl gibi bir sürede bu ekonomik güce nasıl sahip olduğunun araştırılmasını isteyen Baltacı, önergesinde Bakan’a 5 soru yöneltti.

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kürşat Ayvatoğlu olayıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde Ayvatoğlu’nun uyuşturucumadde kullanmasının yanı sıra lüks bir yaşantı sürmesinin kaynağının araştırılması gerektiğin belirten Baltacı, Bakan Soylu’danAyvatoğlu’nun bu lüks yaşantıyı 2014-2019 yılları arasında edindiği mal varlığı sayesinde mi yoksa 2019-2021 yılları arasında edindiği mal varlığı sayesinde mi sürdürdüğüne dair cevap istediği 5 soru yöneltti.

Baltacı’nın soru önergesi şöyle:

“Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinde büro personeli olarak çalışırken uyuşturucu madde kullandığına dair görüntüleri kamuoyuna yansıyan, iki kez gözaltına alınıp hakkında ev hapsi kararı verilen Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun uyuşturucu madde kullanmasının yanı sıra yaşadığı lüks yaşantı Türkiye genelinde ve Kastamonu özelinde infial uyandırmıştır.1993 doğumlu olan, 21 yaşına yani 31 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimine kadar Kastamonu oto pazarında alım-satımı yapılan otomobillerin fotoğraflarını çekerek geçimini sağlarken 2014 -2019 yılları arasında Kastamonu Belediyesi’nde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli pozisyonlarda, 2019-2021 yılları arasında da Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nde büro personeli konumunda görev yapan Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun7 yıl gibi kısa bir sürede lüks araçların alım-satımını yapacak, lüks konaklama ve eğlence tesislerinde harcama yapabilecek ekonomik güce nasıl sahip olduğu akıllarda soru işareti yaratmıştır.Söz konusu olayla ilgili İçişleri Bakanı olarak sizin ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın açıklamalarından, Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun hem uyuşturucu madde satın alacak, hem lüks araç alım satımı yapabilecek, hem de lüks eğlence ve konaklama tesislerinde harcama yapabilecek ekonomik güce AKP Genel Merkezi’nde istihdam edilmeden önce ulaştığı sonucuna ulaşılmaktadır.Hamza KürşatAyvatoğlu’nun Kastamonu Belediyesi’nde 2014-2019 yılları arasında görev yaptığı dönemde Kastamonu Belediye Başkanı olan Tahsin Babaş’ınkamuoyuna yansıyan açıklamalarına göre ise belediye kısıtlı bütçeyle çalıştığı için Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun 2014-2019 yılları arasında paralı pullu ilişkilere girmesinin imkânsız olduğu kaydedilmiştir.

  1. Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nunmal varlığı araştırılmış mıdır?
  2. Hamza Kürşat Ayvatoğlulüks bir yaşam sürmesini sağlayan mal varlığını,2014-2019 yılları arasında mı yoksa 2019-2021 yılları arasında mı edinmiştir?
  3. Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun 2014-2019 yılları arasında görev yaptığı Kastamonu Belediyesi’nin başta Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün iş ve ihaleleri olmak üzere5 yıllık dönemde gerçekleştirilen imar değişiklikleri, arsa-konak takas işlemleri, arsa satışları, inşaat ruhsat işlemleri incelenecek midir?
  4. Sayıştay’ın 2018 yılı raporunda yer alan, 2014-2019 döneminde Kastamonu Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanan 5 personelin daha sonra çeşitli görevlere veya diğer kamu idarelerine naklen atamasının yapılarak özel kalem müdürlüğü kadrosunun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanıldığı bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı hareket edildiği tespitiyle ilgili bakanlığınız tarafından bugüne kadar herhangi bir soruşturma açılmış mıdır, her hangi bir işlem yapılmış mıdır?
  5. Sayıştay’ın 2018 yılı raporunda yer alan, Kastamonu Belediyesi’nde mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin kısımlara bölünerek gerçekleştirilmesi suretiyle Kamu İhale Kanunu usul ve esaslarına aykırı hareket edildiği tespitiyle ilgili bakanlığınız tarafından bir soruşturma açılmış mıdır, her hangi bir işlem yapılmış mıdır?”