Baro başkanlarına Baltacı desteği

Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Meclis önünde bekleyen baro başkanlarının çevresindeki güvenlik şeridinin daha da daraltılmak istenmesi üzerine duruma müdahale etti.

Baro başkanlarının 130 bin avukatın temsilcisi olduklarını belirterek uygulamaya tepki gösteren Baltacı,“TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü’nün sürmekte olan komisyon toplantısına katılmasını ve Kastamonu Barosu üyesi olarak görüşlerini paylaşmasını isterdim” dedi.

AKParti’nin, Avukatlık Kanunu’nda değişikliğe gidilmesiyle ilgili teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye devam ederken, “çoklu baro” uygulamasına karşı çıkan baro başkanlarının içeriye alınmayıp TBMM Çankaya Kapısı önünde bekletilmesine CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı tepki gösterdi.

Talepleri karşılanana dek Meclis önünde bekleme kararı alan baro başkanlarını komisyon çalışmasına ara verildiği esnada ziyaret eden Baltacı, polisin baro başkanlarına olan yaklaşımına karşı çıktı.

Meclis önünde bekleyen baro başkanlarının çevresindeki güvenlik şeridinin daha da daraltılmak istenmesi üzerine duruma müdahale eden Hasan Baltacı, baro başkanlarının 130 bin avukatın temsilcisi olduğunu belirtti ve “Bugün Sivas katliamının yıldönümü. Sivas katliamında sanıkları savunan avukatlar milletvekili oldu, bakan oldu. Baro başkanlarını 785 bin kilometrekarede 20 metrekareye sığdıramadınız” dedi.

Baro başkanlarının gece de devam eden nöbetine destek veren Baltacı, şöyle konuştu:

“Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da “çoklu baro” kisvesi altıda yıkıldığında bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istinasız herkes sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Hukuk devleti, demokrasi, insan hakları mücadelesinden vazgeçmeyen barolar; savunma bağımsız olmalı demek için, avukatlık mesleğine ve barolara yönelik tasfiye girişimi diyebileceğimiz çoklu baro dayatmasına karşı haftalardır mücadele ediyor. Bugün de 130 bin avukatı temsil eden baro başkanlarının içinde olmadığı bir çalışma şuan Adalet Komisyonunda, görüşülüyor.  O baro başkanlarımız ise burada Meclisimizin Çankaya kapısının önünde, etrafı bariyerlerle çevrili bekletiliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu’nda yasa teklifi görüşülürken Türkiye’deki avcıların temsilcilerinin tamamı görüş bildirebiliyor,  avcıların temsilcisine kapılar açılıyor, ama baro başkanlarına aynı kapılar kapalı tutuluyorsa burada savunma hakkına, barolara ve hukukun üstünlüğü için yürüyen baro başkanlarına düşmanlık vardır.”

“KOMİSYON BAŞKANI HAKKI KÖYLÜ NEREDE BİZ DE MERAK EDİYORUZ”

Baltacı, ayrıca, AKParti tarafından hazırlanan ve MHP’nin de destek verdiği çoklu baro teklifinin TBMM Adalet Komisyonu’nda süren görüşmelerinde Komisyon Başkanı olan AKParti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü’nün yer almamasıyla ilgili de değerlendirmede bulundu ve “Çoklu baro dayatmasına karşı olan Kastamonu Barosu’nun bir üyesi olarak Hakkı Köylü’nün komisyona başkanlık etmesini ve görüşlerini paylaşmasını isterdim” diye konuştu.

Baltacı bu konuda şunları söyledi:

“Hakkı Köylü, Meclis’te de bildiğiniz gibi… Kastamonu milletvekili sıfatıyla kendisini Kastamonu’da nasıl göremiyorsak, Adalet Komisyonu Başkanı sıfatıyla Adalet Komisyonu çalışmalarında da göremiyoruz. Kastamonu Barosu’nun da karşı çıktığı çoklu baro dayatması konusunda Kastamonu Barosu’nun bir üyesi olan Hakkı Köylü’nün komisyona başkanlık etmesini ve görüşlerini paylaşmasını isterdim. Ama seçmen bize soruyor: ‘Hakkı Köylü nerede?’ Bizde merak ediyoruz. Hakkı Köylü ne Kastamonu’da seçmenin yanında, ne de Meclis’te görevinin başında.”