Baro’dan 100. Yıla özel cübbe

Kastamonu Barosu, kuruluşunun 100. Yılında Baro’ya kayıtlı avukatlara 100. Yıl Cübbesi hediye ediyor. Baro Başkanı Av.Özgür Demir, Kastamonu’nun duayen hukukçularından olan eski Baro Başkanı Av.Mehdi Keskin’i ziyaret ederek 100. Yıl cübbesini bizzat takdim etti.

Kastamonu Barosu’nun ülkenin en köklü tarihe sahip barolarından olduğunu söyleyen Av. Özgür Demir, “Baroların Cumhuriyet değerlerini muhafaza eden kurumlardan olduğu düşünüldüğünde Kastamonu Barosu’nun kurulduğu 1920 yılından bu yana bu görevi yerine getirdiği söylenmelidir. Halihazırda da bu misyonun bilincindeyiz ve gelecekte de Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddelerinde Barolara yüklenen “Hukukun Üstünlüğünü, İnsan Haklarını Savunma ve Bu Haklara İşlerlik Kazandırma” ödevine uygun davranılacaktır” dedi.

Avukatların hiçbir siyasi güce tabi olmadığı gibi devamlı mücadele kodlarına sahip olduğunu da belirten Baro Başkanı Demir, “Bu bağlamda mesleğimizin gelişimine dönük ve Anayasa’da ve kanunlarda kendisine yüklenen görevleri layıkıyla yerine getirme çabasındaki Kastamonu Barosu’nun nice asırlar Cumhuriyetimizle birlikte yaşamasını diliyorum. Bunun için sağlam temeller kurmaya and içtik” diye konuştu.

Baro’nun 100. Yıl cübbesi hakkında ise Özgür Demir, şöyle konuştu:

“Meslektaşlarımıza Baromuzca hediye edilen önünde düğmesi, kenarında cebi olmayan cübbelerimizin adalet arayışında en yakın şahidimiz olmasını temenni ediyorum. Baromuzun 100. Yılının bir nişanesi olarak meslektaşlarımıza değerli bir hediye sunulmak istendi. Bundan böyle yemin ederek mesleğe adım atan tüm meslektaşlarımıza adlarına yazılı cübbeleri hediye edilecektir. Cübbenin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ceza davalarını temsil eder. Avukatlık, kamu hizmeti olduğundan cübbenin cepleri, bağımsız olduğundan düğmeleri yoktur. Siyah rengi yasaların otoritesini, sarı rengi ise adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını temsil eder.”

Avukatlık mesleğinin halkın hak ve adalete erişmesinde her zaman en önemli araç olduğunu bir kez daha hatırlatan Baro Başkanı Av.Özgür Demir, “Avukatların ve baroların demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin teminatı olduğunu vurgulamak isterim” dedi.