Baro’dan tepki

  • “Savunma Yürüyüşü” yapan baro başkanlarının bugün ilk etapta Ankara’ya girişlerinin engellenmesi ve bu noktada yaşanan olumsuzluklar üzerine bir basın açıklaması yapan Kastamonu Barosu, yaşananları “Son derece elim bir gelişme” olarak nitelendirdi.
  • Baro Başkan Yardımcısı Av. Hakan Marangoz, “Avukatların bugünkü mücadelesi, aslında tüm baskı mağduru kesimlere örnek teşkil edebilecek manifesto niteliğindedir. Amaç; yalnızca baroların ve avukatların hak ve yetkilerini muhafaza etmek değil, hukuk devletinin teminatı niteliğindeki savunma olgusunu diri tutmaktır” dedi.

 

 

Kastamonu Barosu, Avukatlık Kanunu’nda değişikliği hazırlığı, bu konudaki tepkiler ve Ankara’da son yaşananlar üzerine bugün bir basın açıklamasında bulundu.

Kastamonu Baro Başkan Yardımcısı Av. Hakan Marangoz, Baro binası önünde avukatların da katılımıyla yaptığı basın açıklamasında, “Baro başkanlarımızın Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişiklikle ilgili seslerini duyurmak için gittikleri Başkent’te maruz kaldıkları engellemeler karşısında bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk. Avukatların bugünkü mücadelesi, aslında tüm baskı mağduru kesimlere örnek teşkil edebilecek manifesto niteliğindedir” dedi.

Amaçlarının savunma olgusunu diri tutmak olduğunu söyleyen Av.Hakan Marangoz, Baro adına yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

“Maddi gücü olmayanlara avukat görevlendiren Baro… Kadına ve çocuğa karşı şiddet ve istismarda durumdan vazife çıkaran Baro… Ceza yargılamasını hukuka uygun kılan Baro… Hukukun üstünlüğü mücadelesini yorulmadan sürdüren Baro… Anılan işlevleri yerine getirmenin verdiği özgüvenle Başkent’e kadar büyük bir özveriyle yürümeyi başaran Baro başkanlarının Ankara’ya alınmaması, son derece elim bir gelişmedir.

Baro başkanlarının, içinden geçilen pandemi sürecinde duyarlı meslektaşlarımız adına yürüdüğü, geniş katılımı şimdilik ertelediği bir düzlemde az sayıdaki sembolik bir Başkent girişine izin verilmemesi üzüntüyle karşılanmaktadır.

Amaç; yalnızca baroların ve avukatların hak ve yetkilerini muhafaza etmek değil, hukuk devletinin teminatı niteliğindeki savunma olgusunu diri tutmaktır.

Mücadele etmemek avukatlığın doğasına ters düştüğünden Baro Başkanı Av. Özgür Demir tarafından mücadeleye devam edilmektedir ve başkente alınana kadar aynı noktada kalınacaktır. Kastamonu Barosu mensubu meslektaşların bu mücadeleye sonuna kadar destek olduğu, Baro Başkanları tarafından verilecek karara göre tüm meslektaşların Başkentteki mücadeleye dahil olacağı bilinmelidir.”

Bu açıklama sonrasında Ankara’daki Baro başkanlarının Anıtkabir’e gitmelerine izin verildiği haberi ulaştı.

Bu gelişme üzerine de Av. Hakan Marangoz, “Birkaç dakika önceki gelişmeyi başkanımız bize iletti. Baro başkanlarımızın dirençli, dik duruşları sayesinde mücadelelerinin sonuç verdiğini, olumlu gelişme olduğunu öğrendik. Önlerinde kurulan barikatın kaldırıldığını, şehre girerek Anıtkabir’e ulaştıklarını öğrendik” dedi.