Başarının anahtarı altyapı

ASKF’den sezon değerlendirmesi

  • Kastamonu ASKF Başkanı Adem Keloğlu, “Kastamonu’da 15 bin 18 lisanslı sporcumuz var. Bu sayıyı kısa sürede 25 bine çekmek istiyoruz. Altyapısı güçlü olan takımlar ligde başarılı sonuçlar aldı. Ayrıca 3 yıl liglere katılmayan futbol kulüplerinin lisansları da iptal edilecek” dedi.
  • Futbol İl Temsilcisi Serdar Badioğlu ise Kastamonu’da bir spor çalıştayı düzenleme önerisi getirdi. Badioğlu ayrıca, “Biz lisanslı futbolcu sayısı 80’in üzerinde olan takımları başarılı olarak görüyoruz” diye konuştu.

2021-2022 sezonunda amatör branşların değerlendirme toplantısı Tarihi Cem Sultan Bedesteni’nde düzenlendi.

Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Adem Keloğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 2021-2022 sezonu değerlendirmesi ve 2022-2023 sezonu planlaması masaya yatırıldı.

Kastamonu’nun amatör sporda oldukça başarılı bir yıl geçirdiğini ifade eden Adem Keloğlu, “Çevre illere bakıldığında amatör sporda taktir edilen bir iliz. Amatör sporda Türkiye’de ilk 20 il içerisinde yer alıyoruz. Bunun en büyük sebebi Sayın Valimiz Avni Çakır’ın spora olan bakış açısıdır” dedi.

Özel İdare KHS, Yolspor ve Ormanspor gibi müessese kulüplerinin önemine değinen Keloğlu, “Bu kulüplerimizin sporun içerisinde yer alması bizim için çok önemli. Çünkü diğer kulüplerimizin durumu ortada” ifadelerini kullandı.

FUTBOLDA 61 KULÜBÜN 21’İ FAAL

Kastamonu’da futbol branşında 61 kulübün yer aldığını bu kulüplerden 21’inin faal olarak liglere katıldığın bilgisini veren Keloğlu, 3 yıl liglere katılmayan futbol kulüplerinin lisanslarının iptal edileceğinin altını çizdi.

“SÜPER AMATÖR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Kastamonu’da Süper Amatör Lig’in oluşturulması için çalıştıklarını ifade eden Keloğlu, “Pandemi öncesinde bir noktaya kadar gelmiştik. Ama liglerin iptal edilmesi ile birlikte bu çalışmalarımız sekteye uğradı. Biz Kastamonu’da Süper Amatör Lig oluşturmak istiyoruz. Bunun için 32 takımın faal olarak liglere katılması gerekiyor. Şuan bu rakam 21” dedi.

KASTAMONU’DA 15 BİN 18 LİSANSLI SPORCU VAR

Kastamonu’da tüm branşlarda toplam 15 bin 18 lisanslı sporcu olduğunu dile getiren Adem Keloğlu, bu sporcuların bin 291’inin futbol branşında faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Sporda altyapının önemine değinen ve altyapı takımları bulunmayan kulüpleri eleştiren ASKF Başkanı Keloğlu, “Sporda en önem verdiğimiz konu altyapıdır. Altyapıda faaliyet göstermeyen kulüplerin yaşaması ve ayakta kalması çok zor. Liglerde başarılı olan takımlar da altyapısı güçlü olan takımlardın. 2020-2021 sezonunda transfer tahtası kapalı olan GMG Kastamonuspor’da da örneğini gördük. Takımımız Akademi Ligleri’nden bir kemik kadro oluşturduğu için transfer yapmamasına rağmen ligde kalmayı başardı” dedi.

BADİOĞLU: “FUTBOL ÇALIŞTAYI DÜZENLEYELİM”

Toplantıda konuşan Futbol İl Temsilcisi Serdar Badioğlu, Kastamonu’da tüm paydaşların katılımıyla ‘Futbol Çalıştayı’ düzenlenmesini teklif etti.

İlimizde geçtiğimiz sezon tüm yaş kategorilerinde toplam 292 maç yapıldığını dile getiren Badioğlu, “Ligden çekilen kulüplerimize ceza verilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Kastamonu’da ki en başarılı kulüplerin alt yaş kategorilerinde mücadele eden takımlar olduğunu söyleyen Badioğlu, “Biz lisanslı futbolcu sayısı 80’in üzerinde yer alan takımları başarılı olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Serdar Badioğlu son olarak 2022-2023 sezonunda Kastamonu 1. Amatör Küme’de 14, Kastamonu 2. Amatör Küme’de ise 7 takımın bulunduğu söyledi.

2022-2023 sezonu

 

1.Amatör Lig

Abana Gençlerbirliği

Araç Belediyespor

Cide Belediyespor

Bozkurt Belediyespor

Çatalzeytinspor

İhsangazispor

İneboluspor

Yolspor

Yurdum Gençlikspor

Ormanspor

Sarıyıldızspor

Seydilerspor

Taşköprüspor

Tosyaspor

 

2022-2023 sezonu 2. Amatör Lig

 

Daday Yeni Belediyespor

Devrekani Esnafspor

Hanönü Belediyespor

İnebolu GSK

Küre Belediyespor

Kastamonuspor

Pınarbaşıspor