BAŞHEKİM’den uyarı ve ÇAĞRI: “Kalabalıklardan uzak durup birlikte başaracağız”

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, artan vakalar sonrasında Kastamonululara uyarı niteliği de taşıyan yaşamsal bir çağrıda bulundu.

İlimizdeki hızlı vaka artışına dikkat çeken Ergül, “Kıymetli Kastamonululardan isteğimiz, gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları ve yoğun insan kalabalıklarından uzak durmalarıdır” dedi.

Başhekim, normal servisleri KOVİD servisine çevirip ek yoğun bakım üniteleri açtıklarını belirtti ve kapasitesi belli olan hastaneye çok acil durumlar dışında randevu alınmadan gelinmemesini istedi.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, artan vakalar sonrasında Kastamonululara uyarı niteliği de taşıyan yaşamsal bir çağrıda bulundu.

KEAH Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İlimizde vaka sayıları git gide çoğalıyor. Biz sağlıkçılar tüm enerjimizle, gece gündüz pandemiyle savaşıyor, elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Fakat bu virüsten korunmak vatandaşlarımızın elinde. Gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları, kalabalık ortamlardan mutlaka uzak durmaları gerekiyor.

Çok acil bir rahatsızlık yoksa, randevu almadan hastaneye gelinip yoğun kalabalıklar oluşturulmamalı. Vatandaşlarımız aşı olmaya, test yaptırmaya gelirken dâhi, en az üç kişi de yanında gelerek hastanede büyük bir kalabalık yaratılıyor. Bu kalabalıkları azaltmamız gerekiyor. Normal servisler ve yoğun bakımlarımız çok yoğun. Normal servisler ve genel yoğun bakım servislerimizi KOVİD servisine çevirirken ek yoğun bakım üniteleri de açtık. Fakat hastanemizin kapasitesi belli. Dolayısıyla Kastamonulu hemşerilerimizden bize destek olmalarını rica ediyoruz.

Bilindiği üzere poliklinik hizmetleri yanında aşı hizmetlerini de verdiğimiz için hastane içindeki yoğunluk artıyor. Enfeksiyon kaynaklarını hep beraber azaltmamız gerekiyor.

Bu virüsü hep birlikte yeneceğiz. Gerekmediği sürece evden dışarı çıkmayalım. İnsan kalabalığının olduğu ortamlardan mutlaka uzak duralım.  Bu virüsten korunmak bizim elimizde. Kalabalıkları seven virüse karşı buralardan uzak durup maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek Korona savaşını birlikte kazanmalıyız.”