Başkan Babaş’a öğrenci dopingi

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, ziyaretlerini Candaroğulları İlkokulu, Güzel Sanatlar Lisesi, Şehit Bülent Gider Ortaokulu, Sağlık İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’yle sürdürdü.
Okul ziyaretlerinde öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaşan, kendisine sarılmak isteyen çocukları kırmayan ve onlarla sohbet eden Başkan Tahsin Babaş, “Minik bedenlerdeki büyük kalplerde yer bulmak, onlarla gönül köprüsü kurabilmek, mesleğimiz olan belediyeciliğin en güzel tarafı. Onların Tahsin Babaş’ı olmak en büyük bahtiyarlık. Bu bilinçle geleceğimizin teminatı çocuklarımıza daha güçlü bir Kastamonu bırakmak adına projeler üretmeye ve uygulamaya, gecemizi gündüzümüze katmaya devem edeceğiz” dedi.
Önümüzdeki dönemde Yetenekli Çocuklar Akademisi, Kod Kastamonu Kapları, Ecdadın İzinden Turları, Akıllı Çocuk Parkı ve Çevre Çiçekleri sosyal projelerini okul aile birlikleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yapacakları program çerçevesinde hayata geçireceklerini dile getiren Başkan Babaş, öğretmenlere, idarecilere ve çalışanlara projeleriyle ilgili bilgi verdi.
Başkan Babaş konuşmasında şunları söyledi:
ÇOCUKLAR İÇİN PROJELER
“Türkiye’de sosyal proje dalında birincilik ödülü aldığımız Çocuk Trafik Eğitim Merkezimiz de nasıl bir yol izlediysek yeni projelerimizde de aynı yolu izleyeceğiz. Yetenekli çocuklarımızın tespitinde aktif rol alacağız. Yine Kod Kastamonu Kaplarıyla teknolojiyi daha etkin kullanan, problem çözme ve ürün geliştirme yeteneğini öğrencilerimize aşılayacağız. Şuanda Robotik Kodlama atölyelerimiz de 9 yaş ve üzeri herkese bu eğitimleri uzman kadrolarımızla vermekteyiz.
Ecdadın İzinden Turlarıyla öğrencilerimizin, Kastamonu’nun kültürünü, tarihini ve değerlerini en iyi şekilde öğretmeye destek vereceğiz. Çevre Çiçekleri ve bugün uygulamaya devam ettiğimiz Sıfır Atık Projesi kapsamında çevre bilincini daha yüksek seviyelere çıkartacağız. Çocuklarımız güvenle oynayacakları ve keyif alacakları Akıllı Çocuk Parkı uygulamalarımızı arttıracağız. Her mahalle bir mahalle parkı kuracağız. Semt Sahalarımızı her mahallemizde kuracağız. Bugün 11 olan sayıyı 25’in üzerine çıkartacağız.
MAHALLE EVLERİ İHTİYAÇLARA CEVAP VERECEK
“Koruma alanı içerisinde 10 mahallemizin her birine mevcut bir konak restore edilerek mahalle evi olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Diğer 10 mahallemizde ise geleneksel dokumuza uygun yeni Mahalle Evleri inşaa edeceğiz. Bu mahalle evlerinde öncelikle Aile Hekimliği, Muhtarlık ve Belediye Çözüm noktası olacak. Yine çocuklarımız için oyun alanları, kütüphane, sinema ve tiyatro salonu, bilişsel becerileri geliştirmeye yönelik zihinsel faaliyetler olacak. Halk Eğitim ile birlikte yöresel kurslar verilecek. Psikolojik danışmanlık hizmeti, bilgisayar kursları gibi toplam 27 fonksiyonu olacak. Çok amaçlı salonlarda mahalle halkı istediği etkinliği düzenleyebilecek. Mahalle evleri tamamen belediyemiz tarafından kontrol edilecek. Mahalle evleri mahalle sakinlerinin tüm ihtiyacına cevap verecek.
İDARECİLERİMİZİN, ÖĞRETMENLERİMİZİN VE
OKUL AİLE BİRLİKLERİNİN GÖRÜŞLERİ BİZLER İÇİN ÖNEMLİ
“Okullarımız için idarecilerimizin, öğretmenlerimizin ve okul aile birliklerimizin bu güne kadar belediyemizden istedikleri her talebi seve seve yerine getirdik. Bizim yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. İdarecilerimizin, öğretmenlerimizin ve okul aile birliklerimizin görüşleri bizler için önemli. Ondan ötürü projelerimizi bir bir açıklıyoruz. Biz kimin ne dediğine değil kimin Kastamonu’ya ne kazandırabileceğine bakıyoruz. Benim için aslı olan Kastamonu’dur. Hayatımın 30 yılını aşkın süredir sevdam olan memleketimizin caddelerinde, sokaklarındayım. Onun için Kastamonu’nun ihtiyaçlarını çok iyi biliyor, gelecekte daha da güçlenmesi ve hedeflerine ulaşması için neler yapılması gerektiğinin farkında olarak hareket ediyorum. Bundan ötürü geride bıraktığımız 5 yılda birbirinden önemli projelere imza attık. Her noktada iyi bir alt yapı oluşturduk. Şimdi bu projelerin devamını hızla tamamlayıp Kastamonu’yu zirveye taşımak istiyoruz. Çünkü bizler belediyeciyiz, işimizi iyi biliriz, memleketimizi iyi tanırız… Bunu başaracak güce, tecrübeye ve vizyona sahibiz.
PROJELERİ KAYNAKLARINA VARINCAYA KADAR AÇIKLIYORUZ
“Biz projelerimizi açıklarken kaynaklarına varıncaya kadar belirtiyoruz. Belediyecilik kaynakları iyi kullanabilmekten geçmektedir. Bundan dolayı atacağımız her adımı çok iyi hesap ediyoruz. Öyle yaparız, yapacağız demekle işler olmuyor. Nasıl yapacağını anlatman gerekiyor. Projelere ve şehre hakim olabilecek belediyecilik bilgisi gerekiyor. Bizler bugün Dünya Kenti Kastamonu hedefini koyup, bu yolda projelerimizi hemşehrilerimiz ile paylaşabiliyoruz. Bunları nasıl üretiyor ve şehre en iyi şekilde entegre ediyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki dönem için hazırladığımız 125 projenin her ayrıntısını tamamladık. Kastamonumuzun gelişiminin devam etmesi adına bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan çalışıyoruz.
TARİHİ SEFERBERLİK SÜRECEK
“Tarihi canlandırmak adına tarihi ve kültürel projelere yine bu beş yıl içerisinde start verdik. Kısa zamanda Sokak Sağlıklaştırma, tarihi meydan yenileme projeleri, tarihi çarşıların cephe iyileştirmeleri gibi başlıklar altında şehrimize önemli yatırımlar yaptık. Önümüzdeki süreçte ise Kentsel Tasarım ve İyileştirme Projemiz çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi 2 bin 383 konutun cephe iyileştirmesini yapacağız. Kentimizin kimliğini koruyacak ve turizm alt yapısının gelişmesine çok büyük bir katkı sağlayacağız. Bu projeleri merkezi hükümetimizin büyük desteğiyle hayata geçireceğiz.”