Başkan Yanık’tan suçlamaya cevap

  • Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık, Yeniçağ gazetesinde yer alan ve ayağa kalkmadığı gerekçesiyle bir personelinin üzerine yürüyüp, hakaret ettiği iddialarını içeren haberle ilgili olarak söz konusu gazetede bir cevap ve düzeltme metni yayınlattı.
  • Yanık’ın, Yeniçağ’ın bu yayınını haberleştirdiğimiz için bilgi amaçlı olarak bize de gönderdiği ve hakkındaki iddiaları yalanladığı cevap ve düzeltme metni şöyle:

“CEVAP VE DÜZELTME METNİ

Kastamonu İli Bozkurt İlçesi  Belediye Başkanı Muammer YANIK ‘ın ve Belediye personeli Hikmet BAŞPINAR  arasında 22.03.2020 tarihinde yaşananlar ile ilgili Yeni Çağ Haber Müdürü Fatih ERGİN tarafından 03.06.2020 tarihi saat 12:12 de Yeniçağ Gazetesi sitesinde yayınlanan “Belediye Başkanı ayağa kalkmayan personelinin üzerine yürüdü: İşte o anlar ” başlıklı  yazısını tekzip etme zorunluluğu duymaktayım

Tekzibe konu yazıda iddia edilenin aksine belediye çalışanı Hikmet BAŞPINAR’ a karşı,ayağa kalkmadığı için küfürler sarf etmem ardından üzerine yürümem  gibi birdurum  söz konusu değildir. Bu tip bir davranış,  temsil ettiğim Belediye Başkanlığı  makamının saygınlığını zedeleyeceği gibi ; gerek iş etiği gerekse  temsil ettiğim makamın saygınlığının buna müsaade etmesi mümkün değildir.

Yazı ekinde yer alan videonun kesilmemiş , ham hali izlendiğinde ; şahsın boğazına sarılmadığım , bana yönelmiş fiziki bir saldırıyı önlemek için şahsı kendimden iterek uzaklaştırmaya çalıştığım görülecektir . Kesilmiş videonun sona erdiği andan itibaren ise şahsın , benzinlikteki iki çalışan tarafından dâhi zar zor zapt edilebildiği görülecektir. Olay 22.03.2020 tarihinde gerçekleşmiş olup üzerinden aylar geçtikten sonra ; olay , sanki haber tarihinde vukuu bulmuşçasına yazı kaleme alınması ,şahsımın ve belediye  başkanlığı makamının itibarına yönelmiş bu yazının maksadını aşikar etmektedir.

Tüm bunlara ek olarak ,şahsa karşı  hakaret  veyaküfür addedilecek herhangi bir kelime  sarf etmediğim gibi videoda ses kaydı yer almamasına rağmen ısrarla “küfürler sarf ederek “ iddiası ile hakkımda haber kaleme alınması , bu haberin şahsımı karalamak maksadıyla yazıldığını göstermektedir.

Habere konu olay hakkında halihazırda adli makamların soruşturması devam ederken yapılan bu haber, kamuoyu nezdindeki itibarıma  ,temsil ettiğim  Bozkurt Belediye Başkanlığı kurumunun prestijine ve kişilik haklarıma açık bir saldırıdır. Basın ve haber alma hürriyeti, kamu yararını hedeflerken  ; basının da hukuka uygunluk ilkesini göz ardı etmeden , haberi araştırmak için gerekli dikkat ve özeni göstermesi gereklidir. Bahsi geçen ilkelere uyulmaksızın yayınlanan bu haber ile açıkça masumiyet  karinesi riayet edilmemiş ve lekelenmeme hakkı ihlaledilmiştir.

Ayrıca haber metninin sonunda “AKP’li Başkan Yanık, belediye çalışanı olan Bozkurt Ülkü Ocakları Başkanı’nı da çöpe sürmüştü. “  ifadesi geçmekte olup  bahsi geçen Ülkü Ocakları Başkanı hiçbir zaman Bozkurt Belediyesi  Temizlik Biriminde görevlendirilmemiş ve o birimde çalıştırılmamıştır.

İzah edilen sebepler ile cevap ve  düzeltme konusu yazının derhal yayından kaldırılması gerekmektedir. Açıklanan nedenlerden dolayı şahsım adına kişilik haklarının ihlalinden  ve temsil ettiğim Bozkurt Belediye Başkanlığına karşı yönelen hukuka aykırı her türlü saldırıdan dolayı yasal yollara başvurma hakkımız saklıdır.04.06.2020

Muammer YANIK

Bozkurt Belediye Başkanı”