Başkent’te Kastamonu sıcaklığı

• Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleşen 13. Kastamonu Günleri’ne ziyaretçiler ilk günden akın etti.

• Açılışa katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kastamonu’ya duyduğu yakınlığı vurguladığı konuşmasında, “Bugün buradayım, İnşallah gelecek hafta da yine Kastamonu’da olacağız. Kendimi Kastamonu’ya yakın, Kastamonu’ya ait hissediyorum” dedi.

Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu’nun (KASDERFED) önderliğinde Valilik, Belediye, KATSO VE KESOB’un destekleriyle Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 13’üncüsü düzenlenen Kastamonu Günleri, dün düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri'ne katıldı. Bakan Özlü, kendisine ikram edilen kuyu kebabını tattı. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’ne katıldı. Bakan Özlü, kendisine ikram edilen kuyu kebabını tattı. ( Evrim Aydın – Anadolu Ajansı )

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı açılış töreninde Kastamonu Belediyesi Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından halk oyunları gösterisi ve açılış konuşmaları yapıldı. Daha sonra Bakan Özlü tarafından kurdele kesilerek, stantlar gezildi. Halk Eğitim Merkezi’nce Yöresel Kıyafetler ile Kastamonu Defilesi, Protokol Konuşmaları, “Yerel Yönetim Başkanları Konuşuyor” sunumu, kurdele kesimi, stantların gezilmesi ve yöresel ikramların yapılması ile ilk gün programı sona erdi.

.AKM’deki açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, İstanbul AK Parti Milletvkili Fatma Benli, eski Milletvekilleri Musa Sıvacıoğlu ve Emin Çınar, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın, İstanbul Ankara ve Bursa Kastamonu derneklerinin başkan ve yöneticileri, bazı ilçelerimizin kaymakam ve belediye başkanları ile , bürokratlar, STK temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Açılışta konuşan Bakan Özlü, Kastamonu’ya duyduğu yakınlığı vurguladığı konuşmasında şunları söyledi:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri'ne katıldı. Bakan Özlü, gazetecilerin sorularını yanıtladı. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’ne katıldı. Bakan Özlü, gazetecilerin sorularını yanıtladı. ( Evrim Aydın – Anadolu Ajansı )

“Bu kısa zaman içersinde Kastamonu etkinliğine ikinci katılışım. Bir ay kadar önce İstanbul’da Kastamonu İşadamları Derneğinin toplantısına katılımıştım. Bugün buradayım, İnşallah gelecek hafta da yine Kastamonu’da olacağız. Bugün alelacele geldim. Mecliste nöbetçi bakanım, hemen de döneceğim, yarın İnşaallah bir aksilik çıkmazsa yine geleceğim.
Ben Düzce’liyim, küçükkken babam, ‘Oğlum biz eskiden Kastamonu’ya bağlıydık’ derdi. Osmanlı döneminde Kastamonu büyük bir vilayet. Kastasmonu’dan Üsküdar’a kadar hep Kastamonu’ya bağlı idi. Dolayısıyla babamın bu söylemleri bende Kastamonu’ya karşı bir sempati, bir aidiyet, bir yakınlık ve sıcaklık doğurdu. Bunu zaman zaman da heryerde söylüyorum.
Ülkemiz zor dönemlerden geçiyor. Çevremizde olanlar, Avrupa’da olanlar gerçekten hiç hoş şeyler değil. Bunlar Türkiye’yi zorluyor, çevremizi zorluyor, adeta Ankara’yı, Türkiye’yi diz çöktürmek isteyenler var. Bunlara asla prim ve fırsat vermeyeceğiz. Aziz milletimiz 15 Temmuz’da olduğu gibi, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi bunlara fırsat ve imkan vermeyecek. Ülkemizi daha güçlü, daha güzel günlere hep beraber taşıyacağız, Ankara’da Kastamonu Günleri gibi etkinlikler Kastamonu örnek olup diğer iller de yapmaya başladı. Bu hafta da Kastamonu tanıtılıyor, Kastamonu’nun tanıtılması, Kastamonu’nun Ankara’da da bilinmesi bu vesile ile de sağlanmış oluyor. Kastamonu Günlerinin hayırlı olmasını ve güzel geçmesini de diliyorum. Kendimi Kastamonu’ya yakın, Kastamonu’ya ait hissediyorum. Hepinize de teşekkür ediyorum.”

Açılışıte Bakan Özlü’nün yanı sıra sırasıyla KASDERFED Başkanı Hasan Şen, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İstanbul AK Parti Milletvekili Fatma Benli, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Murat Demir ve Metin Çelik, Vali Vekili Yaşar Karadeniz de birer konuşma yaptı.

KONUŞMALAR

Hasan Şen:
“2000 yıllarında bir grup güzel insanlarla yola çıktığımızda Kastamonu’nun neyi eksik, neler yapılabilir dedik, bunu hep beraber araştırdık. Kastamonumuzun en güzeli ve yararı için tüm arkadaşlarla birlikte çalıştık. Bu tanıtımları da bugünlere kadar getirdik. Bugün de 13. etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliklerin uzun yıllar yapılabilmesi için de elimzden geleni hep bitrlikte yapmaya devam edeceğiz. Cumartesi günü de, Çanakkale Şehitler Günü nedeniyle bin kişilik koroyla Çanakkale ve diğer türkülerimizi hep birlikte burada seslendireceğiz. Kastamonu Günlerinde tüm emeği geçenlere de KASDERFED olarak teşekkür ediyoruz.”
Şen, konuşmasını, Şeyh Şaban-ı Velinin sözleri ile tamamladı.

Tahsin Babaş:
“Evliyalar kenti, Turizm kenti Kastamonu Günleri etkinliğinin 13’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Biz 2014 yılında Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra kentin neye ihtiyacı var, neye ihtiyacı yok bir çalışma yapalım dedik, bir çalıştay yapalım dedik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıya beraber bu çalıştayı da yaptık ve çalışma sonunda Kastamonu’da tanıtım ve turizm alt yapısı eksik. Bu konuda hızla çalışmalar başladık. Kastamonu’yu nasıl tanıtabiliriz, nasıl duyurabiliriz diye çalışmaya başladık. Bütün fuarlara katılmaya başladık, İstanbul, Ankara ve Bursa’da kastamonu Günleri’ni yapıyoruz. Yapılan bu etkinlerde Kastamonu’yu belki de tam anlamıyla tanıtamayabiliyoruz. Ama 2015’den itibaren bişz Kastamonu Belediyesi ve Federasyon olarak tamamen genelleştirdik, Kastamonu’ya özgü hale getirdik. Özellikle merkez ve 19 ilçemizin esnaflarını ve bu işle uğraşanları bu etkinliklere götürmeye başladık. Şimdi bundan da gurur duyuyorum tam anlamıyla doğal, yerel ürünlerini burada sergiliyorlar, heöm de satışarıonı yapıyorlar. Bu şekilde Kastamonu’yu da her yönü ile tanıtımını da sağlıyoruz. Diğer bir amacımız da yapılan bu etkinliklerle birlik ve beraberliğimizi simgelemektir.Özelikle 15 Temmuzda hain kalkışmasında dünya demokraside sınıfta kaldı, bunu hep birlikte de gördük. Ama Türk Milleti devletimiz bu hainlere böldürmem, bayrağımızı indirtmem, ezanı dindirtmem, devlitimi ben bu hainlere el sürdürmem dedi, ve dünyaya da bir demokrasi dersi verdiler.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri'ne katıldı. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’ne katıldı. ( Evrim Aydın – Anadolu Ajansı )

Biz her yerde birlik ve beranberliğimizi yeri geldiğinde yerine getiririz. Biz millet olarak tek bayrak, tek devlet, tek vatan diye herzaman haykırdık. Yine liderimiz sayın Cumurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük Türkiye hedefinden hiç uzaklşaşmadık, hızla o yolda devam ediyoruz. Kastamonu’nun gelişmesinde özellikle şu 10 son yıl içersinde büyük gelişmeler oldu. Birçok yatırım bir bir yapıldı ve hizmete geçti. Yeni yapılan tünelimizde ve diğer hizmetlerde emeği ve katkısı geçen başta Cumhurbaşkanmıza, Başbakanmıza, Ulaştırma Bakanımıza emeği ve katkısı geçen herkese teşekkür ediyorum.
Yine Anadolu’nun dört manevi direğinden birisi olasn Hz. Pir Şeyh Şabanı Veli Kastamonu’da, Kastamonu bir Evliyalar Şehri, Hz Şeyh Şabanı Veli’nin 450. yıldönümü olan 2019 yılını Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Yılı olarak ilan edilmesini istiyoruz, bunun çalışmasını yürütüyoruz. Yine ilimizde 1400 tescilli konağımız var, bu konakların bir bir ayağa kalması restore edilmesi için çalışıyoruz, Belediye Başkanlığı olarak 20’ye yakın evin restorasyon çalışmasını yaptık ve devam ediyoruz. Kastamonu’ya yeni proje ve hizmetlerimiz de devam ediyor.
Kastamonu Günlerine katılanlara teşekkür ediyor, Ankara’lıları Kastamonu’ya bekliyoruz.”

Fatma Benli:
“Kastamonu Kahramanlıkları ile dolu bir il, Kastamonu Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda büyük mücadele veren bir il. yine tek İstiklal madalyası İnebolu’da olan bir il, Kastamonu’muz her yönü ile de önemli bir il. Kastamonu’muz AK Parti döneminde yapılamayan hizmetleri aldı. 2,5 yıl içinde Ilgaz Tünelini yaptı, Devlet Hastanesi tamamladı. Yeni hizmetler ve yatırımlar da bir bir yapılıyor” dedi ve Kastamonu Günleri etkinleri ile de örnek bir çalışmasını yürütüyor. Emeği geçenleri kutluyorum.”

Murat Demir:
“Sayın Bakanımız Faruk Özlü bu yıl içinde ikinci kez Kastamonulularla bir araya geldi. Bakanımız Kastamonu ile ilgili olarak her konuda yardımcı oluyorlar, biz de Kastamonulular adına bakanımıza teşekkür ediyoruz. Kastamonu dört mevsimi dolu dolu yaşanabilen bir il. Kastamonu’nun alt yapıları da bir bir tamamlanıyor, turizmde ve diğer alanlarda da yakın zamanda yörenin parlayan yıldızı olacak. Belediyemiz de 3 yıldır büyük hizmetler yaptı. Yeni hizmetleri de devam ediyor. Kastamonunun çehresi değişti. İlimize hizmet edenlere çok teşekkür ediyoruz.”

Metin Çelik:
“Kastamonu büyük değerlere ve büyük özelliklere sahip bir il. Kastamonu’yu burada anlatmaya zaman yetmez. Arkadaşlarım da Kastamonu’yu çok güzel anlattılar. AK Parti göreve geldiği günden bu tarafa Kastamonu’nun makus tarihini, ülkemizin makus tarihini değiştirdi. Yapılamaz denilen projeleri yaptı, yapılamaz denilen tüm herşeyi yaptı ve yapmaya da devam ediyor. 16 Nisan’da da doğru verilen kararlar sonunda istikrar daha da çok iyi devam edecek. Ülkemizin bundan sonraki gelişmesi daha da çok artacak ve örnek bir ülke haline de gelecek. Ülkemizin istikrarını hiç bir düşman ve güç de bozamayacak, daha da güçlü hale geleceğiz. Kastamonu Günlerinin hayırlı olmasını diliyorum.”

Yaşar Karadeniz:
“Kastamonu’nun il dışında büyük nüfusu var. Başta İstanbul Ankara olmak üzere diğer bazı illerde de dernekleri var. Dernekler büyük birlik ve beraberlik içinde daha da güçlenerek çalışmalarını sürdürüyorlar. Hemşeri dernekleri sığınacakları, sorunlarını çözecekleri yerler haline de geliyor. Dernekler büyüyerek federasyon haline de geldi. Bu birlik ve beraberlikleri diğer illerin derneklerine de örnek oluyor. Ben de görev yaptığım Gaziosmanpaşa’dan 15 gün önce gelerek Kastamonu’da göreve başladım. İstanbul Gaziosmanpaşa’da görev yaparken çok Kastamonlu hemşerim ile görüştük ve onlarla çalışmalar yaptık. Hepsi de vatanına millteine faydalı çalışkan insanlar. aktif ve faaller. Kastamonulular çok mütevazı insanlar. Kastamonu dışarıda tam olarak tanıtılamamış çok iyi coğrafyası olan bir il. Gerek turizm, gerek doğallığı ve gerekse de diğer özellikleri ile değerli bir il. Kastamonu altyapısının tamamlanması ile ileride turizmden çok iyi yararlanacak bir il.. Kastamonu’ya ve Kastamonu etkinliklerine yabancılar da getirilmeli ve gösterilmeli. Kastamonu’nun ne olduğunu onlar da görmeli. Kastamonu’ya tanıtım ve altyapı konusunda üzerime düşeni yapacağımı belirtmek isterim. Kastamonu Günlerinin hayırlı olmasını diliyorum.”

Vatandaş memnun, esnaf mutlu

İlk günden oldukça yoğun katılımın olduğu organizasyonda Kastamonu’dan gelen esnaflar yöresel ürünlerini tanıttı. Peynirinden pastırmasına, helvasından soğanına kadar çeşitli ürünler satışa sunuldu. Ankara’ya her yıl geldiklerini ifade eden esnaflar, belediyenin bu hizmetinden çok memnun olduklarını belirterek, belediye başkanına teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

Geleneksel Kastamonu Günleri 19 Mart’a kadar sürecek.