BASK’tan enflasyon tepkisi

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Kastamonu İl Temsilcisi Önder Şahin, Eylül 2020 dönemi enflasyon oranının açıklanması sonrasında yaptığı açıklamada, “TÜİK’in her sıkıştığında “güncelleme” adı altında hesap yöntemleri ile oynamasından usandık. Devlet adına açıklanan rakamlara şaibe düşürmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Önder Şahin’in açıklaması şöyle:

“29 Eylül 2020 tarihinde açıklanan ve yayımlanan Yeni Ekonomi Programı (2021-2023)’nda belirlenen hedeflerin tutturulması amacıyla rakamlarla oynanmaktadır. Açıklanan oranlarla piyasadaki fiyat artışları uyuşmamaktadır. Vatandaşlar da TÜİK’in  açıkladığı enflasyon oranlarına gülüp geçmektedir. TÜİK tarafından açıklanan ve inandırıcı bulmadığımız ısmarlama rakamlara göre, Eylül ayında enflasyon (TÜFE)  % 0,97 artmıştır. Temmuz ayındaki % 0.58, Ağustos ayındaki % 0.86 ve Eylül ayındaki 0.97’lik enflasyon oranı, kümülatif % 2,43 etmektedir. Bu durumda, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından Temmuz ayında memur ve emeklilerine reva görülen % 4’lük sadaka miktarı artışın, % 60’ı yılın bitmesine 3 ay kala erimiştir.

EKİM AYI KİRA ARTIŞ MİKTARI % 11.47

Temmuz ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan artış % 4. Ama TÜİK’e göre Ekim ayında kira kontratını yenileyecek olanlar, kiralarını % 11.47 oranında artıracaklar. Kirada oturan memur ve emeklileri bir yandan enflasyon, bir yandan kira artışları ile boğuşmaya devam edecek.  İstatistik oyunları Hazine ve Maliye Bakanlığını rahatlatıyor olabilir ama memur ve emeklinin, dar gelirlinin cebinin boşalmasını önleyemiyor.

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Hakem Kurulu Kararı gereği Temmuz ayında aylığındaki 140,94 TL’lik artışın 90,54 TL’si Eylül ayı enflasyonu ile erimiştir

Aynı şekilde;  9/1 derece/kadrodaki bir memurun aylığındaEylül ayındaki erime miktarı 97,03 TL. 7/1 derece/kadrodaki bir öğretmenin aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 110,04 TL. 8/3 derece/kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Eylül ayındaki erime miktarı 158,68 TL. 12/3 derece/kadrodaki bir hemşirenin aylığındaEylül ayındaki erime miktarı 106,45 TL. 1/4 derece/kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığındaEylül ayındaki erime miktarı 168,55 TL. Bu kayıplar memur ve emeklilerinin telafi edemediği ve sineye çektiği kayıplarıdır. Memurların aylıkları enflasyon karşısında erirken vergi dilimi kayıpları da devam ediyor.  Mart ayında itibaren kademeli olarak  % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçişle başlayan kayıplar, zaten Temmuz ayında aylıklara yapılan sefalet artışını ortadan kaldırmıştı.”