Başören bir kez daha alev aldı!

Merkeze bağlı Başören köyünde çıkan yangında 2 ev, 2 ahır kullanılamaz hale geldi. Başören, en son 16 Şubat 2022’de yani tam 99 gün önce aynı felaketi yaşamış, 15 ev ile 1 samanlık yanarak kullanılamaz hale gelmişti.

Merkez ilçeye bağlı Başören köyünde dün çıkan yangında 2 ev ve 2 ahır ev yanarak kullanılamaz hale geldi. Yangın, saatler sonrasında kontrol altına alınabildi. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına, ihbar üzerine İtfaiye ekipleri müdahale etti. Kontrol altına alınan yangında 3 ev yandı. Kastamonu merkeze uzaklığı 50 kilometre olan Başören köyünde en son 16 Şubat 2022’de yani tam 99 gün önce yangın meydana gelmiş, 15 ev ile 1 samanlık yanarak kullanılamaz hale gelmişti.

AYNI BÖLGEDE BİTMEK BİLMEYEN ACI

Son 15 yılda aynı bölgede yangın felaketleri yaşandı. 2007’de İbrahimli, 2016’da Kirenli, 2020’de Tepeharman ve son olarak 16 Şubat 2022’de Başören köyleri çıkan yangınlarda küle döndü. Beş olayın da felakete dönüşmesinin sebebi, yangınlara zamanında müdahale edilme imkânının olmayışı. Şehirden itfaiye ulaşımının 2 saati bulduğu bölge için acil bir planlama şart. En azından, orman yangınları sezonunda Akkaya’da konuşlandırılan OBM itfaiyesinin yılın 12 ayı bölgede tutulması bugüne kadar ders alınmayan konuda önemli bir adım olacak.