“Batı Karadeniz Kariyer Fuarı” sona erdi

Üniversite öğrencileriyle Türkiye’nin birçok yerinde faaliyet gösteren firmaların bir araya getirilerek yeni iş imkanları ile staj fırsatlarının ortaya çıkartıldığı fuara 35 binin üzerinde öğrenci katıldı

 

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ev sahipliğinde, Kastamonu Üniversitesi’nin de katılımıyla düzenlenen “Batı Karadeniz Kariyer Fuarı” (BATIKAF) sona erdi.

BAİBÜ’nün Gölköy yerleşkesinde dün başlayan fuara, Bolu, Bartın, Bilecik, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Zonguldak’ta bulunan üniversitelerden 35 binin üzerinde öğrenci katıldı.

Meslek odaları, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerin de yer aldığı fuarda öğrenciler, iş verenlerle birebir görüşmeler yaparak kendilerini tanıtma ve firmaları tanıma fırsatı buldu.

Ayrıca öğrenciler, kendi alanlarında kariyer yapmış 150 iş insanı ile akademisyenin yer aldığı panel ve söyleşilere katılarak iş dünyası hakkında fikir sahibi oldu.

“Yetenek Her Yerde” temasıyla düzenlenen organizasyonda üniversiteli gençlerin istihdam edilebilirliklerinin artırılması, iş ve staj imkanlarına erişimde fırsat eşitliği sağlanması ve tüm gençlere birer yetenek olduklarının hissettirilmesi hedeflendi.

Fuarda, Gölköy Yerleşkesi’ndeki Kongre Merkezi ve Kültür Merkezi’nde firmalar stant açtı.

Ayrıca Eğitim, Fen Edebiyat ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinin binalarında ise öğrencilere yönelik “insan kaynakları” görüşmeleri gerçekleştirildi.

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayisi firmaları, bankalar ve finans kuruluşlarının yanı sıra kendi alanlarında önemli işlere imza atan 300’ün üzerindeki firmanın stantları öğrencilerin ilgisini çekti.

İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı kurumlar da fuarda yer aldı.(AA)