Bayırbucak’a Kastamonu desteği

Kastamonu Belediyesi ve Hayrat İnsanı Yardım Derneği Kastamonu İl Temsilciliği’nin işbirliği ile başlatılan Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Kampanyası kapsamında toplanan yardımların yer aldığı 10 TIR, Kuzeykent Ulu Camii önünde düzenlenen, ve Vali Şehmus Günaydın, Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektör Seyir Aydın, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın da katıldığı törenin ardından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

“Haydi Kastamonu Kardeşlik Vakti Kampanyası” kapsamında Bayırbucak Türkmenleri için toplanan yardımların Hatay’a gönderilmesi dolayısıyla Kuzeykent Ulu Camisi önünde cuma namazının ardından düzenlenen törende, Kastamonu Müftüsü Osman Aydın tarafından dua edildi.

Vali Şehmus Günaydın, duanın ardından yaptığı konuşmada, Kastamonu’nun iyi bir çalışma örneği ortaya koyduğunu söyledi.

Valilik, belediye, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların ellerini taşın altına koyduklarını anlatan Günaydın, “Çok güzel bir organizasyon yaptılar. Allah hayırlarınızı kabul etsin. Tırlarımızı yola çıkarıyoruz, inşallah kazasız belasız hayırlısıyla varacakları yerlere giderler” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise Kastamonu halkının yardıma muhtaç nerede insan varsa onların yardımına daima hazır olduğunu dile getirdi.

Kampanya için herkesin özveriyle çalıştığını belirten Babaş, “Ülkemiz ve şehrimiz için çok önemli bir yardım organizasyonun uğurlama merasimini gerçekleştiriyoruz. Biz millet olarak her zaman tüm insanlığın yanında ve onların hizmetinde olmuşuzdur. Maziye baktığınız zaman bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bundan sonrada her nerede yardıma muhtaç bir insan varsa Kastamonu halkı olarak elimizden geldiği kadar yardım etmeye hazırız. İnşallah sağ salim yerlerine ulaşacaklar. Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hayrat İnsani Yardım Derneği Kastamonu Temsilcisi Ferit Kaya da yardım kampanyasında 2 TIR yatak ve battaniye, 2 TIR un ve gıda, 6 TIR da muhtelif eşya ve kıyafet topladıklarına işaret etti.

Kaya, “Yardım konvoyumuzu bugün dualarımızla Hatay’a uğurluyoruz. Dualarımız odur ki Cenab-ı Allah İslam dünyasını ve Türk coğrafyasını bir daha böyle yardıma muhtaç duruma düşürmesin. Bugün yardım için uzanan o eli Kastamonu geri çevirmedi. Yediğini de paylaştı, giydiğini de. Bugün bir kez daha Kastamonu’yla gurur duyduk” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tır konvoyu, Hatay’ın Reyhanlı ilçesine hareket etti.