Belediye “altın” bozduracak; 17 dönüm, 3 emsal, 67.5 milyon TL !!

Maddi darboğaz yaşayan Belediye, siyasi tartışma konusu olan çok değerli arazisini satışa koydu. Kuzeykent Nikah ve Konferans Salonu’nun yanı başındaki 16 bin 803 metrekarelik arazinin satışı için ilana çıkıldı.

İmar planında “Emsal 3”konut – ticaret alanı olarak yer alan ve 67 milyon 500 bin lira muhammen bedel konulan arazinin satış ihalesi 26 Nisan’da Belediye Encümeni huzurunda kapalı teklif ve artırma yöntemiyle gerçekleşecek.

 

Maddi darboğaz yaşamakta olan Belediye, Kuzeykent’te Daday kavşağı ile MYO arasında, Nikah ve Konferans Salonu’nun hemen yanı başında bulunan 937 ada 371 parseldeki16 bin 803 metrekarelik inşaat arazisini satışa çıkardı. Meclis’te geçen yıl alınan Encümen’e yetki kararının ardından siyasi tartışma konusu olan ve 67.5 milyon lira muhammen bedel konulan arazinin satış işlemi 26 Nisan’da yapılacak.

Turhan Topçuoğlu döneminde Alparslan Türkeş Botanik Park olarak planlanan, Tahsin Babaş döneminde imara açılan arazinin satışı için Belediye Meclisi geçen yılki oturumunda oybirliğiyle Encümen’e yetki kararı alındı. Ancak bu karar tartışmayı da beraberinde getirdi. CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, kararla ilgili yaptığı açıklamada “Bu meclis toplantısı ‘oldu bitti’ye getirildi. 11 saniyede biten bir toplantıydı. MHP ve AKP anlayışı, Kastamonu’yu bir gün bile düşünmemiştir. Kendi yandaşlarının cebini doldurmanın derdindedirler” ifadesini kullanmıştı.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da arsa üzerinden tartışmaların yaşandığı dönemde yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Bahse konu alan benim dönemimde ticaret ve konut alanına dönmedi. Bir önceki dönemde oldu. Yani orası hali hazırda Alparslan Türkeş Botanik Parkı değil! Orası ticaret ve konut alanına çevrilmiş bir arsa. Kaldı ki ben sadece satış yetkisi almadım.  Meclis’te aldığımız yetki bahse konu parselin satışı ve kat karşılığı inşaat yapılabilmesi veya başka şekilde de değerlenebilir diye alınmış bir yetki sadece.  Şu anda da alan ile ilgili nihai bir karar verilmedi. Sadece Encümen’e yetki verildi. Şimdi bunu tezvirata çevirmeye farklı farklı şeyler söylemeye algı yaratmaya gerek yok. Hatta Meclis’te örnek olarak Barutçuoğlu modeli olabilir dedim. Velev ki satışa çıkartsam. Ben 60 dönümü Millet Bahçesi için geri almışım ve Millet Bahçesi’ne katmışım. 17 dönümün lafı ediliyor. Daha ortada da satılan bir yer yok”